26lip

Lua Preta

26lip
26.07.2024
Godzina • 20:30
KontenerART
Bilety • FREE

Lua Preta to angolsko-polski duet składający się z pochodzącej z Angoli wokalistki/MC Ms. Gii oraz doświadczonego polskiego DJ-a i producenta Mentalcuta. Razem tworzą szaloną mieszankę współczesnej muzyki elektronicznej i gatunków afrykańskich charakterystycznych nie tylko dla rodzimej Angoli Ms. Gii,
ale także dla całego kontynentu – w tym kuduro, afrohouse czy gqom.

Świeże i unikalne brzmienie Lua Prety sprawiło, że rok 2018 stał się ich przełomowym czasem, kiedy to ukazał się ich duży hit „Quero Mais” z udziałem Moreny Leraby z Lesotho, współpracownika między innymi samego Damona Albarna. Co więcej, ich pierwszy oficjalny teledysk został nakręcony w całości w Lizbonie, a sam Daniel Haaksman opublikował ich utwory za pośrednictwem swojej wytwórni Man Recordings. W 2018 roku Lua Preta zaliczyli również rundę występów na europejskich festiwalach i koncertach odbywających się w Niemczech, Danii, Włoszech, Finlandii, Francji i nie tylko. Rok 2019 był okresem ich dalszej ekspansji poprzez wydarzenia w Hiszpanii, Norwegii i Belgii, a ponadto, po dwóch występach Lua Prety na żywo w Nowym Jorku, ich wspólny utwór „Panama” z Tonym Quattro ukazał się w maju w podwytwórni Mad Decent, czyli Good Enuff. Jeszcze tego samego roku duet wydał koncepcyjną EP-kę Polaquinha Preta, która niesie ze sobą ogromną wartość kulturową, podejmując temat dorastania Ms. Gii w Polsce u progu zmian ustrojowych. EPka jest dostępna na winylu i towarzyszą jej teledyski do dwóch utworów.
Mimo że w 2020 roku pandemia pokrzyżowała plany koncertowe Lua Prety (które obejmowały występ na przykład w Philharmonie de Paris), duetowi udało się zaliczyć udany rok. Po pierwsze, Branko –
najbardziej wpływowa postać global bassu w Europie – zremiksował ich utwór „Noemia” na swoją słynną kompilację „Enchufada Na Zona”. Po drugie, we wrześniu Lua Preta wydała swój debiutancki album „Diaspora” – zbiór siedmiu utworów zawierający między innymi „Baile Lotus” (grany przez Diplo w jego audycji w BBC Radio 1), „Vim Para Vencer” (współpraca z południowoafrykańskim raperem Robinem Thirdfloor) i „Drena” (umieszczony na oficjalnej playliście Spotify stworzonej przez Adidas).
Na początku 2023 roku, po serii dobrze przyjętych singli („Foi”, „Panakanema” i „Essa Preta Me Mata”) oraz garści bootlegów, które szybko podbiły serca DJ-ów, Lua Preta powróciła z dłuższym wydawnictwem: „A Noite Toda”. Wydawnictwo rozpoczyna się utworem tytułowym, który w zaskakujący sposób łączy kuduro z bouyon (karaibski gatunek z Dominiki) zapewniając szybki rytm pod nieskazitelny wokal Ms. Gii, która po raz kolejny przemyca w swoich tekstach silne feministyczne przesłanie. Po utworze „A Noite Toda” następuje „Pesquisar” – klasyczny, parkietowy utwór Lua Prety – i „Tempo”, nieco nostalgiczna piosenka, która doskonale zamyka wydawnictwo.