23maj

Juwenalia 2024

23maj
23.05.2024 - 25.05.2024
Godzina • 16:00
Park Jana Pawła II

Zostały ostatnie tygodnie przed największym festiwalem kultury akademickiej i studenckiej w Poznaniu! W dniach 23-25 maja w parku Jana Pawła II odbędą się Juwenalia Poznań, które klasycznie rozpoczną się Pochodem.
Uczestników wydarzenia czekają aż trzy emocjonujące dni pełne koncertów na dużej i małej scenie, strefa animacji, a także strefy partnerów imprezy, w ramach których czekają na Was liczne konkursy i atrakcje. Dodatkowo, każdy fan gastronomii znajdzie coś dla siebie w miasteczku foodtrucków!

Nastąpi powrót do tradycji i startujemy z Placu Adama Mickiewicza w czwartek, 23 maja o godzinie 17. Zaangażowane uczelnie pracują już nad swoimi tematami i platformami, a efekty ich pracy będziecie mogli podziwiać podczas Pochodu. Nie może Was tam zabraknąć!

Każdego dnia otwierane będą bramy o godzinie 18:30. Przypominamy o tym, aby przyjść wcześniej z załadowanym lub wydrukowanym biletem – dzięki temu zminimalizujemy kolejki na wejściu. W czwartek na Scenie Głównej zagrają dla nas Dj Soina, Zeus i Pro8l3m. Tego samego dnia oficjalnie otworzymy Juwenalia Poznań. Następnego dnia, w piątek, Scenę Główną przejmie Muted Message, Kaz Bałagane i Daria Zawiałow. W sobotę, podczas ostatniego dnia Juwenaliów, usłyszymy USO 9001, Zdechłego Osę, a także Kult. 

 

 

Wystąpią:

23.05: PRO8L3M, Zeus i inni

24.05: Daria Zawiałow, Kaz Bałagane i inni

25.05: Kult, Zdechły Osa, USO 9001 i inni

 

PRO8L3M | 23.05.2024 | POZNAŃ

Dziesięć lat to w hip hopie cała wieczność, podczas której powstawały i upadały całe rapowe imperia. Od czasu debiutu w 2013 roku, PRO8L3M konsekwentnie jednak utrzymuje się w czołówce polskiej sceny. Platynowe płyty, debiuty na jedynce listy OLIS, wyprzedane największe sale koncertowe w Polsce – zespół jest zjawiskiem, obok którego nie da się przejść obojętnie. PRO8L3M obchodził w 2023 roku dziesięciolecie, celebrując nowym albumem „PROXL3M”, który pokrył się złotem w zaledwie 24 godziny. Nowy materiał to fascynująca opowieść, która pokazuje w sposób godny antycznej tragedii losy bohatera uwikłanego w kryminalny proceder. Dzięki zarysowaniu szerokiego kontekstu społecznego i mnogości followupów do poprzednich nagrań, to najpełniejsza realizacja konceptów obecnych również na innych płytach duetu.

Zeus | 23.05.2024 | POZNAŃ

Zeus, raper i producent muzyczny pochodzący z Łodzi i działający na scenie od 1998 roku. Od 2006 roku współtworzy skład Pierwszy Milion wraz z Joteste. W 2012 roku rozpoczęli oni działalność jako wydawnictwo płytowe o tej samej nazwie. Raper ma na koncie dwa mixtape’y wydane pod szyldem grupy Pierwszy Milion oraz siedem albumów. Krążki „Zeus. Nie żyje” oraz „Zeus. Jest super” wydane kolejno w 2012 i 2015 roku przez długi czas cieszyły się w Polsce sporą popularnością, przez co oba uzyskały status Platynowej Płyty.

Najpopularniejszym singlem artysty jest utwór „Hipotermia”, do którego klip zanotował już ponad 26 miliony wyświetleń w serwisie YouTube. Zeus współpracował do tej pory z takimi artystami jak m.in O.S.T.R., Bisz, Małpa, Vixen, Ten Typ Mes, Solar/Białas czy Dwa Sławy. We wrześniu 2018 roku ukazał się szósty longplay rapera zatytułowany „Zeus. To pomyłka”. W roku 2022 ukazał się ostatni album “W poszukiwaniu siebie” w całości wyprodukowany przez Klonowskyego. Album w trafił na sam szczyt Oficjalnej Listy Sprzedaży Płyt w Polsce.

