
Bunkrów nie ma, ale jest Brama. Brama Poznania.
| tekst: Natalia Dulba, foto: Ł.Gdak
Choć sezon na piwo nad Wartą jeszcze się nie rozpoczął, to wcale nie oznacza, że musisz siedzieć
w domu i oglądać seriale Netflixa. Jak każdy w lutym, pewnie marzysz o dwutygodniowym urlopie, opalaniu się pod palmą, najlepiej na jakiejś wyspie. Tego drugiego nie możemy zagwarantować, ale ostatnie wcale nie jest poza zasięgiem. Ostrów Tumski – mała wysepka na Cybinie, przestała być miejscem interesującym tylko pod względem historycznym.
MIEJSCE
Brama Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT), łączy się z wyspą tunelem-portalem, który teleportuje nas ze średniowiecznej wioski wprost do jednej z najbardziej nowoczesnych placówek w Poznaniu. Nazwa nawiązuje dosłownie do bram miasta, które niegdyś były tożsame z centrum Poznania – dziś ten teren to dzielnica Śródka. W pobliżu Bramy Poznania znajdziemy wiele ciekawych atrakcji, m.in. piękne, kolorowe murale skryte w gąszczu klimatycznych kamieniczek. Ten najbardziej okazały, przedstawiający architekturę miasta, doczekał się publikacji w zagranicznej prasie. Śródka to także bliskość rzeki i most, na którego przęsłach zakochani przypinają kłódki, wierząc, że stanowią gwarancję trwałego związku. Ponoć para żyć będzie szczęśliwie tak długo, jak długo kłódki pozostaną na moście. Amerykańscy naukowcy jeszcze nie udowodnili prawdziwości tej tezy, jednak mimo wszystko warto spróbować.
HISTORIA
Ledwo z dorzecza Warty wycofał się lodowiec, a już pojawili się tam pierwsi koczownicy, by polować na renifery. W średniowieczu powstał tu gród, który rozrastał się mimo częstych najazdów władców, wystosowujących roszczenia wobec Ostrowa. Gdy Mieszko I zajął się powiększeniem grodu na aktualnym terytorium miasta, zaczęła się historia Poznania. Co do Katedry, istnieją dwie koncepcje na temat tego, kiedy powstała. Pierwsza głosi, że w katedrze zostali pochowani między innymi Mieszko I i Bolesław Chrobry, druga zaś, że świątynia powstała dużo później, po roku 1000.
MUZEUM
1050 lat w jeden dzień? Mówisz- masz! Drzwi otwarte są od wtorku do piątku od 9.00 do 18.00, a w weekendy od 10.00 do 19.00. Muzeum Bramy Poznania swoją nowoczesnością zaskakuje nie tylko z zewnątrz, ale także w środku, i to nawet tych, którzy odczuwają awersję na samo brzmienie słowa „muzeum”. Nie jest to budynek przepełnionymi nudnymi ekspozycjami i jeszcze nudniejszym przewodnikiem, który zamiast zainteresować, usypia, tylko historia Ostrowa Tumskiego pokazana na całe mnóstwo innowacyjnych sposobów. Interaktywne tablice zainteresują nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Brama Poznania zdobyła szereg wyróżnień, m.in. 5. miejsce na liście 7 nowych Turystycznych Cudów Polski w konkursie National Geographic, czy też nagroda w VIII edycji ogólnopolskiego konkursu Polska Pięknieje – 7 Cudów Unijnych Funduszy w kategorii obiekt turystyczny 2015.
Brama Poznania to miejsce stworzone dla każdego, kto lubi wypoczywać zarówno w mieście, jak i na łonie natury. Jeśli jeszcze tam nie byłeś, koniecznie sprawdź jedno z najbardziej rozpoznawalnych i najbogatszych w historię miejsc na mapie miasta. Nie zawiedziesz się.