13lip

BLusowo 2024

13lip
13.07.2024
Godzina • 14:30
Lusowo / Leśny Zakątek
Bilety • FREE

Festiwal BLusowo powraca nad wodę! Już 13 lipca plażę przy Leśnym Zakątku w Lusowie wypełnią blues i gatunki nim inspirowane. W ramach darmowej imprezy zagrają: legendarny Shakin’ Dudi, czyli Ireneusz Dudek, zespół Rita Pax założony przez charyzmatyczną Paulinę Przybysz oraz poznańskie grupy Boogie Chilli i Blues Drawers. Nie zabraknie jam session, które poprowadzi zespół Joanny Pilarskiej i finału konkursu dla obiecujących wykonawców. A nieco dalej od sceny rządzić będą najmłodsi: dla nich powstanie bluesowa strefa dziecięca.

Pierwsza edycja festiwalu BLusowo odbyła się w 2011 roku i przez 9 kolejnych lat impreza odbywała się w Lusowie co roku. Jubileuszowa, 10. edycja z powodu pandemii przesunięta została na 2022 rok, a ostatecznie przerwana ze względu na gwałtowną burzę. Artyści, którzy nie zdążyli zagrać wystąpili w późniejszych terminach w prowadzonym przez GOK SEZAM Centrum Kultury Przeźmierowo. Tam odbyła się też ubiegłoroczna impreza “BLusowo kameralnie”.

W tym roku festiwal wraca do swoich korzeni, czyli nad Jezioro Lusowskie. Do grona piszących jego historię gwiazd dołączą kolejne. Powróci też charakterystyczna dla tego festiwalu luźna, rodzinna atmosfera. Sprzyjać jej będą lipcowy termin i nowa lokalizacja: BLusowo 2024 odbędzie się bezpośrednio na plaży przy Leśnym Zakątku.

– BLusowo to nigdy nie tylko muzyczny festiwal. Zapraszamy oczywiście fanów bluesa, ale i całe rodziny, które chcą fajnie spędzić czas w pięknym miejscu, nad jeziorem, przy dźwiękach dobrej muzyki i w przyjaznym towarzystwie. Warto zapisać sobie datę 13 lipca w kalendarzach i skorzystać nie tylko z muzycznych atrakcji – opisuje Karina Biała, dyrektor GOK “SEZAM” w Tarnowie Podgórnym, organizatora festiwalu.

Rita Pax, Shakin’ Dudi i wielkopolski blues

Festiwal rozpoczną cztery krótkie występy finalistów konkursu, które oceniać będzie jury w składzie: Robert Kordylewski, Mariusz Kwaśniewski, Joanna Pilarska i Karina Biała. Najbardziej obiecujący artyści bluesowi walczyć będą o statuetkę Grand Prix już od godz. 14:30.

O 17:30 na scenie zamelduje się Blues Drawers. Obchodzący dwudziestolecie istnienia poznański zespół, który założył gitarzysta i wokalista Piotra Kühn dwukrotnie (w 2012 i 2019) grał już na festiwalu, jako finalista konkursu. Artyści, którzy pierwszą płytę “Bez Lukru” wydali w 2007 roku oprócz festiwalu BLusowo zwiedzili już najważniejsze imprezy bluesowe w kraju, w tym Las Woda Blues, Rawa Blues Festival czy Gramy nad Prosną.

Kolejnym wykonawcą będzie Boogie Chilli. Poznańska grupa założona została w 2002 roku przez muzyków znanych z takich zespołów jak Hot Water i Wielka Łódź. Grupa łączy bluesową i rockową tradycję ze skłonnością do improwizacji i eksperymentów. Grupa jest kolejną wielkopolską wizytówką na najważniejszych festiwalach w Polsce, w tym Rawa Blues, Suwałki Blues Festival, Gdynia Blues Festival, czy Jimiway Blues Festival. Formacja ma na koncie nagrody i wyróżnienia, w tym zwycięstwo na Rawa Blues i tytuł “Zespół roku” w ankiecie Blues Top 2007 pisma Twój Blues. Zespół, który tworzą Maciej Sobczak (gitara), Robert Fraska (bas), Janusz Siemienas (gitara), Leszek Paech (harmonijka) i Dariusz Nowicki (perkusja) wystąpił też na pierwszej edycji festiwalu BLusowo, a jego powrót nad Jezioro Lusowskie zbiega się z jego reaktywacją.

O godz. 20:30 swój koncert rozpocznie Rita Pax. Zespół, który tworzą Paulina Przybysz (śpiew), Kasia Piszek (instrumenty klawiszowe, śpiew), Piotr Zalewski (gitara basowa), Paweł Zalewski (gitary) i Jerzy Markuszewski (perkusja). Muzyków, którzy tworzą grupę kojarzyć można oczywiście z Sistars, ale i takich zespołów jak Brodka, Mrozu, Łąki Łan, Ania Rusowicz czy Edyta Bartosiewicz. Wspólnie w projekcie Rita Pax oddają hołd inspiracjom rockiem lat 60., psychodelii, soulem i bluesem, przefiltrowanym przez nowoczesną wrażliwość. Pierwszy album Rita Pax ukazał się w 2013 roku, a dwa lata temu grupa wydała płytę Tribute to Breakout, którą wypełniły autorskie interpretacje piosenek legendarnego Tadeusza Nalepy.

Tuż po godz. 22 na scenie zamelduje się Shakin’ Dudi. Zespół, który zdobywa serca nie tylko bluesowej publiczności już od 40 lat zagra w Lusowie po raz pierwszy. Założony został przez Ireneusza Dudka i muzyków punkowych oraz jazzowych wykreował niezapomniane hity, takie jak “Och Ziuta”, “Zastanów się co robisz” czy “Au sza la la”. W dyskografii ma już kilkanaście zróżnicowanych stylistycznie albumów i przygotowuje się do hucznych obchodów jubileuszu działalności.

Ostatnim punktem programu będzie tradycyjne jam session, które poprowadzi Joanna Pilarska z zespołem. Artystka, która uważana jest za jedną z najciekawszych bluesowych wokalistek młodego pokolenia zagra “u siebie”, jest bowiem mieszkanką gminy Tarnowo Podgórne.

Plaża, strefa dziecięca i luz-blues

BLusowo jest darmowym festiwalem, na który zaproszone są całe rodziny. A skoro tak – nie może zabraknąć atrakcji dla najmłodszych. Jak co roku, w pobliżu głównej sceny rozstawi się “bluesowa strefa dziecięca”, na której nie zabraknie nie tylko muzycznych atrakcji.

Podczas festiwalu nie zabraknie także stoisk gastronomicznych, a także plaży i – mamy wszyscy nadzieję – słonecznej pogody! Warto spędzić sobotę, 13 lipca nad Jeziorem Lusowskim.

Program BLusowo 2024

14:30 – finał konkursu (4 zespoły)
17:45 – Blues Drawers
19:15 – Boogie Chilli
20:30 – Rita Pax
22:05 – Shakin’ Dudi