fot. Browarna Przystań

Ogródki letnie w Poznaniu – przegląd miejsc nieoczywistych

25 kwi 2024
Michał Krupski

Przed nami wyjątkowo długa i ciepła majówka. Piękna pogoda zacznie się już niebawem, więc ci co dobrze kombinują, mogą mieć wolne aż 9 dni! Postanowiliśmy skorzystać z okazji i sprawdzić, które z letnich miejscówek będą już czynne w tym okresie. Wybraliśmy miejsca, które w naszej ocenie warto odwiedzić i nie są tak oczywiste, jak Nurt, Klub Na Fali, KontenerART, Ogród Szeląg czy Stary Port, które są oblegane w okresie letnim nad Wartą.

Jednak na chwilę zostając przy tych najbardziej popularnych, z kronikarskiego obowiązku meldujemy:

 • otwarcie Klubu Na Fali nastąpi w połowie maja
 • otwarcie Nurtu zaplanowane jest na 26 kwietnia
 • otwarcie KontanerART również 26 kwietnia
 • Rojber Plaża – zakończyli działalność
 • Nocny Targ Towarzyski już funkcjonuje
 • otwarcie Ogrodu Szeląg 26 kwietnia
 • Wake Park Malta otwiera się 1 maja
 • Bar a boo Malta już funkcjonuje
 • SPOT już funkcjonuje
 • Stary Port – wraca prawdopodobnie w czerwcu
 • Brzeg Wschodni – otwarcie w połowie maja, na razie podali nowe menu
 • Burger KONT – nie mamy wiedzy na temat tegorocznej działalności

Trochę pojeździliśmy po Poznaniu, podzwoniliśmy i już wiemy gdzie warto skoczyć podczas najbliższych dni. A, że uwielbiamy wpadać do miejsc nieoczywistych, to głównie na takich skupiamy się w poniższym zestawieniu.

Minoga Na Tarasie

Dnia 1 maja nastąpi otwarcie Na Tarasie. Jest to miejsce, które rokrocznie otwierają właściciele Klubu Pod Minogą na placu Wolności. Miejsce, w którym poza napiciem się kawki lub piwa, możemy również potańczyć przy silent disco.

fot. Silent Na Wolności

Port Sołacz

Klimatyczna restauracja na Sołaczu, która dostała nowego życia dzięki MTP, niedawno otworzyła swój taras z widokiem na park. O miejscu szerzej pisaliśmy już kiedyś we Freshmagu nr 91, który możecie pobrać w naszym archiwum W Porcie Sołacz zjecie doskonały obiad oraz wypijecie pyszną kawę.

fot. Port Sołacz

Restauracja Rusałka

Restauracja istnieje już dobrych kilka lat. Przeszła metamorfozę w stosunku do poprzedniego miejsca. Codziennie obsługuje na prawdę spore ilości klientów i to nie tylko dlatego, że funkcjonuje w ruchliwym miejscu. Kuchnia jest na prawdę dobra a samo miejsce jest przyjazne oraz fajnie urządzone. Największym atutem jest spory taras i wielki ogródek. Już za kilka dni obok zacznie się cykl koncertowy „Scena nad Rusałką”, gdzie będziemy mieli okazję posłuchać nieodpłatnie artystów z całej Polski. Najbliższe koncerty zaczynają się w majówkę. Na naszej stronie znajdziecie szczegółową rozpiskę wydarzeń.

Restauracja Oaza

Na Strzeszynku był każdy z nas, ale nie wszyscy wiedzą, że funkcjonuje tam świetnie urządzona restauracja. W Oazie zjemy pyszny obiad, napijemy się piwka oraz dobrej kawy. A to wszystko na idealnie położonym tarasie z widokiem na jezioro i plażę. Należy dodać, że nie wejdziemy tam od strony tej plaży, dzięki czemu nie będą nam przeszkadzać roznegliżowani plażowicze. Miejsce jest znane nie tylko z dobrej kuchni. Co roku odbywa się tam Enter Festival.

