
Przegląd poznańskich festiwali kulinarnych
Niebo w gębie i Poznaniu
|
Niedawno przedstawiliśmy wam zestawienie najciekawszych festiwali muzycznych w Poznaniu. Podobno nie samą muzyką człowiek żyje, więc czas coś podjeść! W związku z tym, przedstawiamy wam przegląd festiwali, podczas których pierwsze skrzypce zagra pyszne jedzenie. Kulinarne imprezy to atrakcja, pozwalająca zasmakować w polskich i zagranicznych potrawach. Mamy dla was zestawienie z najlepszymi smakołykami w stolicy Wielkopolski. Niebo w gębie i w Poznaniu!
Po pierwsze Beer&Food Festival.
KIEDY: 20-22 maja
GDZIE: Stara Rzeźnia
Bycie fit, zdrowe odżywianie, wszystko fajnie, ale jak tu nie skusić się, gdy do miasta wjeżdżają foodtracki, a impreza w nazwie ma: piwo i jedzenie? Eksperci alarmują: „Cheat weekend krzywdy nie zrobi.” Majowy weekend to idealny moment na odrobinę przyjemności. Podczas imprezy będzie można spróbować piwa z całej polski, ale także z Czech czy Belgii. Porter, ale, lager czy marcowe i wiele, wiele innych lokalnych browarów do skosztowania w jednym miejscu! Nie musisz szukać po niezliczonej liczbie sklepów. Wystarczy wpaść do Starej Rzeźni. Do piwa, przydałoby się dobre jedzonko. Nie zawiedziecie się odwiedzając ten festiwal. Cała gama pysznej szamy serwowana przez przedstawicieli street foodu będzie świetnym dodatkiem. Dostaniecie burgery, zapiekanki, pizze. Same magiczne słowa i magiczne potrawy. Gwarantujemy, że nie wrócicie głodni, za to z pewnością nasyceni nie tylko dobrymi posiłkami.
Noc Restauracji
KIEDY: 20 maja
GDZIE: Poznań
Noc restauracji kojarzy się trochę z tematem XIX wiecznej Francji, jednak nie dajcie się zwieść pierwszemu wrażeniu. Jeśli street food to nie twoja bajka, jeśli bliżej ci do klimatów dań z Master Chefa, a eskalopki z zapiekanym jarmużem w dresingu z jagód goi to twoje ulubione danie, w takim razie wydarzenie - jakim jest Noc Restauracji - zadedykowane jest specjalnie dla ciebie. W tym roku, tematem przewodnim są „Zioła i przyprawy świata”. Wszystkie uczestniczące restauracje będą otwarte dla klientów minimum do 2 w nocy. Specjalnie przygotowane na tę okazję potrawy będzie można odnaleźć w menu pod nazwą „Nocne Danie”. Repertuar zagrają restauracje takie jak: Toga, FIGA, czy Noon. Jak co roku, organizatorzy wydarzenia przygotowali kilka dodatkowych atrakcji. Między innymi, będą to konkursy, w których do wygrania są wejściówki do restauracji. Brzmi zachęcająco? Oprócz pełnych brzuchów, zadowolone będą też wasze oczy, bo podawane dania są prawdziwymi dziełami sztuki, których aż szkoda próbować.
Śniadanie na trawie
KIEDY: weekendy od 21 maja do 18 września
GDZIE: Park Jana Pawła II
Po piątkowo-sobotnim szaleństwie dobrze jest zwrócić uwagę na zmęczony organizm i dostarczyć mu odpowiedniej ilości witamin, a co ważniejsze śniadaniowych smakołyków. Wilda to nie tylko ta „zła” dzielnica Poznania, ale także miejsce rozrywek dla dorosłych i dla dzieci. W ciepłe wakacyjne weekendy możecie zabrać ze sobą wszystko czego potrzebujecie do słodkiego leniuchowania albo aktywnego wypoczywania. Organizatorzy Śniadania na trawie zapewniają atrakcje oraz świetną wiosenno-letnią atmosferę dla najmłodszych i trochę starszych. Oprócz prawdziwego śniadania mistrzów, możecie również zrobić sobie zdrowe zapasy na fit obiady i kolacje. Koce, książki, miejsce pod drzewami i spędzenie czasu w towarzystwie przyjaciół. To kusząca alternatywa na sobotnie i niedzielne poranki, idealna do wyczillowania i naładowania baterii przed intensywnym tygodniem. Po takim weekendzie nawet poniedziałek nie będzie taki straszny.
