
Elementarz Polskiego Designu
Dorobek polskiego wzornictwa i grafiki w School of Form
|
Od 17 listopada w siedzibie poznańskiej uczelni School of Form, mieszczącej się przy ul. Głogowskiej 18 (MTP, hala nr 1), trwa wystawa "Elementarz Polskiego Designu. Kto by kiedyś pomyślał, że Ptasie Mleczko, buty Relax, Pewex, czy dziecięce zabawki z drewna staną się eksponatami wystawy podziwianej przez tłumy ludzi. Wystawy, która prezentuje dorobek polskiego wzornictwa i grafiki.
„Elementarz Polskiego Designu” przedstawia zarówno projekty współczesne jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Unikaty, prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji; ale też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy.
Ekspozycja powstała z okazji obchodów stulecia Niepodległości Polski. Zakłada prezentację 100 dzieł polskich projektantów zinterpretowanych przez dwudziestu pięciu polskich ilustratorów, artystów,doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających światowe nagrody i tych, którzy właśnie ukończyli studia, takich jak Piotr Młodożeniec, Edgar Bąk, Małgorzata Gurowska czy Patryk Mogilnicki.
Przedstawione w porządku chronologicznym projekty wyraźnie ukazują, jak w 100-letniej historii polskiego designu, kształtowały i zmieniały się gusta. Niektóre motywy wydają się być podejmowane częściej niż inne, jak inspirowane zwierzętami meble zabawki i figurki, czy szkło i porcelana, które słusznie zyskały międzynarodowe uznanie.
Wystawa ma także charakter edukacyjny. Poprzez zabawę uczy, na czym polega proces projektowy, jak tworzą się pomysły, a w końcu jak niesamowitym pojęciem jest design – najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki, którą wszyscy jesteśmy otoczeni, z którą obcujemy na co dzień i bez której nie moglibyśmy się obejść, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Wystawę można zwiedzać w godzinach 15.00-18.00, w wybranych dniach, po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie szkoły, który jest podany poniżej.
Fot. wystawy: Adrianna Bołądź
Tekst i materiały graficzne: sof.edu.pl
Galeria








