
Trwa Malta Festival Poznań „w czasie zarazy”. To jeden z pierwszych festiwali w kraju, który po kwarantannie wyszedł z sieci i proponuje publiczności spotkania na żywo ze sztuką. Tegoroczna edycja jest rozciągnięta w czasie, krocząca, objazdowa, rozrzucona po mieście. W programie mobilny teatr, spotkania, muzyka, interwencje artystyczne i taniec. Festiwal rozpoczął się 24 czerwca i potrwa do jesieni. Kolejne wydarzenia odbędą się między 7 a 11 lipca.
HARMONOGRAM, DRUGI KROK MALTY:
WTOREK 7 lipca
godz. 14:00-19:00, Double Trouble, Aleksandra Bożek-Muszyńska i Marcin Bożek / improwizacje ruchowo-muzyczne
ŚRODA 8 lipca
godz. 10:00, Jeziora Wielkopolski, czyli prywatne włóczęgi w dzikie, Daria Mielcarzewicz / premiera wirtualnej mapy
godz. 17:00-18:30, Inteligentne miasta, goście: Edwin Bendyk, Piotr Juskowiak, Jola Starzak, prowadzenie: Michał Nogaś / spotkanie
godz. 17:00-20:00, Gęsia skórka, Małgorzata Myślińska, Paweł Kubiak / warsztaty ruchowe nad Jeziorem Strzeszyńskim
CZWARTEK 9 lipca
godz. 19:00-20:30, Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna, reż. Cezary Tomaszewski, Teatr Słowackiego w Krakowie / teatr plenerowy
godz. 17:00-20:00, Gęsia skórka, Małgorzata Myślińska, Paweł Kubiak / warsztaty ruchowe nad Jeziorem Strzeszyńskim
PIĄTEK 10 lipca
godz. 9:00, Woda jest tobą: podcast, Ola Juchacz, odcinek 1 Znikające ekosystemy
SOBOTA 11 lipca
godz. 11:00-19:00, Jeziorna włóczęga w dzikie, Daria Mielcarzewicz / wycieczka rowerowa
***
KRAKOWSKI TEATR SŁOWACKIEGO ZAGRA NA PIĄTKOWIE – Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna w reż. Cezarego Tomaszewskiego
Mobilna scena festiwalu Malta wjeżdża 9 lipca na Osiedle Bolesława Chrobrego, zagrają na niej aktorzy Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Zapraszamy na spektakl pozornie kabaretowy i rozrywkowy Turnus mija, a ja niczyja. Operetkę sanatoryjną w reż. Cezarego Tomaszewskiego. Usłyszymy muzyczne hity z różnych epok, jak fragmenty Pasji Mateuszowej Bacha, brindisi z Traviaty Verdiego, Cold song z Króla Arthura Purcella, a także Przetańczyć całą noc z My fair lady Loeve, Usta milczą dusza śpiewa z Wesołej wdówki Lehara czy Brunetki blondynki Kiepury. Obowiązują bezpłatne wejściówki.
IMPROWIZACJE RUCHOWO-DŹWIĘKOWE W TRZECH DZIELNICACH POZNANIA
W najbliższych tygodniach publiczność będzie mogła uczestniczyć w nowym cyklu maltańskich improwizacji. Aleksandra Bożek-Muszyńska i Marcin Bożek wystąpią 7 lipca w Parku Mickiewicza, na Śródce i w Parku Starego Koryta Warty z improwizacją ruchowo-muzyczną Double Trouble. Duet muzyczno-ruchowy tworzony przez rodzeństwo: basistę i kompozytora Marcina Bożka oraz tancerkę, performerkę i choreografkę Aleksandrę Bożek-Muszyńską wystąpi w trzech lokalizacjach Poznania:
godz. 14:00 – Park Adama Mickiewicza
godz. 16:00 – Park Stare Koryto Warty (plac zabaw obok Pawilonu)
godz. 19:00 – Środka pod muralem
FORUM: DEBATY W FUNDACJI MIASTA: INTELIGENTNE MIASTA
Czym są „inteligentne miasta”? Pandemia, susza, przeludnienie – to wyzwania, którym muszą sprostać współczesne metropolie. Czy na zmiany klimatyczne, epidemie i rosnącą liczbę mieszkańców miast można się przygotować? O przyszłości miast rozmawiać będą architektka Jola Starzak, publicysta Edwin Bendyk i kulturoznawca Piotr Juskowiak podczas drugiego spotkania 8 lipca, godz. 17:00 Forum w Fundacji Malta. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Michał Nogaś. Debatę będzie można oglądać na żywo w mediach społecznościowych festiwalu Malta (Facebook lub YouTube). Obowiązują bezpłatne wejściówki.
