
Fundacja SASA – pomoc medyczna dla Tanzanii wprost z Poznania
| Grzegorz Kolasa
Fundacja SASA to studenci, młodzi ludzie, którzy nie chcieli czekać z założonymi rękami aż do momentu otrzymania dyplomu lekarza. Gabrysia Stępińska - Prezes Fundacji w zeszłe wakacje odbywała praktyki w Tanzanii. Poziom medycyny jest tam na tak niskim poziomie, że postanowiła działać. Proszę sobie wyobrazić, że do operacji amputacji kończyny 2 lekarzy ma po jednej rękawiczce ochronnej, które zabezpieczają przed chorobami zarówno tych lekarzy, jak również pacjentów. Zaplamione krwią kozetki są przemywane szmatą nasączoną wodą z mydłem. To sprawia, że Afryka jest miejscem gdzie bez większego problemu rozwijają się epidemie, które zagrażają także nam, ludziom mieszkającym w Polsce i w Europie.
Fundacja za cel obrała sobie wspieranie medycyny na świecie poprzez wysyłkę podstawowego sprzętu medycznego do krajów trzeciego świata. Dzięki temu lekarze w tych krajach będą mieli narzędzia do walki z groźnymi chorobami tam na miejscu. To jak szybko podróżujemy sprawia, że tropikalne choroby przestają takie być. Wszyscy pamiętamy jaki postrach w tamtym roku wywołała epidemia Eboli. Dodatkowo w takie miejsca jak Tanzania chcemy wysyłać studentów medycyny i lekarzy, aby uczyli się leczyć choroby tropikalne, które coraz częściej rozpoznawane są u polskich obywateli. To wszystko sprawia, że pomagając ludziom w krajach trzeciego świata w bardzo podstawowy sposób dbamy także o zdrowie mieszkańców Polski oraz edukację naszych studentów.
8 maja do Tanzanii SASA wysłała młodą lekarkę z Warszawy, wraz z pierwszą paczką. Pojechała ona na 4 miesięczną misję. Do jednej z wiosek przywieźliśmy lekarzom jedyny stetoskop, jakim teraz dysponują. Stetoskop jest absolutnie podstawowym narzędziem diagnostycznym dla lekarzy na całym świecie. W sumie fundacja wysłała sprzęt, który pomaga teraz w kilku wioskach i szpitalach.
A to dopiero początek! Członkowie fundacji na swojej drodze spotykają wielu życzliwych i otwartych ludzi; zaowocowało to współpracą ze studentami z Kijowa oraz z Wojskowym Instytutem Medycznym; bardzo ważna jest też dla nich współpraca z Uniwersytetami Medycznymi w Polsce.
Wraz z rozwojem fundacji, bardzo zależy im na tym, aby podejmować konkretne działania na terenie Polski, co pozwoli również w bezpośredni sposób poprawiać poziom zdrowia w naszym kraju. W związku z tym fundacja planuje szereg inicjatyw edukacyjnych, które pozwolą na zdobywanie umiejętności przez młodych lekarzy i studentów medycyny.
W tę wspaniałą ideę zaangażowani są studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Już niedługo wypatrujcie ich na ulicach naszego miasta, gdzie będą organizować zbiórki mające na celu umożliwienie realizacji założonych celów!
Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na facebook’a fundacji https://www.facebook.com/sasafoundation; będą tam zamieszczane wszystkie informacje odnośnie jej działalności w Poznaniu. Zapraszamy również na stronę internetową fundacji, którą znajdziecie pod adresem http://www.sasafoundation.com.
Autor: Grzegorz Kolasa
Galeria




