Adou 1-4 – współczesna mieszanka „Akiry” z „Dragon Ballem”?

Komiksy
02 sty 2025
Józek Śliwiński

Beztroska dziewczyna przypadkiem ratuje życie małego chłopca. Trudna sytuacja, w której oboje się znaleźli sprawia, że rodzi się między nimi więź. Szybko przekonujemy się, że malec jest poszukiwanym przez służby specjalne owocem tajnego projektu. Posiada potężne moce, ale… czy bez treningu ma szansę przeciwstawić się siłom rządu?

Każdy fan mangi od początku będzie miał jedno skojarzenie; komiks Amano Jaku diabelnie przypomina „Akirę”. Jest jednak mniej mroczny. Fabuła szybko skręca w stronę młodzieżowego shonena. Budowanie napięcia wokół tego co ma nadejść, było jednym z głównych atutów kultowego dzieła Katsuhiro Otomo. Tu klimat ustępuje wymyślnym przeciwnikom i efektownym walkom, w których pojawia się nawet dragonballowy motyw „walki na poważnie” czy korzystania z procentu własnej mocy.

Co ciekawe, zbieżności występują także w warstwie graficznej. Eight nie tylko jest w podobnym wieku, co Akira. Okrągła twarz i duże oczy sprawiają, że w niektórych kadrach łatwo pomylić go z bohaterami Otomo. Podobna estetyka opływowych, futurystycznych maszyn dopełnia tego obrazu. Szczęśliwie początkowe zbieżności są zaledwie punktem wyjścia dla fabuły, która szybko się rozwija i często zmienia swój bieg.

Zdarza się, że żegnamy się z kolejnymi postaciami, by jednocześnie witać nowe. Zaczynamy od akiropodobnej powieści o badaniach nad supermocami, przechodzimy przez fazę pojedynków, by przejść do kolejnego etapu. Na nim nadzorowani przez mafię religijni fanatycy walczą z rządem, a nasz bohater postradał zmysły. Trudno zgadnąć, co przyniesie przyszłość. Byłoby naprawdę genialnie, gdyby nie momenty, w których powieść nie zachowuje należytego realizmu. Przykłądowo: cywile pokonują grupę uzbrojonych żołnierzy i porywają dwie nadnaturalne istoty. Od tak – po prostu.

Trudno powiedzieć w jakim kierunku pójdzie ta historia. Wiadomo natomiast, że Amano nie lubi monotonii i potrafi zaskakiwać. „Adou” jest świetnie zrealizowaną, nowoczesną mangą, która czerpie ze sprawdzonych wzorców, by stworzyć własną, mocną markę. Choć nie obyło się bez potknięć, pozostaje solidnym tytułem, po który warto sięgnąć.

Ocena: 7/10 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 24,99 zł / tom

Format: 140×195 mm

Liczba stron: 174-250 stron / tom

Oprawa: miękka z obwolutą

Wydawca: Waneko

Data premiery I tomu: marzec 2024

Data oryginalnego wydania: luty 2020