DEADLY CLASS 11 – „TARANTINO” DLA MYŚLĄCYCH

Komiksy
13 lis 2023
Józek Śliwiński

Tom jedenasty, to pierwsza część wielkiego finału. Nie zawiodą się ci, którzy trzymali kciuki za rozwój romansu Markusa z zabójczą Japonką. Nie rozczarują się też Ci, którzy mają nadzieję na finał jej zatargu z bratem stojącym na czele klanu Kuroki. Zegar tyka, piętrzą się mordercze plany, a my zastanawiamy się kto ma nad kim przewagę i po czyjej stronie tak naprawdę stoi nasz bohater.


Przedostatni tom sztandarowej serii Ricka Remendera przenosi nas w przyszłość serii i podrzuca ostatnie puzzle w fabularnej układance. Cześć pierwsza należy do roku 2001 i rozprawia się z wątkiem Sayi. Później przenosimy się do roku 2005-go, w którym Marcus zdaje się być u szczytu kariery, a następnie rok później, gdy jego życie uległo całkowitemu przewartościowaniu.

Większość tomów dzieliła się na intensywne, bądź łapiące oddech. Ten jest pod tym kątem znakomicie zbalansowany. Sceny agresywnej jatki płynnie przechodzą w stonowane i refleksyjne. Remender nie łapie zadyszki.

Końcowe zeszyty faktycznie zawierają tytułowe „Czułe pożegnanie”. Niczym list zapisany dla kolejnych pokoleń. Pod warstwą brutalnej fikcji łatwo dostrzec ojcowskie rady, którymi autor dzieli się z czytelnikami. Rady mądre, przemyślane, płynące z serca i doświadczenia.

Ten szalony mariaż pozbawionej hamulców jazdy bez trzymanki z inteligentną, miejscami wręcz filozoficzną prozą nie byłby tym czym jest, gdyby nie Wes Craig. Jego plansze wciąż robią wrażenie ustanawiając diabelnie wysoką poprzeczkę wszystkim, którzy w komiksach akcji będą chcieli ruszyć śladami Tarantino.

Przedostatni tom „Deadly Class” to lektura tyleż brutalna i agresywna, co mądra i refleksyjna. Prawdziwy kopniak między oczy każdego, kto twierdzi, że „kino akcji” jest równoznaczne z utworem bezmyślnym i pozbawionym przekazu. Arthur Schopenhauer miał kiedyś stwierdzić, że dobry styl polega na tym, by mieć coś do powiedzenia. Remender do powiedzenia ma naprawdę dużo i prezentuje to w sposób, który wyrzuca z orbity.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 56,90 zł

Format: 170×260 mm

Liczba stron: 128

Oprawa: miękka

Wydawca: Non Stop Comics

Data wydania: lipiec 2023

Data oryginalnego wydania: czerwiec 2022