Dj Soina | 23.05.2024 | POZNAŃ

DJ Soina oficjalny tour dj Słonia rozkręci imprezę między koncertami. Soina twórca marki Kręci Mnie Vinyl na koncie ma ponad 3000 zagranych, jego skrecze usłyszymy na albumach które pokryły się platynowymi płytami. Tour DJ Soiny z udziałem marki Aroma King odwiedził Dubaj, Grecję, Niemcy, Hiszpanię. Aktualnie koncertuje promując swój nowy album Chris Carson x DJ Soina „Olimp” który ukazał się nakładem Warner Music Poland.

Daria Zawiałow | 24.05.2024 | POZNAŃ

To niezwykle utalentowana artystka i jeden z najmocniejszych głosów na polskiej scenie muzycznej. Jest autorką tekstów oraz kompozytorką. Jej utwory są grane przez największe stacje radiowe i podbijają listy przebojów, a teledyski zdobywają miliony wyświetleń. Na scenie jest wulkanem energii – wyróżnia ją ogromna charyzma. Wystarczyły jej trzy albumy by rozkochała w sobie tysiące fanów. Rok 2024 stoi pod znakiem nowego rozdziału w jej twórczości. Nowe piosenki! Nowy album! Nowy Producent! Nowa energia! Za nowy album odpowiada Bartek Dziedzic (producent choćby „Grandy” czy „Małomiasteczkowego”). Single promujące album na stałe zadomowiły się w sercach fanów i oczywiście na szczytach list przebojów wszystkich rozgłośni radiowych! Daria Zawiałow zawsze podkreśla, że jej żywioł to koncertowanie. Wraz z fantastycznym zespołem za plecami, podczas każdego koncertu zabiera publiczność do innego świata. Ich rockowa, dzika energia nie pozwala stać w miejscu. Występy Darii to zawsze zaskakujące widowisko, którego nie sposób przegapić.

Kaz Bałagane | 24.05.2024 | POZNAŃ

Kaz, Kazek, Książę Nieporządek… to raptem kilka z jego pseudonimów, ale artysta jest jedyny i niepowtarzalny.  Ten raper i producent z Warszawy – Kaz Bałagane, od wielu lat działa i wpływa na polską scenę hiphop.

Artysta zadebiutował mixtape’m „Certyfikat Jakości” w 2009 roku. Albumy: „Narkopop”, „Książe Nieporządek” czy „Narkopop Wave 2” przyniosły mu jeszcze większy sukces i uplasowały Kaza na liście topowych artystów gatunki.

Swoją pozycję wypracował nietuzinkowymi tekstami, zapadającymi w pamięć linijkami, ogromną charyzmą oraz wieloma współpracami z artystami takimi jak Belmondo, Taco Hemingway, PRO8L3M czy Białas, wszystko to przełożyło się na muzykę najwyższej jakości. Również na koncertach Bedogie wie, jak porwać publikę a jego występy stanowią niezapomniane doświadczenie.

Muted Message | 24.05.2024 | POZNAŃ

Muted Message to młody, szczeciński kwintet poruszający się pomiędzy gatunkami indie i  progresywnego rocka. Zespół rozpoczął działalność w 2019 roku, pierwotnie jako luźny projekt pięciu kumpli z LO4 na szczecińskich Gumieńcach. W 2020 zadebiutował epką „Ago”. 10 maja zespół wydał pierwszego longpleja pt „Left Behind”, promowanego przez trzy, wypuszczone już single : „All We Can Do Is Laugh”, „Nemesia” oraz „In Your Mind”.

“Zawsze ciężko określić nam nasze kompozycje jednym terminem. Słuchamy dużo progresywnego rocka, słuchamy dużo popu lub nawet hip-hopu. Każdy z nas wywodzi się z różnych scen. Mikołaj i Adam są ze świata metalcore’u i emo, Maks i Alek mają swój  background w muzyce jazzowej więc “Left Behind” jest tak naprawdę wypadkową wszystkiego co na nas działało przez ostatnie lata. Wierzymy, że udało się z chaosu naszych inspiracji stworzyć coś spójnego i unikalnego”

Od wydania epki „Ago” zespół regularnie koncertuje. Oprócz autorskich koncertów, supportów przed polskimi (Luxstorpeda, Kacperczyk, Vito Bambino, Illusion) i zagranicznymi artystami zespół na swoim koncie ma między innymi występ na finale szczecińskiego Festiwalu Garaże, szczecińskich Juwenaliach i No Tomorrow Fest 2022. Główne inspiracje muzyczne to artyści/kapele takie jak : Eternity Forever, Emarosa, Paramore czy Ocean Alley.

