CESARZOWA CHARLOTTA 1 – TAK SIĘ POWINNO UCZYĆ HISTORII!

Komiksy
10 paź 2023
Józek Śliwiński

Szesnastoletnia księżniczka ma rzadki przywilej wyboru swojego adoratora. Ojciec, król Belgii, dokłada wszelkich starań w trosce o przyszłość swojej pociechy. Wybór pada na szarmanckiego arcyksięcia z rodu Habsburgów. Dowcipny, błyskotliwy i wrażliwy Maksymilian z początku odnosi sukcesy. Niestety, porażka wiedzie go na drogę zatracenia. Wątpliwą szansą dla młodego małżeństwa staje się objęcie władzy w dalekim Meksyku.


Po niedawno wydanym, znakomitym „Pewnego razu we Francji” otrzymujemy kolejny komiks, w którym Fabien Nury przelewa na komiksowe plansze żywot fascynującej postaci historycznej. Robi to w sposób, ośmielę się stwierdzić, najlepszy z możliwych. Skupiony na fascynacjach i namiętnościach, marzeniach, klęskach i ambicjach bohaterów przedstawia historyczny obraz, w którym łatwo zatracić się bez reszty.

Uzupełnia go w tym rysownik Matthieu Bonhomme, którego polski czytelnik kojarzyć może ze współczesnych przygód Lucky Luke’a. O ile jego wyobrażenie na temat słynnego cowboya nie do końca pokrywało się z moim, o tyle typowa dlań cartoonowa kreska znakomicie pasuje do powieści historycznej. Czyni ją lżejszą i bardziej przystępną, niż standardowe dla tego typu pozycji realistyczne style.

Z biegiem lat coraz bardziej doceniam obrazy oparte na faktach. Coraz częściej też zdarza mi się krytykować sposób, w jaki historię przestawia się w szkolnych podręcznikach. Suche zbiory dat, spisy nazwisk, bitew i koronacji. Wyzute z człowieczeństwa opisy przyczynowo skutkowych ciągów. Nikną w nich ludzkie dążenia, zdolne rozpalić ogień historycznej pasji.

Giną taktyczne fortele, dworskie spiski i małostkowe urazy, dla których królowie zdolni byli wysyłać na śmierć tabuny zbrojnych. To w tych diabelskich szczegółach, głęboko w to wierzę, znaleźć można pożyteczną przestrogę i naukę. Tymczasem komiksy takie jak ten przywracają nadzieję, że można, że da się stworzyć obraz nie tylko pouczający, lecz także wciągający i pobudzający wyobraźnię.

„Cesarzowa Charlotta” jest jednym z komiksów, które powinny stać się wzorem dla wszystkich pragnących zarażać historyczną smykałką. Przełomowe zdarzenia przedstawia przez pryzmat tak ludzki i bliski sercu, że z miejsca zdobywa naszą uwagę i wzbudza zaangażowanie.  Nie bez znaczenia pozostaje przy tym wybór wyjątkowo inspirującej postaci. Rzecz absolutnie wspaniała.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 110,00 zł

Format: 240×320 mm

Liczba stron: 144

Oprawa: twarda

Wydawca: Lost in Time

Data wydania: lipiec 2023

Data oryginalnego wydania: sierpień 2018