CRITICAL ROLE: VOX MACHINA POCZĄTEK – MIĘDZY LIVESTREAMINGOWYM SHOW, A ANIMACJĄ

Komiksy
01 lut 2024
Józek Śliwiński

Gdy grupa aktorów głosowych zakładała kanał „Critical Role”, w ramach którego zamierzali udostępniać nagrywki z sesji RPG, chyba nikt nie spodziewał się międzynarodowego fenomenu. Dziś na ich podstawie Amazon Prime wyświetla przebojowy serial animowany: „Legenda Vox Machiny”. Lecz zanim powstał, był komiks, który wreszcie zawitał na nasz rynek wydawniczy.


Tak jak w przypadku większości utworów skupionych wokół tego fenomenu jest on czymś na pograniczu produkcji profesjonalnej, a fanowskiej. Z wszystkimi wadami i zaletami tego rodzaju podejścia do realizacji.

To z jednej strony projekt „od geeków dla geeków” tworzony z pełnym zaangażowaniem i genialną znajomością tematu. Z drugiej strony to rzecz warsztatowo nieco chropowata. Wśród technicznych mankamentów wymienić można częste i słabo zaznaczone przeskoki fabularne czy zgrzyty w narracyjnej płynności.

Nie zmienia to faktu, że produkcja ta jest pełnym czarnego humoru cukierkiem. Komiksem, który dojrzałych czytelników fantasy ucieszy, a fanów animacji zachwyci. Jak to bywa w przypadku dzieł opartych o system RPG, mamy tu barwną grupę charakternych postaci, a nieodłączne w tworzeniu fabuły rzuty kośćmi czynią ją uroczo nieprzewidywalną.

Komiks „Vox Machina Początek” to pomost zbudowany między słynnym youtubowym show, a animowanym serialem Amazonu. Mimo technicznych mankamentów dostarcza sporo frajdy za pośrednictwem wyrazistych bohaterów i fabuły opartej o erpegową mechanikę.  Choć rzecz to ewidentnie dla dorosłych, wielu z nich ucieszy się jak dzieci.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 69,00 zł

Format: 170×260 mm

Liczba stron: 168

Oprawa: miękka

Wydawca: KBOOM

Data wydania: październik 2023

Oryginał: październik 2019