Działka

Na Szelągu, wśród ogródków działkowych znajdziemy miejscówkę, która nie jest już anonimowa. Działka należy do osób związanych z Nurtem i Sercem. Jest to przestrzeń idealna do chillowania. Na miejscu czynny jest bar oraz dwa food trucki. Wieczorami często możemy posłuchać tam muzyki klubowej. W tym roku nadchodzą małe zmiany. Będzie jeszcze lepsze oświetlenie terenu oraz nowa scena. Otwarcie nastąpi w najbliższy piątek.

fot. Działka

Barbarka ze spokojem

Barbarka mieści się nad Wartą tuż obok mostu Św. Rocha. Miejsce typowo do napicia się piwa i odpoczynku nad rzeką. Jego atutem jest piaszczysta „plaża” i brak dużego ruchu. Idealnie jest tam zajść podczas spaceru Wartostradą. Otwarcie nastąpi w najbliższą sobotę.

fot. Barbarka

Mamma Wilda

Jak mówimy o Wildzie i ogródkach letnich, pierwszy do głowy przychodzi SPOT. Ale poza nim jest też inne świetne miejsce, tuż obok. W Parku Jana Pawła II możemy odwiedzić restaurację włoską, która serwuje dobrą pizzę oraz oczywiście kawki i piwka. Sceneria jest wręcz idealna do wypoczynku. Warto tam przycupnąć i zrelaksować się na hamaku.

fot. Głos Wielkopolski

Browarna Przystań 

W poznańskim Antoninku funkcjonuje pięknie położona restauracja. Na jej terenie jest linia brzegowa Stawu Browarnego, dzięki czemu z wielkiego ogrodu mamy wspaniały widok na okoliczną naturę. W okresie letnim jest tam wystawiona scena i możemy uczestniczyć w sporej ilości darmowych koncertów. Szczególnie polecamy tamtejszą kuchnię i oczywiście browar!

fot. Browarna Przystań

W Tataraku

Na samym początku trasy wokół Malty od strony Śródki, znajdziemy restaurację W Tataraku, która działa od zeszłego roku. Miejsce, które pojawiło się za Iguanę zostało mocno doinwestowane. Właściciele zrobili tam piękny taras z widokiem na Jezioro Maltańskie. Bardzo przyjemna przestrzeń szczególnie na kawę i lody. Nad kuchnią muszą jeszcze troszeczkę popracować, ale wierzymy, że niebawem i ona będzie ich oczkiem w głowie! Niemniej bardzo polecamy szczególnie ze względu na świetny klimat.

fot. materiały FB W Tataraku

3 Kolory

Wspominając piękne tarasy nad Maltą nie możemy ominąć 3 Kolorów, które z powodzeniem funkcjonują już od wielu lat. Restauracja posiada pięknie położony taras na piętrze, z którego mamy idealny widok na Jezioro Maltańskie. Na miejscu możemy zjeść pyszny obiad oraz napić się kawy i piwa. Dolna część restauracji posiada drugi ogródek, przy którym jest lodziarnia z wyrobami rzemieślniczymi. Ciężko wyobrazić sobie spacer obok stoku i nie zajść do 3 Kolorów, które funkcjonują cały rok.

Magazyn Food Concept

Wychodząc z Cytadeli, idąc w kierunku Parku Wodziczki trafimy na mocno nieszablonowe miejsce jakim jest Magazyn. Na miejscu jesteśmy wśród pięknego otoczenia parku w ciekawym ogródku. W karcie jest dużo ciekawych pozycji, których na co dzień nie widzimy w innych restauracjach. Do tego możemy zamówić lampkę wina, którego jest kilkadziesiąt butelek do wyboru. Idealna opcja na przystanek podczas spaceru!

fot. Magazyn

Małe Fusy

Kawiarnia ta, która jest położona na Piątkowie, szczególnie przypadnie do gustu rodzicom. Jest to miejsce przyjazne dla „bombelków” ponieważ na co dzień organizują tam różne animacje i mają sporo atrakcji dla młodych. Ale oczywiście bez dzieciaków również warto tam wpaść. Obok lokalu jest świetny i klimatyczny ogródek, który mocno zachęca do odpoczynku od dnia codziennego.

fot. Małe Fusy

ŻUK

Na Golaju funkcjonuje miejsce, do którego można wpaść na śniadanie, obiad i imprezę! Wiele osób przeżywa szok odkrywając ich na spacerze. ŻUK z powodzeniem działa już od kilku lat. Posiadają piękny ogródek, który nadaje niesamowitego klimatu. W okresie letnim obowiązuje menu plenerowe, które szczególnie polecamy. Idealny punkt do odwiedzin z rodziną jak i ekipą znajomych. Otwarcie ogródka nastąpi 27 kwietnia.

fot. FB ŻUK