Kult | 25.05.2024 | POZNAŃ

Przywitajcie się z legendarnym zespołem, który zrodził się w sercu Warszawy na początku 1982 roku – KULT! Wibracje ich pierwszego koncertu, który odbył się 7 lipca 1982 roku w klubie „Remont”, zainicjowały muzyczną podróż, która trwa nieprzerwanie już prawie 40 lat. Pomimo długiego stażu na scenie, KULT utrzymuje aktywność i ciągłość artystyczną na przestrzeni tylu dekad, zdobywając serca nowych fanów na całym świecie.

Zanurz się w ich muzycznym świecie, gdzie 17 płyt stanowi tylko wierzchołek góry lodowej ich kreatywności. Utwory, takie jak „Piosenka młodych wioślarzy”, „Do Ani”, „Krew Boga”, czy „Polska”, zdobyły serca polskich słuchaczy, stając się stałymi gośćmi na listach przebojów.

Koncerty Kultu stanowią prawdziwe spektakle, trwające ponad dwie godziny. Zespół nie tylko podbił serca na rodzimej scenie, ale także oczarował publiczność podczas licznych występów na koncertach i festiwalach w Brazylii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemczech, Czechach, Islandii, Szwecji, i Stanach Zjednoczonych.

Zdechły Osa | 25.05.2024 | POZNAŃ

Twórca, którego nie sposób nazwać ani raperem, ani rockmanem, ale z bez wątpienia jedna z bardziej wyrazistych osobowości polskiego undergroundu. Choć niełatwo go sklasyfikować, to jednak z łatwością można go odróżnić od innych młodych polskich twórców. Jak żaden inny artysta potrafi ująć hedonistycznego i dekadenckiego ducha współczesności w formie krótkiej, brudnej, ale nie dającej się zapomnieć piosenki. Dawno żaden artysta tak nie namieszał na polskiej scenie, jednocześnie otwarcie przyznając, że nie chce być wrzucany do worka z raperami, którzy kojarzą mu się z “wczutami” i “napinką”, od których on sam stroni. Na jego koncercie możecie spodziewać się kręcenia młynów pod sceną i zdartych gardeł jak na hardcore’owych gigach.

USO 9001 | 25.05.2024 | POZNAŃ

USO 9001 to trio Jan Pieniążek (perkusja), Jan Gałosz (gitara), Miłosz Pieczonka (saksofon). Nazwa zespołu to skrót od Unidentified Sonoristic Object (Niezidentyfikowany Obiekt Sonorystyczny), gra słów na temat nazwy europejskiej normy jakości ISO 9001

USO 9001 to off-jazz

USO 9001 to hip-hop i gęste bity grane na bębnach

USO 9001 to gitarowe piosenki

USO 9001 to punk rock

Kapela koncertowała w Polsce i Europie. Zespół wystąpił w Czechach, Austrii, Węgrzech czy Chowarcji. Po wystąpieniu na Next Fest zostali wybrani Olśnieniem Gazety Wyborczej. Jak i najlepszym debiutem historii Festiwalu Jazz Jantar. Zespół został nominowany również do nagrody MOSKITY K-MAG’u dla młodych artystów oraz do nagrody SANKI Gazety Wyborczej.

Nie tylko koncerty

Musimy jednak pamiętać, że Juwenalia to nie tylko koncerty i Pochód! Działania rozpoczęła także strefa Forum Juwe, która wraz z Samorządem Studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zorganizowała spotkanie z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dariuszem Wieczorkiem. W tym roku strefa Forum ponownie poruszy tematy bieżące, które dotyczą nie tylko życia akademickiego. 

Kolejnym kluczowym punktem Juwenaliów Poznań jest Mała Scena. Zapisy na nią zostały już zamknięte, ale obecnie trwa przegląd kapel, które usłyszymy w maju. Jak co roku, jest to okazja do zapoznania się z lokalną kulturą i odkrycia rejonowych talentów. 

Tegoroczne Juwenalia to kontynuacja tradycji łączenia pokoleń, dialogu i poznańskiej kultury. To nie tylko święto studentów, ale wszystkich mieszkańców Poznania!