fot. BW Pictures

Rusza jubileuszowa 10. edycja festiwalu Off Opera! Przedstawiamy szczegółowy program

11 wrz 2024

Ogłaszamy start 10. edycji poznańskiego festiwalu Off Opera, który odbędzie się w dniach od 23 września do 4 października 2024 roku. To interdyscyplinarne wydarzenie łączy muzykę, teatr, film oraz sztuki społeczne. Każdy, kto dokona zapisu lub odbierze wejściówkę, będzie mógł wziąć udział w darmowych warsztatach, spotkaniach, dyskusjach i koncertach. W programie m.in. warsztaty z Zuzą Wrońską, autorami projektu TAXI, kompozytorką i dyrygentką Chóru Pogłosy Joanną Sykulską, Damianem Kostką znanym ze współpracy z zespołem Skalpel czy Ciepłymi Brejkami, twórcami hitu „Babciu, nie jem mięsa”.

W tym roku festiwalowym działaniom przyświeca hasło O D Z Y S K I W A N I E, które – w związku z jubileuszową edycją – jest okazją do spojrzenia wstecz. Twórcy, animatorki i festiwalowa społeczność ponownie spotkają się podczas wydarzeń inspirowanych tymi z poprzednich edycji. Wrócą do miejsc, historii i osób, które w przeszłości współpracowały z festiwalem, oraz do tematów, które były już eksplorowane. Celem wspólnych Off Operowych działań będzie przetworzenie tego, co już było, w zupełnie nową wartość.

Festiwal dla każdego — wydarzenia są darmowe!

Większość aktywności w ramach Off Opery jest bezpłatnych, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prowadzone są na nie zapisy. Zgłaszać można się na stronie internetowej festiwalu lub kontaktując się bezpośrednio z organizatorami. Warto się pospieszyć, bo chętnych do udziału w warsztatach i spotkaniach jest sporo.

Zróżnicowany program — wydarzenia dla każdego

Tegoroczna edycja festiwalu obfituje w różnorodne wydarzenia, które pozwolą zaspokoić ciekawość i zajrzeć za kulisy powstawania sztuki. W programie znalazły się otwarte warsztaty muzyczne, podczas których spróbujecie swoich sił m.in. w śpiewaniu w zespole chóralnym, pisaniu piosenek, freestyle’u czy improwizacji na klasycznych instrumentach. Na uczestników czekają też pokazy filmów, rozmowy na temat kultury i sztuk społecznych, a także premiera spektaklu o historii teatru ludowego w dzielnicy Główna, którego akcja będzie toczyć się… w autobusie Jelcz, czyli kultowym “Ogórku”.

Szczególną atrakcją będzie finałowy OFF koncert i DJ-sety, które odbędą się 4 października w Pawilonie, przy ul. Ewangelickiej 1. To będzie wyjątkowa okazja do świętowania 10-lecia festiwalu w gronie naszej publiczności, przyjaciół OFF Opery, artystek i twórców. Bilety w cenie 30 zł będą dostępne na stronie Pawilonu oraz na platformie Bilety24.

Kolab Off Opera x 33 Records

W programie jubileuszowej edycji festiwalu są również wydarzenia towarzyszące, organizowane wspólnie z poznańską wytwórnią 33 Records. Dzień po finale, 5 października, zapraszamy na warsztat z muzycznego storytellingu, które poprowadzi Zuzanna Głowacka (dyrektorka programowa OFF Opery i producentka wykonawcza wielokrotnie nagradzanego albumu „TAXI” tria Łona x Konieczny x Krupa). Tego dnia odbędą się też koncerty w ramach 33 Showcase. Wydarzenie będzie połączeniem konferencji na tematy m.in.: promocji i produkcji muzycznej, organizacji koncertów czy zdrowia psychicznego w branży muzycznej z wieczornymi koncertami wykonawców związanych z wytwórnią. 33 Showcase jest wydarzeniem biletowanym.

Słowo od Zuzy Głowackiej, dyrektorki festiwalu

OFF Opera to wielkie święto animacji kultury. Chcemy spotykać się, przeżywać, dzielić doświadczeniami, a wszystko to wspólnie z naszą publicznością. Przygotowaliśmy dla Was mnóstwo inspirujących warsztatów, dzięki którym możecie tworzyć festiwal razem z nami. Będzie to wyjątkowa edycja, bo świętujemy też 10. urodziny. Jak przystało na miejski festiwal, widzimy się na mieście i zamierzamy się dobrze bawić – mówi Zuzanna Głowacka, dyrektorka festiwalu Off Opera.

Organizatorem festiwalu jest SMAK – Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury.

