17maj

Na Górze

17maj
17.05.2024
Godzina • 19:00
Bilety • 30 ZŁ

Na Górze to zespół, który od 1994 roku bezkompromisowo pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami. Ale… To nie jest zespół stworzony dla terapii – chyba że mówimy o terapii dla publiczności… Bo jego koncerty to ogromna dawka radości z życia.

Na Górze to grupa, która sama siebie określa jako mieszanka wybuchowa. W jej skład wchodzą osoby, które przez społeczeństwo są uznawane za osoby z niepełnosprawnością. Obok nich, równorzędnie, występują muzycy traktowani przez powierzchowne społeczeństwo jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się od nich. Twierdzą, że z tzw. średniej wynika, że są ekipą „półsprawną”.

Muzyka zespołu to free rock, punk and roll, a nawet neo punk. Sami mówią, że grają „piosenkowy punk”. Najmocniejszą stroną zespołu są koncerty, na których ujawnia się ekspresja, żywiołowość jego członków.
Grupa w swojej karierze występowała w Pradze na festiwalu poświęconym respektowaniu praw człowieka na świecie, zagrała koncert na Marszu Równości w Poznaniu, może pochwalić się także występem na Festiwalu Pol’and’Rock.

W 2016 roku zespół otrzymał na rok „Złotego Gołębia”. Jest to przechodnia statuetka Organizacji Narodów Zjednoczonych, stworzona w 60. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Otrzymują ją osoby, organizacje, grupy które poprzez swoją działalność zwracają publiczną uwagę na podstawowe prawa godności i szacunku dla każdego człowieka.

Na ich płytach wystąpili m.in.: Czesław Mozil, Kayah, Renata Przemyk, Grabaż, Jacek Budyń Szymkiewicz (Pogodno), Alek Korecki (Tilt), Dawid Portasz (Jafia) i inni.

Podczas swojego koncertu w Centrum Kultury Zamek zespół Na Górze wystąpi z supportem:
Billa Bombadilla z kuglarskim szoł, Kapeli Hałasów z muzyką ludową bez lukru, Patyczaka i jego punkiem z dystansem do punku.