
Someart zachęca do akcji #kulturalniezostańwdomu
Poznajcie 3 typy poznańskiego artysty
|
Akcja #kulturalniezostańwdomu polega na zachęceniu do siedzenia w domu i rekomendacji dobrych książek, seriali, filmów, muzyki i nie tylko. Każdy z zapytanych proponuje po 3 pozycje, które w jego ocenie powinny być włączone do życia domowego. Przepytujemy wiarę z Poznania, która jest związana z szeroko pojętą kulturą naszego miasta.
Dzisiaj swoje typy poleca nam człowiek związany ze sztuką miejską. Jego twórczość towarzyszy poznaniakom już od wielu lat. Jego prace można znaleźć w zakamarkach miejskiej przestrzeni, klubach, galeriach. To również pomysłodawca niezależnej galerii artystycznej Zacnie. Sprawdźmy co poleca nam Someart w czasie, w którym musimy siedzieć w domu.
KSIĄŻKI
„Nasz matematyczny Wszechświat. W poszukiwaniu prawdziwej natury rzeczywistości” - Max Tegmark
Muszę przyznać, że w niektórych momentach książki byłem bardzo zaskoczony przedstawianymi w niej teoriami wszechświata/wszechświatów równoległych. W tej pozycji odnajdziecie dużą dawkę ciekawych teorii, uzasadnionych dotychczasowymi odkryciami. Według mnie jest to tytuł obowiązkowy, jeżeli ktoś interesuje się wszechświatem i zadaje sobie pytanie, co tak właściwie tam się znajduje…
Link
„Siła nawyku” - Duhigg Charles
Bardzo przyjemnie napisana, poparta wieloma przykładami z przeróżnych, dużych firm, co jest jej głównym atutem. Sporo w niej opisów działania ludzkiego mózgu, pewnych mechanizmów oraz prostych wskazówek, które możecie od ręki wprowadzać w życie, jeśli tylko będziecie się trzymać pewnych reguł. Jeżeli chodzi o samo zmienianie nawyków, to mi jakoś się nie udaje, ale może komuś innemu będzie łatwiej ;)
Link
„Problem trzech ciał” - Cixin Liu
Jest to pierwszy tom z trylogii. Książkę polecił mi ziomek Paszczak aka POGAN. Była ze mną w Azji w ubiegłym roku i łyknąłem ją bardzo szybko podczas urlopu. Raczej rzadko czytam książki fabularne, ale dla sci-fi postanowiłem zrobić wyjątek i… nie żałuję.
Link
SERIALE
„Nasza planeta”
Z serialami i filmami zamknę się w samym Netflixie, powszechnie już dzisiaj dostępnym dla większości z nas. Uważam, że takie seriale dokumentalne to artyzm ekranizacji na najwyższym poziomie. Niektóre ujęcia wymagają naprawdę wielokrotnych prób i podejść z wielką kamerą i do tego w trudnych warunkach. To naprawdę ciężka robota. Swoją drogą, przy okazji, polecam wszystkie seriale dokumentalne Davida Attenborough.
Link
„Rick and Morty”
Śmiech, śmiechem, ale ta bajka pokazuje wiele teorii fizyki w bardzo zabawny i przejrzysty sposób. Jeśli ktoś się interesuje tematem multi-wszechświatów i podobnymi, to jest to tytuł godny polecenia.
Link
„Abstract: The Art of Design”
Jesteście ciekawi kto zrobił pierwsze Jordany? Albo kto projektuje okładki dla The New Yorker? Dużo kreatywnych umysłów w jednym linku, a do rozbudzenia w sobie samym konstruktywnego myślenia serial zachęca już od pierwszych minut!
Link
FILMY
„Zgubiłam swoje ciało”
Mało wychodzi ciekawych filmów animowanych, a ten napotkałem przypadkowo i byłem mile zaskoczony. Zdobycie kilku nagród na festiwalach tylko potwierdza zajebistość tego tytułu.
Link
„Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”
Jak nieprzewidywalny bywa los? Możesz robić wielką karierę jako rzeźbiarz, a ostatecznie zostać sam, w małym mieszkanku, wręcz zapomniany przez wszystkich… To dobry film do obejrzenia, zważywszy na aktualną sytuację. Jeżeli chodzi o samego Szukalskiego, to to, co on miał w głowie jest nie do pojęcia, ale…sprawdźcie sami!
Link
„Cowspiracy”
Film obowiązkowy do obejrzenia, jeżeli ktoś jeszcze nie widział. Nie to, żebym namawiał do niejedzenia mięsa…, ale jedna z teorii głosi, że to właśnie przez mięsożerców siedzimy właśnie w domach.
Link
MUZYKA
Oj szeroko tutaj i ciężko będzie to zamknąć w 3 pozycjach, ale się postaram :)
„Weightless” - Marconi Union
Jedna z lepszych płyt ambientowych, pochodzi z 2014r. W moim rankingu na równi z płytą „Ambient vol.2” - Harold Budd i Brian Eno z 1980r.
„Albo inaczej”
Tylko pierwsza płyta dla mnie jest interesująca. Często do niej wracam, wykonane na niej rapowe kawałki przez starszą gwardie muzyków jest bezcenna. Kocham bezgranicznie!!!
„Amore disperato” - Nada
Włączam play, cyk i jesteśmy we Włoszech! Wyszukany na jakimś deskorolkowym filmie i od tego czasu lata na głośnikach w moim mieszkaniu bardzo regularnie. Bardzo wesoła nutka!
OD SIEBIE
Z jednej strony jest to straszne jak sytuacja się potoczyła, zakazy wychodzenia z domu itp. Ale dla artystów, którzy i tak cały czas siedzą zamknięci w pracowniach, za wiele się nie zmieniło… Trzeba wyszukać w tej sytuacji plusy i cieszyć się tym, że można przebywać z najbliższymi osobami. Można pozwolić sobie na nadrobienie tematów, które do tej pory były odkładane miesiącami lub latami… Zobaczycie, że jak to się skończy, wszyscy będą chodzili z wielkim uśmiechem na twarzy. Wszyscy będą wypoczęci, będą wypełnieni zupełnie nową energią i będą cieszyli się każdym promieniem słońca kierującym się prosto z nieba na nasze policzki. A w oczekiwaniu na te dni - bądźcie kreatywni i twórczy na 110%. Dbajcie o siebie i swoich bliskich.