CZY WSZYSTKO SMAKUJE? – KRONIKI Z MŁODOŚCI W GASTRO

Komiksy
22 sty 2024
Józek Śliwiński

Gdzieś między błogim lenistwem na garnuszku rodziców, a „poważną pracą” (do której przygotowują nas lata nauki) istnieje „czyściec” zwany gastronomią. To bezlitosna strefa, która rządzi się własnymi prawami. Jest kuźnią charakteru i źródłem niezapomnianych historii.

Dzięki lekkiemu, komiksowemu pamiętnikowi Falauke każdy, kto otarł się o gastro może uśmiechnąć się do wspomnień.


Zetknąłem się z opinią (i to osoby, której opinie szanuje), że to jedynie zbiór trywialnych wspomnień. Za mało „o czymś”, by było warte publikacji i w ogóle nijakie. Nie zgadzam się. Falauke ma dar płynnego i dowcipnego przelewania swojej codzienności na karty komiksu. Nawet jeśli nie jest to poziom Guya Delisle, wciąż dostarcza frajdy i zaklina w kryształowej kuli kawał czasoprzestrzeni.

Przedstawiona przez nią gastronomia, to ta sama, jaką znam z własnego podwórka. Brak szacunku do pracownika jest na porządku dziennym. Niskie zarobki stoją w sprzeczności z często nieludzkim wysiłkiem. Nagrodą za trudy są przyjaźnie wypracowane w ogniu walki i satysfakcja z osiągnięcia celu. Dla większości ludzi spoza branży panujące tutaj standardy są trudne do wyobrażenia.

W obszarze estetyki mam nieco mieszane odczucia. O ile podoba mi się zabawna, wyrazista maniera autorki, o tyle nie mogę przejść na porządku dziennym wobec jej niedbałego cieniowania. Sądzę, że utwór wiele by zyskał, gdyby pozostawić sam tusz i puścić w niepamięć ołówkowe gryzmoły wypełniające puste przestrzenie.

„Czy wszystko smakuje?” to dowcipna i bezpretensjonalna relacja ze świata współczesnej gastronomii. Jednocześnie rzecz, która z bezlitosną szczerością obnaża tajniki branży. Mówi o tym, o czym klienci nie myślą. Pokazuje co dzieje się po zgaszeniu lamp i za zamkniętymi drzwiami. Świetna rzecz dla tych, którzy gastronomię znają i być może jeszcze lepsza dla tych, którzy chcieliby poznać.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 44,90 zł

Format: 165×235 mm

Liczba stron: 104

Oprawa: miękka

Wydawca: Kultura Gniewu

Data wydania: wrzesień 2023