10 lat Brodziak Gallery

02 mar 2023

59 nagród, 47 wystaw, 675 900 PLN przeznaczonych na cele charytatywne oraz niezliczona liczba zainspirowanych gości. Tak w cyfrach wygląda miniona dekada działalności BRODZIAK GALLERY. Autorska galeria fotografii Szymona Brodziaka, 04 marca 2023 roku świętuje 10-lecie swojego funkcjonowania. Jest to największa autorska galeria fotografii w Polsce oraz ważny punkt na kulturalnej mapie Poznania.

Pierwsza galeria Szymona Brodziaka powstała dekadę temu na poznańskiej Wildzie w charakterystycznym czarnym kontenerze zainspirowanym architekturą mobilną. Kilka lat póżniej, w 2018 r. druga filia BRODZIAK GALLERY miała swoją inaugurację w Warszawie, na Placu Trzech Krzyży. Obecnie w stolicy fotografie Brodziaka znajdują się w ofercie Desa Modern. W roku 2020 miało miejsce otwarcie galerii w charakterystycznym budynku dawnego McDonald’s na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Szymon podsumował to słowami: „to jedyny mi znany przypadek na świecie, kiedy McDonald’s został zamieniony na galerię sztuki, a nie na odwrót”.

Misją Szymona Brodziaka jest “tworzenie czarno-białych światów, opowiadanie historii zapisanych w kadrach fotograficznych. Wzbudzanie emocji i utrwalanie piękna, które dekoruje nasze wnętrza i wzbogaca nas samych”. Oprócz zmiennej ekspozycji fotografii mistrza fotografii czarno-białej, w galerii mają miejsce wydarzenia, takie jak koncerty, spotkania autorskie, wieczory klubowe czy zajęcia z jogi. BRODZIAK GALLERY organizuje także wystawy innych cenionych artystów, m.in. Tadeusza Rolka, Noriakiego, Oskara Zięty, Edyty Grzyb czy Macieja Mańkowskiego.

Celebracja 10 urodzin BRODZIAK GALLERY odbędzie się 04 marca, w budynku galerii przy ul. Głogowskiej 16 w Poznaniu. Podczas wydarzenia prezentowane będą nowe fotografie artysty, a imprezie towarzyszyć będą akcje performatywne nawiązujące do najbardziej charakterystycznych kadrów z twórczości Brodziaka.

„Celebracja 10 urodzin Brodziak Gallery oraz jej rozwój w minionej dekadzie to niezbity dowód na to, że w Polsce jest ciągle rosnąca świadomość, że fotografią czarno-białą warto się otaczać, inspirować, a także w nią inwestować” – podsumowuje fotograf.

O autorze:

Jestes? tym, co widzisz – to motto i jednocześnie zaproszenie Szymona Brodziaka (ur.1979), – do świata jego monochromatycznej fotografii. Brodziak to najmłodszy artysta i pierwszy Polak, którego prace zostały wystawione w Muzeum Fotografii – Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie. Potwierdził swoją pozycję w absolutnej światowej czołówce twórców fotografii czarno-białej, zdobywając 1. miejsce w konkursie World’s Top 10 Black&White Photographers (2019). W swojej karierze zdobył kilkadziesiąt prestiżowych nagród, m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Tokio i Londynie, a w roku 2022 został ponownie nagrodzony przez jury prestiżowego European Photography Awards oraz Muse Photography Awards.

Pasją Szymona Brodziaka jest opowiadanie historii i wzbudzanie emocji poprzez czarno-białe fotografie, które przypominają kadry z filmów, które nigdy nie powstały. Inspirują go miejsca, dlatego uwielbia podróżować i eksplorować świat. Swoje monochromatyczne opowieści tworzy głównie przy świetle dziennym, w lokalizacjach zastanych. Bohaterkami jego fotografii są kobiety. Artysta został wyróz?niony nagroda? Johnnie Walker Keep Walking Award za cia?głe urzeczywistnienie swoich marzen? oraz pasje? wyznaczania nowych ścieżek w poszukiwaniu piękna.

Mistrz fotografii czarno-białej tworzy projekty autorskie oraz reklamowe, otrzymał tytuł najlepszego fotografa reklamowego roku 2016. Realizuje kampanie dla topowych marek, takich jak Rolls-Royce, Porsche, czy Martini. Artysta fotografuje gwiazdy filmowe i celebrytów; jest autorem kalendarza grupy ATM na rok 2023 z udziałem m.in. Weroniki Książkiewicz, Piotra Stramowskiego i Marii Dębskiej. Brodziak uwielbia także pracować z ludźmi podczas prywatnych sesji zdjęciowych, podczas których realizuje portrety oraz rozbudowane koncepcje kreatywne. Brodziak jest autorem dwóch albumów fotograficznych, wielokrotnie nagradzanych na arenie międzynarodowej, w tym Złotym Medalem PX3 Prix de la Photographie Paris. Publikacje przedstawiają dorobek artysty z całego okresu twórczości. Pierwszy z nich, o tytule “One” zawiera osobistą dedykację od June Newton, żony i muzy legendarnego Helmuta Newtona.

Fotografie Brodziaka należą do kolekcji m.in. w Hongkongu, Nowym Jorku, Meksyku, czy w Zurychu. Szymon jako jedyny Polak został również zaprezentowany we wiosennym katalogu Saatchi Art 2020. Jego fotografie często można spotkać także w przestrzeniach publicznych i w luksusowych hotelach.