Więcej informacji oraz pełen program wydarzeń dostępny jest na stronie: www.offopera.pl

PROGRAM

RUCH ROBOTNICZY
otwarte warsztaty muzyczne
23 września — 4 października | godz. 18-21 | Brama Poznania

Chcesz wystąpić na scenie poznańskiego Pawilonu? Dołącz do festiwalowego chóru! Naszym celem jest przywrócenie tradycji zbiorowego śpiewania — wspólnotowego gestu, który może przybrać formę manifestu i komentarza dla współczesności. Przygotujemy razem utwory inspirowane pieśniami robotniczymi skomponowane przez Joannę Sykulską — dyrygentkę Chóru Pogłosy, na podstawie tekstów Zdenki Pszczołowskiej.

prowadzenie: Joanna Sykulska
wstęp wolny | obowiązują zapisy: smak@animatorzysmak.pl

WYRAŻAJ SIĘ
warsztaty freestyle’owe dla osób w wieku 15-18 lat
27 września | godz. 17-20 | 28-29 września | godz. 10-17 | Kołorking Muzyczny

Pomysł jest prosty — Ciepłe Brejki robią bity, a wy piszecie teksty albo freestyle’ujecie. Podczas trzydniowych warsztatów poćwiczycie podstawy rytmiki, zbudujecie sceniczną pewność siebie oraz zbierzecie inspirację do własnej twórczości. Być może stworzycie swoją pierwszą piosenkę lub od razu opracujecie koncept na cały album. Spotkania podsumuje wspólny występ 4 października w Pawilonie.

prowadzenie: Ciepłe Brejki (Kuba Juszkiewicz-Wrotek, Jakub Oleg Wojciechowski, Filip Martyniec)
wstęp wolny | obowiązują zapisy: maria@animatorzysmak.pl

ZUZA WROŃSKA SUPERSTAR
OFF koncert
27 września | godz. 18 | Łazęga Poznańska

Osoby morsujące — łączcie się! „Morsopolo” i „Zamulam” to piosenki, które mają potencjał by zostać hymnem morsowania, a już na pewno by dodać je do do wakacyjnej playlisty. Utwory napisała Zuzanna Wrońska, artystka związana m.in. z formacją „Ballady i romanse”. Zuza w 2022 roku poprowadziła podczas OFF Opery warsztaty nad Jeziorem Strzeszyńskim, których efektem był zabawny i wzruszający materiał muzyczny. Chcecie go usłyszeć? Obowiązuje zasada „piosenka za opowieść” — biletem wstępu na koncert są Wasze historie o morsowaniu. Zapraszamy Was do podzielenia się nimi podczas rozmowy po koncercie!

wstęp wolny

ZOSTAW MNIE NA LODZIE
warsztaty piosenkowe dla kobiet
28-29 września | godz. 12-16 | Łazęga Poznańska

Czasem rzeczy nie układają się według planu. W 2022 roku warsztaty o morsowaniu z Zuzą Wrońską nieoczekiwanie stały się spotkaniami o kobiecych relacjach — z wodą, ciałem i bliskimi osobami. W tym roku kontynuujemy format i zapraszamy kobiety oraz osoby, które identyfikują się z tą grupą, do wspólnego pisania tekstów piosenek. Chcemy pokazać, że pisanie jest dobre na wszystko — może być formą relaksu, zabawy, a przede wszystkim medium do wyrażania siebie.

prowadzenie: Zuzanna Wrońska
wstęp wolny | obowiązują zapisy: alicja.gebala@animatorzysmak.pl

DAWNO TEMU W GLUTENDORFIE
premiera spektaklu w reż. Ewy Kaczmarek i Daniela Stachuły | wydarzenie towarzyszące
29 września | godz. 16 i 18 (dwa spektakle) | dzielnica Główna | punkt zbiórki: Brama Poznania

Dawno temu w Glutendorfie stał ceglany budynek, a w nim teatr… Historia poznańskiej dzielnicy Główna to historia teatru ludowego, o którym dziś powiedzielibyśmy, że był to teatr tworzony przez społeczność lokalną dla społeczności lokalnej. Daniel Stachuła oraz Ewa Kaczmarek postanowili zrekonstruować jego ideę oraz prześledzić losy główieńskiego budynku, w którym jeszcze 100 lat temu odbywały się spektakle. „Dawno temu…“ współtworzą uczestnicy Pracowni scenariopisarskiej oraz teatralnej.

wejściówki do odbioru w CIM oraz Fyrtel Główna od 16 września

IMPRO LAB JA
warsztaty muzycznej improwizacji
30 września — 4 października | godz. 16.30-21 | Kołorking Muzyczny

