Artur Kujawiński poznański ultramaratończyk chce pobić kolejny rekord. Tym razem w Portugalii

Lifestyle
19 kwi 2024

Artur Kujawiński poznański ultramaratończyk nie zwalnia tempa i ciągle wyznacza sobie nowe cele. Już w przyszłym tygodniu pod datą 24.04.24 na mapie biegowej pojawi się nowy projekt realizowany przez poznańskiego ultramaratończyka. W dążeniu do wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa tym razem padło na słoneczną Portugalię. Będzie to kolejny kraj który Artur zamierza przebiec.

Celem ustanowienia nowego rekordu jest pokonanie drogi przez całą Portugalię. Oczywiście w przypadku Artura będzie to formuła sportowa czyli jak najszybsze przebiegnięcie z północnego krańca Portugalii do jej krańca południowego. Komisja wyznaczyła szereg wytycznych by rekord mógł być uznany.
Podczas realizacji projektu ślad Artura będzie monitorowany 24 godziny na dobę, będzie musiał wykonywać dokumentację filmową na starcie, na mecie oraz każdego dnia biegu. A dodatkowo każdego dnia będzie musiał zbierać dane i oświadczenia od minimum dwóch niezależnych świadków jego wyczynu.
Za start wyznaczono punkt o nazwie Igreja Matriz de Caminha w miejscowości Caminha a za metę wytyczono miejsce Sagres Fortress. To dwa wyznaczone przez komisję GWR punkty i należy tak dotrzeć od jednego punktu do drugiego aby dystans wyniósł nie mniej niż 620 kilometrów.
Obecnie wytyczona przez Artura trasa prowadzi drogami krajowymi z poboczem i wynosi 656 kilometrów gdyż nie wszystkie mosty są dostępne dla ruchu pieszego a jednym z warunków zaliczenia rekordu jest brak korzystania z środków transportu.


Niewiele jest osób na świecie pokonujących dystanse wyznaczane przez całe kraje. Księga Rekordów Guinnessa nie rozróżnia rekordów pokonanych w formule supported czy self-supported ale poznański ultramaratończyk w przypadku ukończenia biegu zamierza również zgłosić wyczyn do amerykańskiego portalu FKT czyli Fastest Know Times gromadzącego najszybciej pokonane trasy w danej formule.
Tego typu przedsięwzięcia to wyznaczanie nowych dróg, realizacja nowych wyczynów i bicie kolejnych granic ludzkich możliwości.

Artur wyruszy na trasę w środę 24 kwietnia o godzinie 9:30 czasu portugalskiego (10:30 czasu polskiego). Podobnie jak przy biegu wzdłuż granic Polski nie będzie mu towarzyszył żaden supportujący samochód czy obsługa. Cały ekwipunek będzie stanowił zaledwie mały plecak biegowy o wadze około 4 kg (poprzednio plecak ważył 7kg).

Realizację projektu Run Across Portugal będzie można śledzić i kibicować pod linkiem :

https://event.trackcourse.com/view/run-across-portugal-ultramaniac-artur-kujawinski

Artur Kujawiński, ultramaratończyk. specjalizuje się w ultramaratonach kategorii mamut i multidays.

Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
W 2021 roku jako pierwszy Polak obiegł Polskę wzdłuż jej granic, pokonując w ten sposób dystans 4000 kilometrów, z łącznym przewyższeniem blisko 50 000 metrów. Wyczyn ten zweryfikowano i wpisano na listę Fastest Know Times jako najszybsze pokonanie granic Polski bez wsparcia. Realizacja projektu Run Around Poland zajęła 69 dni 3 godziny i 30 minut.
Jest pierwszym Poznaniakiem, który ukończył legendarny bieg ultra Spartathlon na dystansie 246 kilometrów. Bieg ten uznawany jest za jeden z najtrudniejszych biegów ultra w Europie.
Jako szósty Polak w historii ukończył najtrudniejszy (według National Geographic) bieg ultra Badwater na dystansie 217 kilometrów, rozgrywany w najgorętszym miejscu na Ziemi – w Dolinie Śmierci w USA.

Z bogatej kolekcji osiągnięć warto wyróżnić:
– ukończenie kompletu biegów Ultra Great Britain 200 mil (2017) i Across Scotland 215 mil (2019) – jako jedyny Polak;
– 2 miejsce w zawodach 10 ultra w 10 dni (2017);
– 10 miejsce w ultra 48h na hali w Oslo (2016);

Na dzień 31 marca 2024 roku według statystyk 100 Marathon Club Polska ukończył 141 maratonów: 89 maratonów i 52 ultramaratony.
Startował również w Mistrzostwach Polski Masters i zdobył 5 medali na dystansach od 100 metrów do 800 metrów oraz w trójskoku.