Poznański ultramaratończyk Artur Kujawiński przebiegł Portugalię!

06 maj 2024

Projekt Run Across Portugal czyli przebiegnięcie całej Portugalii z północy na południe zakończył się pełnym powodzeniem. Arturowi Kujawińskiemu przebiegnięcie całej Portugalii zajęło zaledwie 218 godzin i 29 minut.
Blisko 660 kilometrów w na przemian słonecznej i deszczowej pogodzie, poprowadzone ruchliwymi drogami krajowymi realizowane było przez Artura Kujawińskiego w formule self-supported.

Oznaczało to samodzielne dbanie o siebie, o nocleg a także o wyżywienie, było to przede wszystkim czasochłonne i jak podkreślali również zagraniczni ultramaratończycy wymagało dużej odwagi i kondycji by pokonać ów dystans w jak najkrótszym czasie w obcym kraju.

Wyzwanie Run Across Portugal zawierało podjęcie próby ustanowienia dwóch rekordów: do World Guinness Records jako Fastest crossing of Portugal on foot (male) oraz do amerykańskiego portalu rejestrującego wyzwania biegowe i marszowe Fastest Known Time jako najszybsze pokonanie Portugalii z północy na południe w formule self-supported.

Jednym z wymogów komisji Księgi Rekordów Guinnessa było zebranie minimum dwóch oświadczeń dziennie składanych na specjalnym formularzu od lokalnych osób stających się tym samym świadkami wyzwania. Wymagało to czasu na znalezienie i przekonanie chętnych osób w kraju w którym w mniejszych miejscowościach trudno o osoby anglojęzyczne.

Narzucone tempo i walka z terenem (ogromna ilość podbiegów) a także specyfika biegu bez wsparcia wiązało się również z tzw. zarwaniem trzech nocy i w efekcie mocnymi niedoborami snu w końcowej fazie biegu. Ostatnie owe trzy noce to następujący przebieg: jedna godzina snu na trawiastym poboczu między pierwszą a drugą w nocy, następnie dwie godziny między 3:30 a 5:30 nad ranem również na trawiastym poboczu. Druga noc to szybki prysznic w hotelu ,dwie godziny drzemki i wyruszenie o 3:20 w nocy na dalszą trasę. Kolejna trzecia nocka to bieg przeplatany marszem przez całą noc z kilkoma 12-14 minutowymi drzemkami również na trawiastym poboczu lub na przystankach autobusowych.

Pierwszy etap wyzwania jako, że był płaski i w komfortowych okolicznościach, zaowocował przebiegnięciem (z rezerwą sił) aż 97 kilometrów z plecakiem zawierającym m.in. odzież na przebranie , dużo elektroniki rejestrującej ślad biegu, powerbanki, czołówki itp.

Dalsze etapy to utrzymanie kilometrażu w okolicach 70 kilometrów dziennie mimo narastającego zmęczenia, biegu w deszczu i w mokrych rzeczach oraz walki o jedzenie i miejsce na nocleg.

Średnia jaką udało się uzyskać to 73 kilometry dziennie i biorąc pod uwagę iż było to bieg bez wsparcia gdzie duża część czasu zabierana jest na radzenie sobie samodzielnie jest to jeden z lepszych wyników na świecie. Zresztą w zasadzie tego typu wyzwania są rzadkie a jeśli już są podejmowane to odbywają się z pełnym supportem np. camperem z zespołem typu fizjoterapeuta , kucharz, nawigator itp.

Nie można też brać pod uwagę tzw. przejść szlaków gdyż nie są one w formule sportowej głównie biegowej polegającej na jak najszybszym i największym dziennym kilometrażu.

Dla przypomnienia, komisja GWR za start wyznaczono punkt o nazwie Igreja Matriz de Caminha w miejscowości Caminha a za metę wytyczono miejsce Sagres Fortress. To dwa wyznaczone przez komisję GWR punkty i należało tak dotrzeć od jednego punktu do drugiego aby dystans wyniósł nie mniej niż 620 kilometrów. Realnie nieoficjalnie wyszło 660 kilometrów.

Obecnie trwa kompletowanie obszernej dokumentacji fotograficzno-filmowej oraz papierowej i elektronicznej w celu spełnienia formalności dla rejestracji nowego rekordu Guinnessa.

Artur Kujawiński, ultramaratończyk. specjalizuje się w ultramaratonach kategorii mamut i multidays.
Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

W 2021 roku jako pierwszy Polak obiegł Polskę wzdłuż jej granic, pokonując w ten sposób dystans 4000 kilometrów, z łącznym przewyższeniem blisko 50 000 metrów. Wyczyn ten zweryfikowano i wpisano na listę Fastest Know Times jako najszybsze pokonanie granic Polski bez wsparcia. Realizacja projektu Run Around Poland zajęła 69 dni 3 godziny i 30 minut.

Jest pierwszym Poznaniakiem, który ukończył legendarny bieg ultra Spartathlon na dystansie 246 kilometrów. Bieg ten uznawany jest za jeden z najtrudniejszych biegów ultra w Europie.

Jako szósty Polak w historii ukończył najtrudniejszy (według National Geographic) bieg ultra Badwater na dystansie 217 kilometrów, rozgrywany w najgorętszym miejscu na Ziemi – w Dolinie Śmierci w USA.

Z bogatej kolekcji osiągnięć warto wyróżnić:

– ukończenie kompletu biegów Ultra Great Britain 200 mil (2017) i Across Scotland 215 mil (2019) – jako jedyny Polak;

– 2 miejsce w zawodach 10 ultra w 10 dni (2017);

– 10 miejsce w ultra 48h na hali w Oslo (2016);

Na dzień 31 marca 2024 roku według statystyk 100 Marathon Club Polska ukończył 141 maratonów: 89 maratonów i 52 ultramaratony.

Do kolekcji wyczynów dochodzi przebiegnięcie całej Portugalii z północy na południe w formule self-supported w 218 godzin i 29 minut.