WOLNY TARG
KIEDY: 21 MAJA
GDZIE: Park Karola Marcinkowskiego
Od 11.00 czekać będzie na was cała gama atrakcji, które przygotowali organizatorzy Wolnego Targu na Uniwersytecie Ekonomicznym. Przede wszystkim piknikowe smaki przyrządzone przez firmy absolwentów uczelni. Solidni (już byli studenci) zaprezentują prawdziwe pyszności. Możecie spodziewać się miłych niespodzianek, między innymi od poznańskiej restauracji Dobra, pizzerii Wege Pizza i speców od serników Yes Ser. Wpadnijcie całymi rodzinkami, z dziećmi i przyjaciółmi, żeby oprócz jedzonka, uczestniczyć w najróżniejszych grach. Integracja w temacie „Absolwencie ucieknij z wykładu” to przygoda w Escape Roomie, wymagająca nie lada skupienia. Lubicie grać w Jenga? A może, jeszcze nigdy nie próbowaliście? Macie świetną okazję na wspólne zmagania podczas tego i wielu innych konkursów. Będzie też okazja na zwiedzanie budynku uniwersytetu, który kryje w swoich murach nie jedną ciekawą historię. Znajdzie się także coś dla młodych piknikowiczów. Warsztaty z robienia zdrowej (i smacznej) nutelli czy prawdziwego masła, to frajda i połączenie zabawy z nauką. Tutaj dla każdego coś pysznego!
XII Culinary Fest „Sekret”
KIEDY: 23-29 maja
GDZIE: Poznań
Dwunasta edycja kulinarnego festiwalu „Sekret” to wydarzenie na miarę muzycznych festiwali jazzowych. Wykwintne smaki, prestiżowe restauracje i kulinarne granie na bardzo wysokim poziomie. Czterokrotnie w ciągu roku można zasmakować dań konkursowych poznańskich kucharzy-czarodziejów. Wszystkie spróbowane, nietuzinkowe specjały będą podlegać ocenie wszystkich smakoszy. To dzięki temu, będzie można wyłonić wśród grona utalentowanych szefów kuchni tych, którzy zasługują na miano zwycięzców w plebiscycie na najlepsze festiwalowe menu. Jeżeli jeszcze nie miałeś przyjemności uczestniczenia w tym wydarzeniu, wystarczy że spojrzysz na fanpage Poznań Culinary Fest. Każde zdjęcie coraz bardziej utwierdza w przekonaniu, że tego eventu po prostu nie można ominąć. Kolejną zachęcającą informacją jest to, że każda zaangażowana restauracja posiada ujednolicone ceny zestawów konkursowych (przystawka + danie główne= 15 zł). Zdecydowanie na każdą kieszeń i każde podniebienie.
Dzień Sushi w Poznaniu
KIEDY: 18 czerwca
GDZIE: Poznań
Sushi to najpopularniejsze azjatyckie danie. Swoich amatorów ma także w Poznaniu. 18 czerwca to święto potrawy z surowej ryby, dlatego trzeba je należycie czcić. Sos Teryaki czy Unagi? A może obydwa? Nawet jeśli nie potrafisz profesjonalnie obsługiwać się pałeczkami do sushi, warto wpaść i zaczerpnąć praktycznej wiedzy na ten temat. Na samą myśl o tych przysmakach, aż ślinka cieknie. Informacje dotyczące wydarzenia będą aktualizowane na bieżąco. Póki co, wiemy tylko tyle, że wstęp będzie bezpłatny. Dokładne miejsce spotkania oraz info o wystawcach będzie można znaleźć na wydarzeniu na Facebooku. Bądźcie czujni, bo przegapić to wydarzenie będzie nie lada stratą.
Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku
KIEDY: 12-15 sierpnia
GDZIE: Stary Rynek
Jubileuszowe edycje najróżniejszych wydarzeń zawsze są wyjątkowe. Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku doczekał się już X odsłony. W połowie sierpnia, poznański stary rynek zamieni się w istny targ kulinarnych cudów. Nie musisz wyjeżdżać do Turcji, żeby spróbować prawdziwej, słodkiej baklawy. Nie musisz też odwiedzać Włoch, aby spróbować tamtejszych trufli. Tego roku, aż 140 wystawców z kraju i ze świata zaprezentuje swoje smakołyk. Rozpowszechnianie lokalnej świadomości jest jednym z celów przyświecającym imprezie. Jak co roku, zarówno wystawcom, jak i zwiedzającym towarzyszyć będzie nieprzypadkowo dobrana muzyka w klimatach folku, jazzu i klasyki. Jednak najważniejszym elementem całego wydarzenia jest doroczny konkurs na najlepszą nalewkę. Do spróbowania serwowane są najróżniejsze smaki - przez pigwę, kawę, kończąc na aronii i innych smakowicie kojarzących się specjałów. Wstęp jest oczywiście darmowy, dlatego warto sprawdzić, co nowego, tak przepięknie - w środku wakacji - pachnie w samym sercu Poznania.
fot.Dominika Pałęcka
Targi Smaki Regionów
KIEDY: 24-27 września
GDZIE: Hala MTP
Największym marzeniem każdej kobiety jest jeść ile się chce i nie przytyć. Nie zapewnimy tego efektu, ale możemy zaprosić na targi, podczas których spożyte smakołyki z pewnością nie pójdą w biodra. Przecież domowe jedzenie nigdy nie tuczy. Tym wydarzeniem są targi Smaki Regionów i jak sama nazwa wskazuje, traktują o tradycyjnych potrawach wszystkich regionów Polski. Na stoiskach wystawców znajdą się oscypki, pitny miód, czy też chleb na prawdziwym, naturalnym zakwasie. To tylko trzy przykłady, ponieważ będzie tam o wiele więcej specjałów przygotowanych przez restauratorów i amatorów polskiej kuchni. Idealnym tego dowodem jest fakt, że podczas konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” ocenianych będzie ponad 16 tysięcy produktów. Świadczy to o tym, jak trudne będzie wyłonienie zwycięzcy, ale także jak trudne będzie wyłonienie smaków, których spróbują odwiedzający. Moda na polskie produkty szybko się rozkręca a tym samym wzrasta lokalna świadomość swojego dziedzictwa kulturalnego i kulinarnego. Musicie przekonać się na własne kubki smakowe, który region jest najbliższy waszemu podniebieniu.
Kulinarny Puchar Polski
KIEDY: 27-28 września
GDZIE: Hala MTP
Aby zdobyć gwiazdkę Michelin niewątpliwie trzeba mieć talent, niekończące się pokłady cierpliwości i pracowitości. Oprócz tego, warto też pochwalić się uczestnictwem w prestiżowych konkursach kulinarnych. Jednym z nich jest Kulinarny Puchar Polski, który w tym roku odbędzie się już po raz szesnasty. Atmosfera rywalizacji unosić się będzie w powietrzu wraz z zapachami, których nie da opisać się słowami. Adrenalina, towarzysząca szefom kuchni, to także aspekt urozmaicający imprezę. Tego roku, edycja będzie wyjątkowa ze względu na fakt, iż oprócz sędziów degustacyjnych, oceniać będą także sędziowie techniczni, co zdecydowanie podwyższa rangę wydarzenia. Konkursowe zmagania będzie można obserwować podczas większego wydarzenia, jakim są Międzynarodowe Targi POLAGRA GASTRO. Z roku na rok, poprzeczka wciąż podnosi się do góry, dlatego ciężko wyobrazić sobie, jak wiele będzie się działo podczas kolejnych edycji. Mamy jednak nadzieje, że duch zdrowej rywalizacji oraz nietuzinkowe potrawy będą nadal firmowym znakiem rozpoznawczym dla Kulinarnego Pucharu Polski.
fot. www.kpp.mtp.pl