Skoro jest festiwalowy chór, musi być i orkiestra. W tym roku tworzymy improwizowany zespół, na czele którego staną Andrzej Konieczny i Kacper Krupa (znani m.in. z zespołu Siema Ziemia oraz projektu TAXI), Aleksandra Słyż (kompozytorka i realizatorka dźwięku) oraz Damian Kostka (kontrabasista koncertujący m.in. z formacją Skalpel). Orkiestra jest otwarta zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących improwizatorów/ek. Efekty pracy zaprezentujemy podczas otwartego jam session 3 października w Kołorkingu Muzycznym oraz 4 października podczas finału w Pawilonie.

prowadzenie: Kacper Krupa, Andrzej Konieczny, Aleksandra Słyż, Damian Kostka
wstęp wolny | obowiązują zapisy: hubert@animatorzysmak.pl

STOPKLATKA
pokaz filmów festiwalowych ostatniej dekady
3 października | godz. 18 | Pies Andaluzyjski

Kojarzycie Ogród smaków Pani Marii, który działał w Jowicie? Słyszeliście o srebrnym pokoleniu? Podczas 10. edycji festiwalu zapraszamy na pokaz filmów, które powstały jako efekty off-operowych warsztatów filmowych prowadzonych przez Marcina Kluczykowskiego (absolwenta PWSFTviT w Łodzi, laureata Grand Prix w konkursie Papaya Young Directors). Stworzą one zaskakującą mozaikę portretującą poznańską społeczność. Po pokazie zapraszamy na dyskusję, którą poprowadzi Joanna B. Bednarek.

wstęp wolny

NOWE DEFINICJE
dyskusje wokół kultury
3 października | 19:30 | Pies Andaluzyjski
4 października | 17:00 | Biura Pawilonu, ul. Szyperska 2

Praca w kulturze to praca z językiem i w języku. Dlatego w jubileuszowym roku rozpoczynamy cykl rozmów wokół ważnych dla nas pojęć. Co znaczyły, a co znaczą dziś dla uczestnictwa w kulturze pojęcia takie jak: sztuki społeczne, społeczne miejsce kultury, festiwal, recykling czy prawo do kultury? Dyskusję poprowadzi historyczka literatury i kultury współczesnej Joanna B. Bednarek.wstęp wolny

FINAŁ 10. EDYCJI OFF OPERY
OFF koncerty | DJ-sety | sitodruk
4 października | godz. 19 | Pawilon, Fuzz, Pracownia Starowska

Chodźcie świętować razem z nami 10. urodziny OFF Opery! Zaczniemy od koncertu w Pawilonie, prezentującego efekty warsztatów Ruch robotniczy i Impro lab jam. Później przeniesiemy się do Fuzza, gdzie swoje DJ sety zagrają m.in. Elvira i Salome. Z okazji urodzin Ola Szmida przygotowała również wzór na sitko, które wykona dla was Starowska Mika. Weźcie swoje koszulki i torby przeznaczone do recyklingu!

bilety w cenie 30 zł dostępne na stronie Pawilonu oraz na platformie Bilety24

OPOWIEŚCI Z TYLNEJ KANAPY
podstawy storytellingu dla osób, które tworzą, ale nie występują
5 października | godz. 14.45-16.15 | Teatr Animacji | wydarzenie towarzyszące

Jak mówić o muzyce, by chciało się jej od razu posłuchać, dlaczego każda historia powinna mieć bohatera oraz gdzie szukać muzycznych kontekstów i inspiracji? Warsztaty prowadzone przez Zuzannę Głowacką — pomysłodawczynię i producentkę wykonawczą albumu TAXI tria Łona x Konieczny x Krupa, a także dyrektorkę OFF Opery otworzą Wam głowę na nowe metody pracy w branży muzycznej. Wydarzenie organizowane jest w ramach 33 Showcase.

prowadzenie: Zuzanna Głowacka
zapisy: warsztaty@33-records.com (w tytule: warsztaty storytellingu)

33 SHOWCASE
konferencja x warsztaty x koncerty | wydarzenie towarzyszące
5 października | godz. 11-17.30, Teatr Animacji | godz. 19.33, W_sercu

Łączymy siły z poznańską wytwórnią 33 Records i ich wydarzeniem 33 Showcase, w ramach którego odbędą się warsztaty i panele dyskusyjne poświęcone m.in. promocji, produkcji, organizacji koncertów czy zdrowiu psychicznemu w branży muzycznej. Sobotnie koncerty związanych z wytwórnią artystów i artystek będą muzycznym przedłużeniem świętowania 10-lecia OFF Opery. 

 

Zadania „Festiwal sztuk społecznych OFF Opera – program edukacyjny” oraz „OFF Opera 2024 – interdyscyplinarne laboratorium twórcze” są dofinansowane ze środków Miasta Poznania.

bilety dostępne na stronie 33-records.com oraz na platformie eventim.pl