
Kolejny raz patronujemy OFF Opera! Prezentujemy szczegółowy program.
|
OFF Opera to społeczno-artystyczny projekt, który co roku zaskakuje odbiorców pomysłami na warsztaty i muzyczne widowiska. Po spotkaniach z taksówkarzami, bikiniarzami oraz pracownikami i pracownicami gastronomii, przyszła pora na międzypokoleniowe rozmowy o przyszłości. Wszystko za sprawą 7. edycji projektu, która potrwa do 5 października 2021. Kolejny rok mamy przyjemność patronować inicjatywę!
OFF Opera czerpie pełnymi garściami z kultury popularnej i alternatywnej. Łączy w sobie wiele dziedzin: muzykę, literaturę, teatr, film, grafikę, sound art, a w tym roku także naukę i technologię. Jak w operze – wiele dyscyplin i komunikatów złoży się w jeden patchworkowy utwór, podatny na różnorodne interpretacje – mówi Zuzanna Głowacka, kuratorka projektu.
Tegoroczna edycja nosi tytuł „List do przyszłości”. Chcemy potraktować tę formę, jako pretekst do rozważań m.in. na temat katastrofy klimatycznej, przyszłości edukacji, problemu przeludnienia, kolonizacji innych planet, czy nieśmiertelności. Opera jest dla nas nie tyle zamkniętym, skończonym dziełem, ile sposobem opowiadania o wielopłaszczyznowej rzeczywistości społeczno-kulturowej. Od początku istnienia realizujemy działania w nurcie sztuki społecznej – włączamy odbiorców i odbiorczynie w proces twórczy. – mówi Daniel Stachuła, kurator wydarzenia. – W tym roku stworzymy współczesne odsłony epistolografii – zastanowimy się jaką wiadomość chcielibyśmy przekazać nieznanemu adresatowi lub adresatce z 2071 roku. Temat ten wybrzmi także w specjalnie przygotowanej publikacji zawierającej listy do przyszłości napisane przez ludzi kultury, sztuki, nauki i biznesu.
Kuratorzy OFF Opery zaplanowali wiele intrygujących działań – jednym z nich są warsztaty muzyczno-performerskie Kongres: 2071 adresowane do osób dorosłych. Potrwają od 27 września do 5 października, a ich efektem będzie widowisko sceniczne zaprezentowane podczas finału projektu 5 października o g. 20.00 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Podczas warsztatów czeka nas intensywna praca nad rolą, improwizacją teatralną, ruchem scenicznym, a także warsztatem wykonawczym. Będziemy dyskutować o przyszłości i jej możliwych wariantach, a nasze wnioski i doświadczenia staną się żywą tkanką zdarzenia scenicznego. – mówi Zdenka Pszczołowska, reżyserka prowadząca warsztaty.
Spektakl zostanie przygotowany w oparciu o scenariusz – interaktywną partyturę graficzną stworzoną przez kompozytora Andrzeja Koniecznego. Finałowa offopera opowie o braku porozumienia w czasach upadku ludzkiej cywilizacji. Jednym ze współtwórców warsztat ubędzie także choreograf Oskar Malinowski. Wszystkie osoby chętne do wzięcia udziału w zajęciach, mogą wysyłać zgłoszenia na adres: zuzanna@animatorzysmak.pl. Wydarzenie jest bezpłatne.
Kongres Futurystyczny
4 i 5 października w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się wielki finał Projektu OFF Opera, prezentujący efekty warsztatów, które miały miejsce w 8 wielkopolskich miastach. Publiczność zobaczy instalację dźwiękową Przyszłość: soundtrack, a także trzy filmy krótkometrażowe: animację Bajka robotów przygotowaną przez dzieci, dokument Poste restante z wypowiedziami seniorów i wideo-manifest Ostatni dzwonek, opowiadający o przyszłości edukacji. Jednym z punktów programu będzie też premiera publikacji List do przyszłości, której towarzyszyć będzie spotkanie z autorami i autorkami listów prowadzone przez Joannę Bednarek. W książce znajdą się teksty m.in.: Natalii Hatalskiej, Ziemowita Szczerka, Malcolma xD, Przemysława Czaplińskiego czy Ewy Bińczyk.
Dwudniowe wydarzenie zakończy premiera widowiska Kongres: 2071 w reżyserii Zdenki Pszczołowskiej z muzyką Andrzeja Koniecznego – efektu warsztatów muzyczno-performerskich.
Kongres: 2071 to konceptualna wariacja na temat przyszłości za pięćdziesiąt lat. Inspirację dla utworu stanowi twórczość Stanisława Lema, a zwłaszcza Opowieści o pilocie Pirxie. – mówi Zdenka Pszczołowska, autorka tekstu i reżyserka spektaklu.
Wydarzenie nawiązuje do pracy Pawła Althamera pt. Kongres Rysowników, która zakłada twórczą współpracę grafików i ilustratorów profesjonalnych oraz rysowników-amatorów. Przeniesienie tej idei na grunt muzyczno-teatralny to główne założenie programu edukacyjnego Projektu OFF Opera.
Podsumowaniem dwumiesięcznych rozważań o przyszłości będzie cyfrowa kapsuła czasu – praca artystyczna dostępna pod adresem www.listdoprzyszlosci.pl. To tam zostaną umieszczone wszystkie listy napisane podczas OFF Opery 2021. Zawartość platformy internetowej zostanie zakodowana na okres dziesięciu lat. Wszystkie osoby chętne do napisania własnego listu do przyszłości, mogą umieścić wiadomość w kapsule, wysyłając mail na adres: kapsulaczasu@animatorzysmak.pl.
Szczegółowy program:
21 – 23 września 2021, g. 17-19: PUSZCZYKOWO
– PRZYSZŁOŚĆ: SOUNDTRACK warsztaty fieldrecordingowe i sound-artowe dla młodzieży
Pracownia Artystyczna Lupa, ul. Stroma 3, Puszczykowo
Zapisy: ewelina@animatorzysmak.pl
27 września – 5 października 2021, g. 17-21: POZNAŃ
– KONGRES 2071 – warsztat muzyczno-performerski dla osób +18
Akademicki Teatr Muzyczny “Olimpia”, ul. Grunwaldzka 22, Poznań
Zapisy: zuzanna@animatorzysmak.pl
4 października 2021, g. 17: POZNAŃ
– PRZYSZŁOŚĆ: SOUNDTRACK – instalacja dźwiękowa
Sala pod zegarem, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
4 października 2021, g. 18: POZNAŃ
– SPEKULACJE – pokaz filmów krótkometrażowych
Kino Pałacowe, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
5 października 2021, g. 18: POZNAŃ
– LIST DO PRZYSZŁOŚCI – premiera publikacji, spotkanie z autorami i autorkami listów
Sala Wielka, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
5 października 2021, g. 20: POZNAŃ
– KONGRES: 2071 – off-opera, reż. Zdenka Pszczołowska, muz. Andrzej Konieczny
Sala Wielka, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
Bezpłatne wejściówki na wydarzenia 4 i 5 października dostępne są w kasach Centrum Kultury Zamek od 20 września 2021.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury.
Więcej informacji: www.offopera.pl | https://www.facebook.com/offopera
Warsztaty oraz publikacja List do Przyszłości są częścią zadania Projekt OFF Opera – program edukacyjny dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Powiatu Poznańskiego.
Widowisko Kongres:2071 oraz Kapsuła Czasu są częścią zadania Projekt OFF Opera – program artystyczny dofinansowanego z budżetu Miasta Poznania.