CONTRITION – MIASTO ZWANE SKRUCHĄ

Komiksy
18 gru 2023
Józek Śliwiński

Wszystko zaczyna się w „miasteczku pedofili”. To specjalność Florydy, której prawo uniemożliwia przestępcom seksualnym zamieszkiwania regularnej przestrzeni. Śmierć jednego z osadzonych mało kogo obchodzi. Poza reporterką, która postanawia za wszelką cenę rozwikłać jej tajemnicę.


Najlepsze wrażenie zrobiło na mnie dojmujące poczucie niepewności. Nie wiemy, czy bohaterka słusznie zaangażowała się w śledztwo. Ona sama też zdaje się mieć wątpliwości. Miastu i policji rozgrzebywanie sprawy nie jest na rękę. Pozostające pod opieką reporterki małe dziecko, kiepska sytuacja finansowa i zapracowany mąż stają w opozycji wobec jej determinacji.

Kreska Keko jest ciężka, mroczna, w lwiej części wypełniona czernią. Mnóstwo tu szrafowania w tonie starych rycin. Nie podobają mi się natomiast tła z przerobionych zdjęć. Jest między kreślonymi grubą linią rysunkami a tonącymi w gąszczu przefiltrowanych drzew i traw przestrzeniami dokuczliwa niespójność.

Scenarzysta Carlos Portela ukazuje historię z różnych perspektyw. Każda z nich odsłania nowe elementy układanki. Mocne plot twisty kilkukrotnie wywracają fabułę do góry nogami. Poza solidnym warsztatem mamy też sporo rozważań na temat ludzkiej natury. Te dotyczą w lwiej części zdolności do zmiany oraz idei odkupienia.

„Contrition” to komiks hiszpańskich twórców, co samo w sobie jest u nas rzadkością. Mocny pomysł wyjściowy i warsztatowa sprawność scenarzysty przekładają się na niezwykle satysfakcjonującą powieść. Choć warstwa wizualna mniej przypadła mi do gustu, to mroczna tonacja spełnia swoje zadanie w budowie gęstej atmosfery. Dobra rzecz.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 79,90 zł

Format: 210×270 mm

Liczba stron: 168

Oprawa: miękka

Wydawca: Nagle Comics

Data wydania: wrzesień 2023

Data oryginalnego wydania: kwiecień 2023