PREMIERY W PROGRAMIE GENERATORA MALTA
W społeczno-artystycznym programie festiwalu – Generatorze Malta – przyglądamy się społecznym kontekstom wody, poznańskim akwenom i ciekom. W programie drugiego kroku premiera wirtualnej mapy kilkudziesięciu wielkopolskich jezior Darii Mielcarzewicz Jeziora Wielkopolski, czyli prywatne włóczęgi w dzikie połączona z wycieczką rowerową, warsztaty ruchowe z Gęsiej skórki Małgorzaty Myślińskiej nad Jeziorem Strzeszyńskim oraz premiera podcastu Oli Juchacz Woda jest tobą.
KOLEKTYWY BADAJĄ TEMAT WODY – AKTYWIZM GENERATORA MALTA
Wiele wydarzeń Generatora Malta ma charakter badawczy. Kolektyw Przepływ, Kolektyw Bojka oraz cztery grupy poznańskiej młodzieży rozpoczęły prace nad projektami. Etapy działań kolektywów można obserwować na stronie internetowej festiwalu i w mediach społecznościowych. Efekty ich pracy poznamy pod koniec festiwalu.
Kolektyw Przepływ – grupa młodych badaczek i artystek z Poznania – prowadzi wywiady z ekspertami i zbiera materiały audiowizualne o niewidzialnej wodzie w Poznaniu: wodach podziemnych, wodociągach, oczyszczalni, studni, a nawet kałuży. Z zebranego materiału stworzą wielokanałową instalację wideo o podziemnych hydronarracjach, która będzie dostępna w formie wystawy w ramach finału Generatora Malta 25-30 sierpnia.
Kobiety z eko-feministycznego kolektywu nurkowego Bojka oczyszczają rafy koralowe Meksyku, prowadzą warsztaty z osobami z niepełnosprawnymi ruchowo a na Malcie działać będą na terenie ROD Bogdanka. Efektem ich pracy „na miejscu” będą wideoportrety kilkorga działkowiczów, a także mikroretencja stworzona na jednej z zagrożonych działek we współpracy z lokalną społecznością. Projekt zakończy dyskusja wokół przyszłości ROD Bogdanka i koncert zespołu Cukry.
H2O to projekt młodych aktywistów i artystek z poznańskich liceów, którzy pod opieką kuratorską Agnieszki Różyńskiej, przygotowują serię performansów dokamerowych o naszej odpowiedzialności za przyszłość z perspektywy wody. Projekt współtworzą cztery grupy: ekipa queerowa Ludzie doWody, która stworzy miejski performans o skutkach produkcji „szybkiej mody”; kolektyw eko-feministyczny AQURAT pracuje nad działaniem teatralnym Mitologia klimatyczna; Młoda Kultura przedstawi konceptualny koncert prezentujący wizję świata dotkniętego katastrofą ekologiczną w roku 2050; Zielona Trawka Pictures stworzy film o braku wody na świecie i jej marnotrawieniu.
O CO CHODZI W KROKACH?
Tegoroczny festiwal odbywa się w formule „kroczącej” – rozpoczął się 24 czerwca i potrwa do końca lata. Program został podzielony na „kroki”, które ogłaszane będą w dwutygodniowych odstępach, tak, aby wydarzenia dostosowane były do aktualnych warunków i spełniały zasady bezpieczeństwa związane z pandemią.
Dzisiaj opublikowany został program drugiego kroku, który odbędzie się w dniach 8-11 lipca. Krok trzeci, który ogłosimy 14 lipca, zaplanowany jest na koniec miesiąca – wtedy na kilka dni postawimy festiwalowe miasteczko, Scenę na Wilczaku. Do zaprogramowania tej nowej przestrzeni zapraszamy artystów i artystki z Wielkopolski w ramach otwartego naboru.
SCENA NA WILCZAKU – TRWA NABÓR NA DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE Z WIELKOPOLSKI
Nabór kierowany jest do artystek, artystów i grup twórczych z Wielkopolski, którzy chcieliby współtworzyć program festiwalu Malta. W ramach open calla można nadsyłać propozycje koncertów, spektakli, happeningów, performansów, warsztatów dla dzieci lub dorosłych, czytań performatywnych. Działania zostaną zrealizowane w dniach 22-26 lipca w przestrzeni miasteczka festiwalowego, Sceny na Wilczaku. Planujemy wyłonić minimum 10 projektów, budżet artystyczny jednego projektu wynosić będzie od 4 tys. zł do 7 tys. zł brutto. Organizator zapewnia produkcję.