Artysta odbija swoje dłonie w miejsce dłoni namalowanych, wyrzeźbionych, czy stotografowanych przez innych twórców w ciągu minionych wieków. Komponuje alegoryczne sceny figuralne z odbitą dlonią lub maluje proporcjonalnie większe dłonie, wokół których rozgrywają się akcje z postaciami, wdającymi się w różnorodne relacje.
Wernisaż odbędzie się 27 września, godz. 19.00. Wystawa potrwa do 5 października, w godzinach 17.00 – 20.00 w Galerii u Jezuitów.
Piotr Paraniak w swoich pracach przywraca śmiertelność temu, co w zamierzeniu miało być nieśmiertelne, realność temu, co iluzoryczne.
Piotr Paraniak
Ur. w 1976r. w Słubicach. W 2001r uzyskał dyplom z malarstwa, krytyki promocji i pedagogiki sztuki na ASP w Poznaniu. W jego CV są wystawy indywidualne i zbiorowe, m.in. : K.E.O. Gallery w Atenach (2009, 2012). Brick Line Gallery w Londynie (2015), Galeria u Jezuitów w Poznaniu (2011), Festiwal Młodej Sztuki lAbiRynT, Słubice/Frankfurt/o (2016-2018), AFF Warszawa (2016-2018) , WAF – Warszawa, 2021. Zajmuje się również konserwcją zabytków, krytyką, promocją i pedagogiką sztuki.
Dotychczasowa twórczość artysty składa się z trzech cykli: Kręgi, Okna i Dłonie. Główną ideą i motywem przewodnim dwóch pierwszych cykli było poszukiwanie horyzontu, jako ucieczki przed dotychczasowym życiem, gdzie sam proces tworzenia był oczyszczający i stał się dla niego wyzwoleniem, początkiem nowego. Piotr Paraniak poszukuje horyzontu, aby go następnie zaakceptować lub kontestować, gdyż horyzont fizycznie nie istnieje, jest zjawiskiem optycznym, jak wg słów Thomasa Bernharda, – „horyzont, to najpożyteczniejsza ze wszystkich bzdur”.
Cykl DŁONIE dotyka relacji międzyludzkich w obliczu sytuacji, których codziennie doświadczamy. Oscylujemy pomiędzy empatią a asertywnością, miłością i nienawiścią. Odnajdując się w podobnej sytuacji, diametralnie różnie na nie reagujemy – zwalczamy się, pomagamy, poszukujemy, separujemy.
Wydarzenie pod patronatem Freshmaga!