Odwiedzamy Festiwal Rzeźby Piaskowej nad Maltą

| Viola Łechtańska-Błaszczak
Trwa Poznań Sand Festival, czyli pierwszy Festiwal Rzeźby Piaskowej zlokalizowany nad Jeziorm Maltańskim w okolicy Term. Rzeźby tworzyło 10 artystek z całej Polski - Joanna Gęsiorska-Duszyńska, Sara Hupas, Aleksandra Józefów, Lucyna Kujawa, Magdalena Ostrowska, Ela Blanka, Katarzyna Dolecka oraz Dominika Kuczkowska. Rzeźbiarki maiały do wykorzystania 500 ton piasku, z którego stowrzyły osiem rzeźb.
Jak powstają takie rzeźby?
- Najpierw szalunki są zasypywane piachem, polewane i zagęszczane odpowiednio. Wszystko to jest w kształcie piramidy, później od góry dziewczyny zaczynają rzeźbić. Następnie szalunki są ściągane. Dziś już nie ma ani jednego - mówi nam Ewa Rutkowska-Krzyżaniak z Urzedu Miasta Poznania, która nadzoruje festiwal ze strony miasta.
Dzieła przedstawiają zagrożone gatunki - pingwina, koalę, sowę, wilka, nosorożca, wiosłonosa, żółwia olbrzymiego oraz jelonka rogacza.
- Troszkę ekologii, wszystcy powinniśmy dbać o nasze otoczenie. To od nas zależy, jak te zwierzęta będą egzystować i jak my przy nich będziemy egzystować - kontynuuje Ewa Rutkowska-Krzyżaniak.
Festiwal rzeźby piaskowej jest odpowiedzią an festiwal rzeźby lodowej. Wystartował 15 lipca, do 23 lipca trwały prace nad rzeźbami. Można będzie je oglądać do końca wakacji. I podobno deszcz im nie straszny!
- Piasek jest dobrze ubity, zabezpieczamy mgiełką, która tworzy szkiełko, dzięki czemu woda nie dostaje się do środka. Oczywiście nic nie jest na wieczność. Rzeźby postoją do końca sierpnia, a później mieszkańcy będą też świadkami destrukcji, co też jest dla publiczności rogrzewające. Ochrona jest do końca sierpia później ze zwględów bezpieczeństwa rzeźby będą prawdopodobnie likwidowane. Zdarzało się, że w innych miastach destrukacja odbywała się na skutek warunków pogodowych - mówiła Ela Blanka, koordynator techniczna i artystyczna Poznań Sand Festival.
A do momentu likwidacji, czyli do końca sierpnia będzie można dzieła oglądać oraz uczestniczyć w weenekdowych warsztatach, podczas których nawet najmłodsi artyści będą mieli szansę wykonać piaskowe rzeźby. Startują one wraz z końcem lipca.
fot. Tomasz Macowicz
Galeria




