
Jak nosić krawat
|
W zeszłym miesiącu rozprawiliśmy się z problemem zapinania guzików w marynarce. Tym razem chciałbym skupić się na krawacie. Krawat to element garderoby, który natychmiast pokazuje znajomość zasad rządzących klasyczną męską elegancją lub bezlitośnie obnaża jej brak. Warto poznać kilka zasad, które pomogą nam w uniknięciu krawacianych faux-pas.
Z czego krawat?
Każdy prawdziwy elegant powie, że krawat musi być z jedwabiu. I to prawda. Lwia część dostępnych na rynku krawatów to krawaty jedwabne lub takie, które je udają (tych lepiej unikać). Warto jednak zauważyć, że takie krawaty bardzo rzadko nadają się do zestawów casualowych. Jeśli chcemy nosić krawat w sposób niezobowiązujący, należy pomyśleć o zakupie krawatów typu „knit”.
Jak go wiązać?
Niestety w Polsce wykorzystywany jest głównie "podwójny Windsor" - węzeł symetryczny. Wiąże się z tym wiele problemów. Przede wszystkim nie wygląda on ładnie przy wielu typach kołnierzyków. Większym problemem jest jednak fakt, że zawiązanie podwójnego węzła "konsumuje" taką część krawata, że wielu panom nie starcza już na odpowiednie ustalenie jego długości lub (co jest chyba gorsze) noszą pod szyjami węzły o wielkości piłki tenisowej. Istnieją dziesiątki węzłów, które można stosować, jednak każdy prawdziwy gentleman przyzna, że najprostszy z nich - asymetryczny four in hand – jest też najbardziej uniwersalnym i jednym z najładniejszych. Dobre wiązanie krawata jest sztuką i wymaga wprawy. O nauczeniu się tej czynności w jeden dzień przed monitorem komputera nie ma mowy.
Jak długi i jak szeroki?
Długość krawata jest pozornie stała – krawat powinien sięgać do połowy klamry od paska spodni. Pozorność stałej długości krawata wynika stąd, że spodnie o różnych krojach mogą mieć stan na różnej wysokości, co wymaga każdorazowego dopasowania długości krawata. Innymi słowy krawat należy wiązać za każdym razem kiedy jest noszony. W latach 90. modne były bardzo szerokie krawaty, ale obecnie najczęściej nosi się krawaty o szerokości 9 cm i mniej.
Jak dobierać?
Dobór koloru krawata jest chyba najważniejszym wyborem dotyczącym tego elementu garderoby. Najbezpieczniejsze kolory to stonowana czerwień, bordo, fiolet, granat lub szarość. Oczywiście można także nosić krawaty wzorzyste, ale warto pamiętać, że bez doświadczenia lepiej nie stosować wzorów na więcej niż jednym elemencie zestawu.
Węzeł krawata należy także dopasować do typu kołnierzyka w noszonej koszuli. Najlepiej, jeśli koszula jest zrobiona na zamówienie. Niektórzy mogą uważać, że takie koszule są zbyt drogie, ale ich ceny zaczynają się od około 300 złotych i każdy może kupić je w Poznaniu przez stronę www.garniturukrawca.pl. W koszuli zrobionej na zamówienie każdy Pan może wybrać krój kołnierzyka pasujący do swojego kształtu twarzy i dopełnić go idealnie dopasowanym węzłem.
Tylko czasami?
Generalnie noszenie krawata postrzega się jako przejaw elegancji odpowiedni tyko na niektóre okazje. Warto jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Krawat dobrze dobrany do koszuli i reszty zestawu dodaje szyku każdemu mężczyźnie, dlatego warto poświecić mu chwilę szykując się nie tylko na ważne okazje, ale także codziennie przed wyjściem do pracy.
tekst TKM