Jesienna edycja 11. Poznań Design Festiwalu już w październiku! W programie są wystawy, warsztaty, wykłady i wydarzenia towarzyszące.
Warsztaty z… leżenia w Starym Browarze, mural tekstylny, który zawiśnie na jednym z budynków na Starym Mieście, projektowanie maszyny nicnierobiącej czy wystawa, na której będzie można się poczuć jednocześnie jak w dżungli i na dnie oceanu – to tylko część wydarzeń jesiennego programu, który potrwa od piątku do niedzieli między 25 a 27 października w siedmiu lokalizacjach. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem WYTCHNIENIE.
Na festiwalu szukamy tym razem wytchnienia, bo statystyki robią wrażenie. Z danych Eurostatu wynika, że w 2020 roku byliśmy czwartą najbardziej zapracowaną nacją wśród krajów Unii Europejskiej. W tamtym czasie pracowaliśmy ok. 41,4 godzin tygodniowo, czyli o 42 minuty dłużej niż średnia dla państw unijnych. Brzmi jak przepracowanie? Może więc potrafimy odpoczywać, uprawiając sport? Raport WHO z 2022 roku umieścił Polskę – obok Grecji i Portugalii – na podium krajów, które poświęcają najmniej czasu na aktywność fizyczną. Warto więc poświęcić czas w ostatni weekend października na to, by razem z nami nauczyć się na nowo, jak złapać oddech w rytmie miasta – mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwalu.
PO PIERWSZE: WYSTAWY
W programie znalazło się osiem wystaw, których wszystkie wernisaże odbędą się w piątek wieczorem w trzech miejscach: w Pyramida Gallery, Bękartach, a także w Starym Browarze, gdzie otwarta zostanie wystawa główna festiwalu STREFY WYTCHNIENIA. W Słodowni +1 na kocach – wyspach pokazanych zostanie 15 projektów, między innymi: urna, nawiązująca do hasła “Wyśpisz się po śmierci”. Nie zabraknie także mitycznej “bazy” z dzieciństwa, animacji inspirowanej wdechem i wydechem czy słuchowiska, mającego przynieść ukojenie. Dodatkowo na wystawie głównej zostanie zaprezentowana tzw. chmura słów. Powstała dzięki synonimom wytchnienia, zebranym od uczestników warsztatów podczas letniej edycji festiwalu. Ankieta została także przeprowadzona na stronie internetowej PDF. Finalny projekt jest interaktywny: każda chętna osoba będzie mogła dopisać do “chmury” swoje słowo – skojarzenie.
PO DRUGIE: WARSZTATY
Jesienna odsłona Poznań Design Festiwalu to także seria bezpłatnych warsztatów dla wszystkich: dzieci, całych rodzin, dorosłych, a także projektantów i architektów. Na większość z nich obowiązują jednak zapisy: wystarczy zgłosić chęć uczestniczenia w nich na adres hello@poznandesignfestival.pl. W programie są między innymi interaktywne warsztaty z projektowania mody przyszłości. Sustainable Fashion Institute opowie o naturalnym barwieniu ubrań ekstraktami z roślin i owoców czy o tym, jak zastąpić skórę zwierzęcą skórą z kukurydzy, grzybów czy pomarańczy. W ruch pójdzie też mikroskop. Używając go, uczestnicy zbadają problem mikroplastiku w odzieży. Wytchnienie będzie można też odnaleźć podczas warsztatów z improwizacji teatralnej, projektując całą rodziną słoiki wspomnień z minionego lata, a architekci dowiedzą się, dlaczego powinni „widzieć” drzewa, będą mieli też szansę na zaprojektowanie strefy wytchnienia dla Poznania. Jeszcze przed festiwalem, we wtorek 8.10 o godz. 20:00 warto się wybrać na nocne zwiedzanie Szkoły Baletowej przy ul. Gołębiej. Dyskusje o odpoczynku prowadzone po zmroku, połączone ze spacerem po szkole zakończymy łagodnymi dźwiękami gongów i mis. Ta dźwiękowa strefa wytchnienia to harmoniczne brzmienia instrumentów, których częstotliwości równoważą pracę półkul mózgowych, uspokajają myśli i przynoszą jasność umysłu.
PO TRZECIE: WYKŁADY, PREZENTACJE, DYSKUSJE
Sobota i niedziela na Poznań Design Festiwalu to także rozmowy o wzornictwie i architekturze dobrostanu, regeneratywnym designie oraz ich wpływie na odnalezienie wytchnienia w mieście. W Poznań Design Talks wezmą udział eksperci z różnych dziedzin życia, którzy perspektyw przyjrzą się tegorocznemu hasłu PDF. Będą to goście z Francji, Chin, USA czy Włoch.
PO CZWARTE: WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
W nawiązaniu do tegorocznego hasła festiwalu, Zespół Szkół Odzieżowych przygotował kolejną odsłonę muralu tekstylnego, który będzie można podziwiać przez okrągły rok na Starym Mieście. Dzieło o wytchnieniu pojawi się na budynku szkoły. To już piąta edycja muralu, który powstaje we współpracy z Fundacją Kreaktywator.
Festiwalowi towarzyszy także premiera nowych odcinków filmowego cyklu POZNAŃSCY RZEMIEŚLNICY, który Fundacja Made in Art realizuje już czwarty rok. Czy w pracy rzemieślniczej można – przewrotnie – odnaleźć wytchnienie od szybkiego tempa życia? Tym razem widzowie i widzki zawędrują do poznańskich teatrów. Pierwszy z dwóch najnowszych odcinków o pracowni krawieckiej Teatru Nowego można już premierowo oglądać TUTAJ. Jego bohaterem jest krawiec, Jarosław Trzeciak. Premiera kolejnego – o tamtejszej pracowni charakteryzatorskiej i perukarskiej już 13.10 na kanale Youtube Fundacji. Będzie to pretekst do otwarcia pracowni Teatru Nowego, po których chętnych oprowadzi główna bohaterka odcinka, Alina Magnus. Na spotkanie w niedzielę, 13.10 o godz. 13:00 w Teatrze Nowym obowiązują wcześniejsze zapisy na hello@poznandesignfestival.pl.
Pełny program znajdziecie na www.2024.poznandesignfestiwal.pl