Parada Sobótkowa na Warcie. Poznaj zwycięzców!

23 cze 2024
Katarzyna Wala

Dębiecki Manhattan, Ogrodnik z Nadolnik, Grunwaldzki kosmos oraz „Odzierani ze złudzeń”  zwycięzcami Parada Sobótkowa. Fyrtle na Warcie  2024.

Barwy korowód 20 osiedli przepłynął wczoraj przez Poznań. Ponad stu społeczników, w tym radnych osiedlowych i członków NGOsów na 60 jednostkach pływających.
A na czele poznańskiej parady Statek Bajak i Smoki, czyli smocza łódź…  Marek Łbik Dragon Team, 11 tratew z instalacjami i 11 załóg z osiedlowymi Wiankami i załoga Nasza Sportowy Fyrtel.
fot. Ewelina Jaśkowiak
Barwnym elementem Parady są Instalację oraz osiedlowe Wianki. Fyrtle w ten sposób opowiadają o swoich marzeniach i osiedlowych historiach.
Umultowo w tym roku płynęło z drogowymi ażurami, apelując o infrastrukturę drogową, Głuszyna z hasłem ratujmy Organy Ladegasta , Rataje z symbolem ratajskich igrzysk olimpijskich, Piątkowo z latającymi nad głowami jerzykami, Stare Winogrady z krzesłami symbolem Poznańskich Parków. Jeżyce z Małym ZOO St. Mrowińskiego, Starołęka Minikowo z Fortem 1 A, Dębiec ze słynnym ryneczkiem zwanym Dębieckim Manhattanem, Główna z Ogrodnikiem i pszczołami, Śródka z Aniołem, a Wola z osiedlowymi wierzchowcami.
W aranżacji osiedlowych Wianków os. Kopernik nawiązało do historii Grunwaldzkiego Parku Społecznego, Łazarz do osiedlowego rynku ufo i zieleni, Strzeszyn przypomniał o swoich pięciu ciekach wodnych, Ławica o osiedlu Bajkowym. Osiedla wyraziły również potrzeby mieszkańców, Górczyn oraz Krzyżowniki-Smochowice  marzą o domu sąsiedzkim, Świerczewo o bezpieczeństwie. Starołęka apeluje o poprawę komunikacji, Stare Miasto o wodę w fontannach, Antoninek-Zieliniec-Kobylepole ukazuje moc sprawczą wokół Cybiny, a Koło Gospodyń i Gospodarzy Miejskich  z Jeżyc przywiozło pływające jeże nad Wartę.
Spośród 22 prac komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców tegorocznej Parady Sobótkowej. Fyrtle na Warcie 2024 w dwóch Konkursach na Instalację i osiedlowy Wianek.
1 miejsce za „Dębiecki Manhatann” – Zielony Dębiec/ Stowarzyszenie Zielona Grupa
2 miejsce za „Ogrodnika z Nadolnik” – Fyrtel Główna RO Główna
3 za „Anioły są wśród” – Śródka/ Rada Osiedla Ostrów Tumski Śródka Zawady Komandoria
3 za „Życie na Woli płynie poWoli a czasem z galopem koni” – Wola / Rada Osiedla Wola w Poznaniu
W kategorii osiedlowych Wianków.
1 miejsce za „Ziemia z niebem” – Grunwald Pd/Grunwaldzki Park Społeczny –
2 miejsce za „Odzierani ze złudzień” dla Starołęka-Minikowo/ Koło Gospodyń Miejskich Starołęka-Minikowo-Marlewo
3 miejsce za „Parkowanie na łazarzu” dla RO św. Łazarz
Wyróżnienie za Pływające jeże dla Jeżyc Koło Gospodyń i Gospodarzy Miejskich
Parada Sobótkowa Fyrtle na Warcie to święto społecznego Poznania. To celebracja żywiołów wody i ognia w Noc świętojańską w samym sercu miasta!