
Edgar Hein z Radia Afera dołącza do akcji #kulturalniezostańwdomu
Kilka poleceń od redaktora programowego
|
Akcję #kulturalniezostańwdomu już powinniście doskonale znać, ale tym co jeszcze nie wiedzą przypomnimy ideę. Zaprosiliśmy ludzi związanych z poznańską kulturą do polecenia trzech najlepszych seriali, filmów, książek i płyt, na okres koronawirusowy i nie tylko. Tym razem swoje typy opisuje Edgar Hein, redaktor programowy Radia Afera. Edgar od lat jest związany z wieloma akcjami kulturalnymi. Jest prowadzącym małej sceny na Woodstocku. Od wielu lat angażuje się w wągrowieckim projekcie Załoga 62100, która zajmuje się życiem kulturalnym Wągrowca. W Poznaniu też zorganizował niejeden koncert. Poza tym wszystkim na co dzień jest jeszcze nauczycielem w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej. Można rzec, człowiek orkiestra.
KSIĄŻKI
Szczepan Twardoch - „Król”, „Królestwo”
Nie będę ukrywał, że Twardoch przemawia do mnie bardzo mocno. Historia i polityka zmieszane z brutalną miłością oraz dzikim życiem w przed- i wojennej Warszawie trzymają w napięciu, ale również pozwalają się zastanowić, czy aby na pewno dziś mamy "czasy największego podziału społeczeństwa w historii". I te niuanse partyjno-narodowościowe!
link
Yuval Noah Harari - Homo deus. Krótka historia jutra
W sumie Harariego mógłbym polecić każdemu. Nie oszukujmy się, że to literatura naukowa, zdecydowanie autor postawił na popularność swojego dzieła. W jakim kierunku zmierza cywilizacja? Autor bardzo sprawnie buduje swoje myśli i każe nam zastanowić się czy aby faktycznie nie brzmi to przerażająco sensownie.
link
Robert Brylewski - Kryzys w Babilonie. Autobiografia
Afa wielkim Artystą był i basta. Wywiad rzeka z jednym z największych to nie tylko historia punkowca z artystycznej rodziny, ale również świetne spojrzenie na historię naszego kraju oraz naszego społeczeństwa.
link
SERIALE
„Wataha”
Pierwszy sezon wydawał mi się świetny. Po obejrzeniu dwóch kolejnych wiedziałem już, jak słabo on wypadł. Jeden z najlepszych polskich seriali, pierwsza chyba taka produkcja w Polsce. Dla miłośników Bieszczadów pozycja obowiązkowa! A! Druga i trzecia seria czarują zdjęciami.
filmweb
„Ślepnąc od świateł”
Tutaj wystarczą dwa słowa- Jan Frycz. Jego kreacja Dario to absolutnie wyjątkowa pozycja w historii polskich seriali. Motyw Pioruna i muzyka, którą tworzy także wymyka się schematom.
filmweb
„Miasteczko Twin Peaks”
Bo tak. Bez komentarza dłuższego bo i po co?
filmweb
FILMY
„Sid i Nancy”
Historia Sex Pistols jest oklepana jak to tylko możliwe, rock'n'rollowy szwindel cuchnie trupem, ale ten film z młodym Garym Oldmanem w roli Sida to prawdziwa punkowa (i nie tylko!) uczta.
filmweb
„Wodzirej”
Polska szkoła Kina Moralnego Niepokoju u schyłku, ale i w znakomitej formie. Z racji jednej z profesji, którą wykonuję, jest to film przestroga. Dla każdego idealny na refleksję, czy cel, który nam przyświeca zawsze jest wart takiej ceny.
filmweb
„Trainspotting”
Wyspy Brytyjskie lat 90., dramatyczna historia, świetny humor, doskonała realizacja i wybitna muzyka. Nieśmiertelna hasło "Kolegów się nie wybiera, Kolegów się ma" bardzo mocno kontrastuje z filmem.
filmweb
MUZYKA
Nagrobki – Pod ziemią
Kiedy dwójka muzyków z zespołu Gówno zakładała Nagrobki nie potrafili grać ani śpiewać. Dzisiaj też wirtuozami nie są, ale ich projekt jest ważny nie tylko artystycznie, ale i społecznie. Fraza "Cieszę się kochanie, że od wczoraj nie żyje" (zresztą kawałek zaczerpnięty z twórczości ich poprzedniej formacji) wbija się w głowę na długo. Swoją drogą dystans do tematu śmierci przyda nam się w tym szalonym czasie.
Super girl and romantic boys - Miłość z tamtych lat
Nikt nie powiedział, że w domu nie można tańczyć. Muzyka tego zespołu wyprzedziła poniekąd swój czas - gdyby powstali dekadę później mieliby całą masę fanów wśród zblazowanej wielkomiejskiej młodzieży. Tak pozostali kultowymi wśród pokolenia nieco starszego od alternatywek.
Nie ma zagrożenia jest Dezerter.
Dwupłytowe wydanie, ale polecam przede wszystkim drugi krążek. Znajdziemy tam wariacje na temat kawałków w wykonaniu zespołów elektronicznych, odjazdowych, alternatywnych. Mądrość tekstów Grabowskiego w zestawieniu z inną stylistyką niż punkowa uderza chyba jeszcze mocniej.