47 STRUN. PUŁAPKA, W KTÓRĄ CHCE SIĘ WPAŚĆ – RECENZJA

Komiksy
30 sty 2023
Józek Śliwiński

Gdy młody chłopak wzbudza niezdrową fascynację u niemal wszystkich spotykanych dziewcząt, można założyć, że coś jest nie tak. Ciężko jest zyskać pewność w obszarze, na którym samoocena kłóci się z rozsądkiem. Dlatego młody bohater bagatelizuje odczucia, które mogły ustrzec go przed wpadnięciem w sidła. A może to pułapka z gatunku tych, w które tak naprawdę chcemy dać się złapać?


Timothe Le Boucher kolejny raz postanawia oprzeć swą powieść na wątku metafizycznym, by we wszelkich pozostałych obszarach zachować niebywały realizm. Magia jego utworów opiera się w równej mierze na mocnych pomysłach, które wychodzą poza ramy rzeczywistości, co na nieskazitelnym warsztacie, przez który ciężko znaleźć najmniejsze luki w jego rysunku, strukturze fabularnej czy sposobie prowadzenia powieści obrazem.

Choć „47 strun” nie należy do albumów krótkich, mieści w sobie zaledwie połowę historii. Wszystko dzięki temu, że autor należy do pokolenia twórców, którzy być może dzięki mandze, nie stawia na pośpiech, ale płynność i kontemplację chwili. Za sprawą takiego podejścia niezwykle łatwo zatopić się w tym świecie. Jego powieść sprawia też wrażenie niezwykle dojrzałej.

Rysunki Timothy’ego to nie całkiem moja bajka. Są skrajnie minimalistyczne i pozbawione ewidentnej specyfiki. Z drugiej strony są przy tym niezwykle przejrzyste i doskonale prowadzą historię. Zupełnie jakby autor z premedytacją postanowił ograniczyć wszelkie artystyczne ambicje, by zmaksymalizować osiągnięcie celu, jakim jest płynny przekaz opowiadanej przez siebie historii.

Choć „47 strun” powiela obrany przez autora schemat realistycznej powieści opartej na nadnaturalnym motywie, to ciężko zarzucić mu nudę czy powtarzalność. Realizacyjnie kolejny raz otrzymujemy dzieło w każdym calu perfekcyjne. Choć rysunki są w moim udczuciu pozbawione charakteru, to świetnie sprzedają historię. Timothe Le Boucher kolejny raz pokazał klasę.


Cena okładkowa: 109,90 zł
Format: 195×265 mm
Liczba stron: 374
Oprawa: twarda
Polski wydawca: Non Stop Comics
Data wydania: listopad 2022
Data oryginalnego wydania: listopad 2021