W dniach 24-27 października 2024 roku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się 28. edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. To wydarzenie jest szansą spotkania z autorskim kinem oraz jego twórczyniami i twórcami ukazującymi różnorodne oblicza współczesnego świata. Na przestrzeni czterech dni publiczność będzie miała okazję obejrzeć aż 40 pełnometrażowych filmów dokumentalnych w 9 sekcjach tematycznych, które przeniosą ich w różne zakątki globu, podejmując tematy polityczne, społeczne, ekologiczne oraz artystyczne.
OFF CINEMA to festiwal, który wyróżnia przede wszystkim otwartość na trudne tematy i możliwość rozmawiania o nich podczas spotkań z widownią. Prezentowane filmy często wywołują dyskomfort, a nawet jeszcze silniejsze emocje, dzięki którym jest szansa na głębszą refleksję na temat otaczającej nas rzeczywistości. Dokumentalistki i dokumentaliści swoimi obrazami świata zmuszają publiczność do spojrzenia na przeróżne zjawiska, historie, problemy ludzi i przyrody. Nie pozwalają odwrócić oczu, ale dają też czas i skupienie podczas seansu.
Festiwal otworzy seans najnowszego filmu Elizy Kubarskiej Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa, który jednocześnie będzie częścią projektu „Kino bez barier”, umożliwiającego pełny dostęp do kina dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu, Elizą Kubarską oraz prezeską Fundacji Wandalistki, Darią Sieracką.
Sekcje tematyczne
Festiwal OFF CINEMA to nie tylko przegląd filmów, ale także przestrzeń do głębszych przemyśleń nad współczesnym światem, ale i rolą przeszłości. Przywołując różnorodne tematy, od konfliktów zbrojnych, przez ekologię, aż po sztukę i muzykę, festiwal zachęca widzki i widzów do spojrzenia w inny sposób na problemy, które wymagają większej uwagi i namysłu.
Ułatwieniem w orientacji w różnorodności tematów są specjalne sekcje:
- BARDZO BLISKI WSCHÓD tematycznie koncentruje się na konfliktach militarnych na Wschodzie, zarówno tych , które dotykają Ukrainę, jak i Palestynę,
- FILMY O FILMACH to sekcja, w której zaprezentowane zostaną dokumenty przybliżające sylwetki wielkich twórczyń i twórców, a także osób artystycznych,
- w GRANICACH DOKUMENTU zbadane zostaną możliwości gatunkowe kina dokumentalnego, które nie zawsze musi przybierać formę reportażu,
- filmy, które wymykają się festiwalowym klasyfikacją znalazły się w sekcji POKAZY SPECJALNE
- sekcja DŹWIĘKI DOKUMENTU, poświęcona jest filmom muzycznym,
- w ECO DOC prezentowane będą dokumenty o ochronie przyrody oraz relacji człowieka z naturą.
Spotkania wokół tematów
Podczas festiwalu odbędzie się również wiele spotkań z reżyserkami i reżyserami, współtwórczyniami i współtwórcami, a czasami także osobami zajmującymi się przedstawionym problemem, co stworzy szerszą płaszczyznę do wymiany zdań. Widzki i widzowie będą mieć możliwość rozmowy z twórczynią Gdy powieje Harmattan – Edytą Wróblewską. W Poznaniu pojawi się również Agnieszka Zwiefka, reżyserka filmu o Kurdyjce uciekającej przed atakami ISIS, Drzewa milczą.