12lip
fot. Artur AEN Nowicki

Audioriver Festiwal 2024

12lip
12.07.2024 - 14.07.2024
Błonia Łódzkie • Łódź

Przed nami Audioriver Festival, który odbędzie się już 12-14 lipca w Łodzi! Ten wielokrotnie nagradzany festiwal muzyki elektronicznej uznawany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w regionie. Festiwal otrzymał po raz dziesiąty nagrodę najlepszego festiwalu w Polsce zdaniem czytelników muno.pl. Znamy już pełny program dziewięciu scen. Wiemy, że na festiwal powraca Strefa Debat.

W tym roku swoją obecność potwierdzili m.in. Victoria de Angelis z grupy Måneskin, która wystąpi wspólnie z Partiboiem69. Na scenie głównej zobaczyć będzie można też okrzyknięty najlepszym zespołem koncertowym skład WhoMadeWho czy słynący z filmowego rozmachu Kiasmos. Przyjedzie Elderbrook, jeden z ulubionych wokalistów młodszego pokolenia, a wisienką na torcie będzie teatralny występ Fever Ray z z legendarnego zespołu The Knife.

Atrakcjami dla wielbicieli muzyki techno będą m.in. występy Stephana Bodzina, który przylatuje ze stukilowym bagażem syntezatorów i spersonalizowanych kontrolerów oraz powrót legendy, jaką jest Richie Hawtin. Najmłodsze pokolenie w tej muzyce reprezentuje Sara Landry, której występ w Boiler Roomie może pochwalić się milionową widownią. Dla tych, którzy preferują house, szykują się występy Gorgon City czy Folamoura, a scenę drum & bass reprezentują m.in. Sub Focus, Metrik czy Black Sun Empire. Poza obfitym programem piątkowym i sobotnim, Audioriver to również tradycyjnie dzienna, startująca w południe, impreza zamykająca festiwal. Wystąpi jeden z największych gwiazdorów muzyki house, Damian Lazarus. W niedzielę ponownie wystąpi również Mall Grab.

Ciekawie zapowiada się również przegląd lokalnej sceny łódzkiej. Jedna z największych gwiazd ostatnich miesięcy w muzyce drum & bass, Bambi Uzi, wystąpi wspólnie z ukraińską artystką Nastią. Nastia zazwyczaj występuje w innym repertuarze, dlatego jej lipcowy występ będzie podwójnie wyjątkowy. Kolektyw 175 bpm zaprezentuje audiowizualny pokaz, a nowy materiał zagra Wonter. Obok Łodzian, na scenie pojawią się też oczywiście topowi artyści z kraju, m.in. Rysy Wojtka Urbańskiego, duet Sarapata, DJ-ka Lulu Malina czy rozchwytywani międzynarodowo Catz 'n Dogz, Deas i VTSS. W Strefie Jelenia usłyszeć będzie można m.in. Święty Bass i DJ-a Blika b2b DJ Polkomtel. A strefy Truly Unique Zone i The Spirit of London będą poświęcone przeglądowi lokalnej sceny house’owej.

W tym roku na festiwal powraca strefa debat. Kolektyw 175 bpm w spotkaniu, którego partnerem jest sieć szkół policealnych TEB, będzie zdradzał sekrety organizacji imprez drum&bassowych oraz opowiadał o specyfice łódzkiej sceny. Pozostałe rozmowy odbędą się na temat ekologii wydarzeń muzycznych oraz zagadnieniach zdrowia psychicznego i ryzyku uzależnień.

Łódzkie Błonia zostaną udekorowane i ozdobione światłami tak, by zmienić teren w tymczasowo autonomiczną strefę artystycznych doznań. Na gości czeka również pole namiotowe ulokowane bezpośrednio przy terenie festiwalu. W trakcie wydarzenia kursować będzie darmowy autobus, który zabierze uczestników z przystanku Retkinia pod bramę festiwalu. Karnety wciąż są dostępne w sprzedaży za pośrednictwem platform Biletomat i eBilet. W sprzedaży są również bilety na poszczególne dni oraz karnety VIP.

Artyści Audioriver 2024 :

175 BPM – ADAMFORMAT, BUHHAJ, GINEE (PL)
ANDROMEDIK (BE)
ANGELO MIKE (PL)
AFTEROSSI (PL)
AFTERSUNDAY (PL)
ARGY (GR)
BAMBI UZI (PL)
BLACK SUN EMPIRE (NL)
BRINA KNAUSS (SI)
DARIA KOLOSOVA B2B SEPT (UA/PL)
DESIREE (ZA)
DIXON (DE)
DJ GIGOLA (DE)
DJ HEARTSTRING (DE)
DUSS (PL)
DWX PROJEKT (PL)
DYZEN (IT)
EDVVIN B2B KURIOZUM (PL)
ELDERBROOK (UK)
ELI BROWN (UK)
ESKEI83 (DE)
FEVER RAY (SE)
FOLAMOUR A/V (FR)
GENTLEMENS CLUB (UK)
GORGON CITY (UK)
G-SOUND B2B REBUS (PL)
GYROFIELD (HK/UK)
HAŁASOVA (PL)
HI-LO (NL)
JORIS VOORN LIVE (NL)
KIASMOS LIVE (IS)
KI/KI LIVE (NL)
KÖLSCH (DK)
MALL GRAB (AU)
MATHAME AV (IT)
MELANIA. (PL/DE)
MC MANIAC (PL)
MEFJUS (AT)
METRIK ALBUM SHOW (UK)
MIND AGAINST (IT)
MISLAW B2B MICHAEL KLEIN (PL/DE)
MISS MONIQUE (UA)
MONO (PL)
NEVERAFTER (PL)
N O I B2B CONTACT (PL)
OGUZ (TR/NL)
OLYMPE (IT)
OVERMONO (UK)
PARTIBOI69 B2B VICTORIA (AU/IT)
PETE CANNON (UK)
PROLIX (UK)
RICHIE HAWTIN (CA)
RUCHY47 (PL)
RYSY (PL)
SARA LANDRY (US)
SARAPATA (PL)
SINCZ B2B ARUDE (PL/UA)
SKRIMOR (PL)
STEPHAN BODZIN LIVE (DE)
S.P.Y & MC LOWQUI (BR/UK)
SUB FOCUS (UK)
THE CARACAL PROJECT LIVE (FR)
TIN LICKER LIVE (NL)
VTSS (PL/UK)
WHOMADEWHO LIVE (DK)
WEIKUM (PL)
WONTER (PL)
ZEP (NL)

Sun/Day to trzeci dzień Audioriver, festiwalowa niedziela i wyjątkowa impreza dzienna. Od czasu pojawienia się w programie festiwalu, stała się jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów imprezy. Jej wyjątkowy klimat w tym roku zostanie zachowany w nowym miejscu, a program muzyczny to ponownie gratka zarówno dla wielbicieli muzyki house, jak i nowych brzmień w muzyce klubowej. 14 lipca na Audioriver wystąpią: Airrica (US) – Charlie (PL/DE) – Cyryl b2b Ola Teks (PL) – Damian Lazarus (UK) – Kettama (IE) – Leon b2b Glasse (PL) – Mall Grab (AU/UK) – Parallelle (NL) – Paramida (DE) – Tommy Gustav (PL)