
Parki do Poznania
|
Poznań może pochwalić się wieloma rzeczami. Na przykład pięknymi, starymi kamienicami czy ciekawymi restauracjami i kawiarniami serwujące pyszne jedzenie i aromatyczną kawę. Mawia się, że Poznań to miasto doznań. Nie bez powodu, bowiem okazji do bawienia się na koncercie ulubionego zespołu, skorzystania z interesujących warsztatów lub pójścia na ciekawy seans nie brakuje. Wiele atrakcji w swojej ofercie proponują też poznańskie parki. W nich również, oprócz odpoczynku i zresetowania się można spędzić aktywnie czas. Ich liczba sięga trzydziestki, więc jest w czym wybierać, ale ja skupię się tylko na trzech, bo i tak jest o czym pisać...
Ten, który najszybciej rzuca się w oczy jadąc tramwajem lub idąc pieszo to park Mickiewicza. Nie da się przejść koło niego obojętnie. Nie tylko dlatego, że mieści się w samym centrum miasta. Monumentalny budynek Teatru Wielkiego i fenomenalna fontanna dająca ukojenia w upalne dni są tym, co przyciąga wielu przechodniów. Latem, to miejsce jest oblegane przez ludzi, a to za sprawą tego, że można bez żadnych krępacji położyć się na trawie i odpocząć. Jego przestronność służy akrobatom i ludziom lubiący czynny odpoczynek. Można być świadkiem ciekawych, cyrkowych pokazów.
W tym roku jego położenie i przestronność wykorzystano do innego, równie pozytywnego celu. Mianowicie do wykonania kolorowego, kwiatowego dywanu. Usypany z pół miliona główek tulipanów kształtem przypominał klucz wiolinowy. Efekt? Wizualny majstersztyk!
Równie dobrą opinią może pochwalić się park Wilsona. Jest najstarszym ogrodem botanicznym w Poznaniu. W codziennym zgiełku pełni rolę oazy spokoju, pełnej zieleni i pięknych widoków. Na terenie parku znajduje się Palmiarnia, która oferuje: „niezapomnianą podróż po odległych kontynentach, wśród bogatej roślinności różnych stref klimatycznych. Wrażenia wzbogacą dźwięki żywych ptaków, szum wody i akwaria pełna egzotycznych ryb, a strudzonego podróżnika mile ugości przydrożna kawiarnia.” Park Wilsona często organizuje różnego typu imprezy. Niedawno mieszkańcy Poznania mogli podziwiać wystawę kotów rasowych. Stałym punktem są coroczne dożynki na których odbywają się między innymi pokazy toczenia na kole garncarskim, wypiek chleba oraz wyrób świec z pszczelego wosku. Miłośnicy zdrowego żywienia mają okazję spróbować lokalnych wyrobów tylko ze sprawdzonego źródła. Dzieci mogą pobawić się na placu zabaw korzystając z dmuchanych pałaców, zjeżdżalni oraz kolejki elektrycznej. Organizowane są także koncerty i kabarety.
Park bywa też miejscem, w którym można zrobić coś dobrego i pożytecznego dla innych. Między innymi na Cytadeli odbywają się liczne festyny. Na przykład festyn Stowarzyszenia Rodzinnego Pogotowia. Głównym celem była zbiórka pieniędzy dla dzieci, które z jakiś przyczyn nie mogą przebywać w swoich rodzinnych domach. Jeden z najgłośniejszych festynów miał miejsce w 2007 roku, a nosił nazwę „Z nami bezpieczniej”, organizowany przez Państwową Straż Pożarną. Na festynie młodzież miała okazję zapoznać się z zasadami bezpiecznego zachowania w czasie letnich wakacji i dodatkowo obejrzeć pokazy ratownictwa. Oprócz imprez kulturalnych na Cytadeli sporą popularnością cieszą się także imprezy sportowe. Głośno było o zawodach kolarzy o Puchar Thule w 2007 roku i o znanym Dog Chow Disc Cup w 2015 roku.
Na co dzień Cytadela jest jednym z ulubionych miejsc amatorów rowerów i rolek, ale też wielbicieli długich spacerów. Na jego wyjątkowość na pewno składają się dwa pobliskie muzea: Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań. Cytadela jest skupiskiem rzeczy unikatowych i różnorodnych. Można z nim znaleźć tor saneczkowy, rzeźby, pozostałości po teatrze letnim i kilka roślinnych ogrodów.
Jak widać Poznań miasto doznań oferuje doznania nie tylko w pubach i klubach, ale także w parkach wśród zieleni i śpiewających ptaków. W nich też można poskakać, potańczyć, pośpiewać, zabawić się i spędzić czas oglądając różnego typu pokazy, zawody sportowe czy uczestniczyć w warsztatach. Wybór jest szeroki i na nudę nikt z pewnością nie będzie narzekać.