
"Bądź sobą, nawet gdy wokół odgrywa się istny teatr sprzeczności i chaosu"
Co nam daje joga, nie tylko w czasach pandemii, i jak ją ćwiczyć wspólnie w gronie 1500 joginów z całego świata, opowiada Kasia Kata z MuscoYoga
| Natalia Bednarz
Jest dyplomowanym psychologiem zdrowia, coachem i instruktorką jogi. Wspólnie z producentem i multiinstrumentalistą Wiktorem Łosiem tworzy artystyczny projekt MuscoYoga, w którym łączą kreatywną, medytacyjną Jogę Vinyasa z autorską muzyką na żywo. W tegoroczny Dzień Ziemi, 22 kwietnia, rzucili wyzwanie - jednoczesny trening z 1500 joginami z całego świata! Jak zamierzają to osiągnąć w obecnej sytuacji? Po co nam joga w czasie pandemii? Kto może ćwiczyć i jak się przygotować? Przeczytajcie!
1500 joginów? Ambitnie! Skąd pomysł na taką akcję?
Pomysł na ‘1500 joginów w sieci’ pochodzi od wydarzenia „150 joginów w Tamie | Muzyczne Asany Laser Jogi”, które zorganizowaliśmy 5 stycznia 2020 w Poznaniu. W planach były kolejne wydarzenia w Tamie, jednak w obecnej sytuacji #zostańwdomu zmieniliśmy formułę. Spotkanie odbędzie się online... ale za to w ile osób! Wydarzenie jest wyjątkowe, bo celebrujemy Dzień Ziemi. Organizujemy zajęcia po angielsku, zapraszając tym samym cały świat do wspólnej medytacji i jogi z muzyką na żywo, z intencją uzdrowienia dla Matki Ziemi i wysłania jej ogromu wdzięczności.
Do kogo jest kierowane wydarzenie?
Wydarzenie jest zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Poprzez muzykę, słowa i ruch będziemy interpretować symbolikę Czakry Korzenia. Skupimy się na poczuciu uziemienia i stabilności, stałości ciała, fizycznych odczuciach, mocnych nogach i podstawie kręgosłupa. Zachowamy w tym wszystkim płynne przejścia między asanami w duchu stylu Vinyasa Jogi, jednak tempo będzie oscylowało w ramach 70-90bpm, a nie – jak na naszych Yoga Rave’ach – 120+ bpm. Asany (pozycje) również będą dobrane tak, aby każdy mógł je wykonać w odpowiedni dla siebie sposób.
Zawsze powtarzamy uczestnikom: „Wsłuchajcie się w siebie i swoje ciało. Zaufajcie mu, a ono otworzy się na nowe możliwości oraz podpowie, gdzie są jego granice. Poczujcie też dźwięki, melodię i rytm w ciele – to, jak współgrają z oddechem i ruchem. Potraktujcie te zajęcia jako eksplorację siebie, nowe doświadczenie. Nie bójcie się próbować i odpuszczajcie, kiedy trzeba.”
Czy i jak należy przygotować się do zajęć?
Bardzo przydatne pytanie!
Oto mały „muscoYoga online toolkit” z podziałem na 3 kategorie:
CIAŁO:
Radzimy…
- spożyć ostatni, lekki posiłek na ok. 3h przed zajęciami
- odziać się w swobodny, niekrępujący ruchów strój
TECHNOLOGIA:
Zadbaj o…
- dobre połączenie internetowe…
- porządne głośniki, aby głośno posłuchać muzyki!
AKCESORIA:
Zapewnij sobie…
- matę do jogi
- coś à la jogowy klocek, np. grubą książkę
- kocyk/bluzę na czas relaksu.
W jaki sposób joga może wesprzeć nas w czasach pandemii?
Joga to swego rodzaju sztuka życia, w której wszystkie sceny odgrywają się w tu i teraz, a ty jesteś ich świadomym bohaterem. Nie chcesz zakładać maski – wolisz przyjrzeć się sobie w lustrze, a oddech pomaga Ci w byciu sobą, nawet gdy wokół odgrywa się istny teatr sprzeczności i chaosu.
Kiedy wchodzimy na matę, skupiamy się na naszej fizyczności – i to jest potrzebne, żeby pozbyć się napięć w ciele, a dzięki temu oczyścić umysł, głębiej odetchnąć i myśleć bardziej klarownie, z większym dystansem do tego co nas otacza. Skupiając się natomiast na wzmocnieniu mięśni oraz budowaniu balansu, możemy przenieść te dwie jakości - siłę i równowagę – poza matę, do codziennych działań i tego jak się czujemy sami ze sobą.
Praca z ciałem otwiera drzwi do sfery emocji, które codziennie czujemy przecież w ciele. Ostatnimi czasy mogą nami targać: złość, frustracja, niepokój, lęk, niepewność, strach. Dajmy temu ujście i odnajdźmy w sobie pokłady zdrowego rozsądku, empatii, wdzięczności, spokoju, siły. A to w czasach pandemii przydaje się nam wszystkim.
Dlaczego warto wziąć udział w Waszych wydarzeniach: tym z okazji Dnia Ziemi i kolejnych?
Jeśli coś możemy teraz od siebie podarować światu, są to z pewnością: uzdrawiające intencje, wdzięczność, jednoczenie się. To co potrzebujemy podarować sobie samym to natomiast: wewnętrzny spokój, dbałość o zdrowie fizyczne i psychiczne, inspirujące doznania i piękne powroty do siebie.
Podczas Dnia Ziemi, muzyką i jogą chcemy zakorzenić się w tych wszystkich podarunkach.
Czy medytowanie z 1500 joginami jest dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z jogą?
Z pewnością tak. Muzyka skomponowana przez Wiktora ma na celu wspieranie joginów w praktyce oraz wejściu w stan flow, czyli pełnego zaangażowania w „tu i teraz”. Może być to bardzo przydatne w przypadku pierwszych zajęć z jogi, gdy normalnym jest pojawianie się dziesiątek myśli („Czy dobrze to robię? Na pewno śmiesznie wyglądam”), nieczęsto pełnych samozwątpienia („na pewno inni nie są tak sztywni, jak ja”).
To koncert, który słuchasz całym ciałem. Być może najaktywniejszy w Twoim życiu, ale jednak koncert. Ani się nie obejrzysz, a już pierwsze zajęcia z jogi będą za Tobą i zachce Ci się więcej. Serdeczne pozdrowiamy i - oczywiście - zapraszamy na matę!
--
Zostań jednym z 1500 joginów!
Event Earth Day Celebration | Music Communication Yoga odbędzie się na fanpage'u MuscoYoga na Facebooku.
Galeria











