30maj
fot. Ewelina Jaśkowiak & Piotr Rychter

Cały Poznań Ukulele

30maj
30.05.2024 - 02.06.2024
Godzina • 12:00
Plac Wolności
Bilety • FREE

Koncerty, warsztaty, wspólne śpiewanie i granie na największym w Europie darmowym festiwalu poświęconym najradośniejszemu z instrumentów –
Cały Poznań Ukulele, 30 maja – 2 czerwca 2024.

Ukulele – mały, radosny instrument, kojarzący się z Hawajami, słońcem, oceanem, wolnością i radością, wzbudzający uśmiech na twarzy każdej osoby, która po niego sięgnie lub usłyszy. Od ośmiu lat ukulelową stolicą naszego kraju jest Poznań. Będzie tak i w tym roku, gdyż w dniach od 30 maja do 2 czerwca odbędzie się kolejna edycja największego europejskiego festiwalu poświęconego temu instrumentowi, czyli Cały Poznań Ukulele.

W tej edycji na miłośników Ukulele czekają dwie pozytywne nowości! Po pierwsze Festiwal będzie w tym roku trwał dłużej, bo aż 4 dni, a po drugie miasteczko festiwalowe powstanie tym razem na Placu Wolności w Poznaniu!

Festiwal Cały Poznań Ukulele to wydarzenie dla całych rodzin. Tegoroczny program to tradycyjnie już połączenie różnych elementów – artystycznych, performatywnych i edukacyjnych.

Festiwal rozpoczną koncerty klubowe w jednym z najstarszych poznańskich klubów muzycznych, czyli Muchos przy ul. Nowowiejskiego 13/15. To tam w czwartek 30 maja wystąpi znana polska ukulelistka Ranko Ukulele, a w piątek 31 maja wystąpią zagraniczni artyści, w tym duet Ukuleleboboys, pochodzący „z okolic Meksyku”.

Tradycyjnie już w sobotę 1 czerwca o godz. 12:00 muzycy z Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele (PPNOU) wejdą na wieżę poznańskiego Ratusza i zagrają na ukulele hejnał, który symbolicznie otworzy Festiwal. Następnie Festiwal przeniesie się na dwa dni na Plac Wolności i jak zawsze będzie on całkowicie darmowy dla wszystkich chętnych. Podczas tego muzycznego święta odbędzie się kilkadziesiąt występów, warsztaty, a także wspólne granie i śpiewanie.

W sobotni wieczór po raz pierwszy zawita do Polski prawie 30 osobowy irlandzki zespół Dublin Ukulele Collective oraz odbędzie się koncert specjalny poświęcony twórczości legendarnego zespołu The Beatles. Ponadto organizatorzy zaprosili artystów z Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Belgii.

W niedzielę 2 czerwca o godz. 17:30 tuż przed finałem imprezy, tradycyjnie już muzycy z Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele wystąpią z projektem łączącym klasykę z Ukulele. Tym razem do projektu „Uku w Operze” zaprosili dwóch znanych na całym świecie wirtuozów skrzypiec – Bartłomieja Nizioła i Mariusza Patyrę, a towarzyszyć im będą między innymi Kasia Pakosińska oraz zespół Sopranissimo. Gwarantuje to nie tylko wspaniałą, radosną atmosferę, ale przede wszystkim najwyższy poziom wykonawczy.

Poznańską scenę muzyczną poza PPNOU będą reprezentować wykonawcy w każdym wieku, estradę wypełni kilkadziesiąt młodych ukulelistek i ukulelistów z projektu Ukulelowe Łejery, pojawi się znana festiwalowiczom Ukupolalele, która rośnie i rozwija się razem z festiwalem. Będzie można także posłuchać wyjątkowego projektu, stworzonego z poznańskich seniorów – SeniorUki, zespół który zdobywa serca publiczności podczas wielu wydarzeń w Poznaniu i który nie zamierza się zatrzymywać.
Każdy też może przyjść i samemu zacząć grać na ukulele! Jak co roku w programie Festiwalu znajdą się bezpłatne warsztaty, a dla zainteresowanych mamy kilkadziesiąt instrumentów, które będziemy bezpłatnie wypożyczać! – podkreśla Piotr Kończal, organizator festiwalu.

Poza tym w miasteczku Festiwalowym na Placu Wolności znajdzie się UKU-BUS, czyli specjalny muzyczny autokar, który będzie otwartą sceną dla wszystkich którzy chcą wystąpić z Ukulele, ale również będzie Poradnią Ukulelową, czyli miejscem, gdzie można zapytać o wszystko co związane z tym najradośniejszym z instrumentów.

Festiwal Cały Poznań Ukulele wpisał się już na stałe w kalendarz poznańskich, ale także europejskich imprez, dlatego po prostu nie można go przegapić, zwłaszcza, że wszystkie atrakcje są całkowicie bezpłatne!

Więcej szczegółów i bieżących informacji można znaleźć na www.calypoznanukulele.pl