Dobry design w Poznaniu – miniprzewodnik tropem rękodzieła

Lifestyle
05 lip 2024
Mari Krystman

Od maleńkich form biżuteryjnych, przez ceramikę i dodatki do wnętrz, po rozłożyste sofy i komody. Piękne wzornictwo rozgościło się w concept store’ach, a te z kolei coraz gęściej zapełniają mapę naszego miasta. Rodzime i zagraniczne rzemiosło ma się u nas coraz lepiej. Zobaczcie, dokąd zajrzeć w poszukiwaniu świetnie wyselekcjonowanego designu.

Forum Designu Poznań
ul. 23 Lutego 14/16
IG: @forumdesignupoznan

Ten butikowy showroom dojrzycie z daleka dzięki długiej witrynie i soczyście żółtemu napisowi „design”. Założone przez architektkę Kingę i socjolożkę Joannę Forum Designu Poznań ma niezłe konotacje wzornicze. Wyrosło na idei kolektywu twórców – koncepcie krakowskiego Forum Designu, a do tego mieści się w dobrze znanym poznaniakom miejscu po dawnej galerii mebli Noti. W wypełnionej klimatycznym wzornictwem przestrzeni znajdziecie dużo inspiracji do wyposażenia wnętrz. Są tu meble: komody, stoły, biurka i krzesła w tym cenione marki jak Paged, Pastform, KOS design, Desiva, Fibryl, Table4U, lampy marki Kaspa, LOFTLIGHT, RumRuk, Micante, Ironheart, ale też dywany i tekstylia. Tutejsze perełki to polskie marki wnętrzarskie, jak twórcy kultowych sof: Dappo, Fufusofa, Miuform, Optisofa czy Scandicsofa. Na miejscu możecie wypróbować topowe modele, uzyskać wzorniki materiałów i obejrzeć próbki wybarwień drewna. Poszukiwacze oryginalnych akcesoriów znajdą tu ceramikę, biżuterię, książki, świece i inne unikalne dodatki do wnętrz. Uwaga – bardzo prawdopodobne, że poczujecie się tu jak w (dobrze urządzonym) domu!

Zmysłostan
ul. W. Sikorskiego 1

www.zmyslostan.pl
IG: @zmyslostan_concept.store

W zabytkowej, fachwerkowej kamienicy na Wildzie kryje się kameralny concept store, którego nazwa to połączenie zmysłów i dobrostanu. Uroczy i pachnący Zmysłostan założyła dwa lata temu Daria Sikorska, chcąc dzielić się z innymi tym, co jej przyniosło ukojenie w zmęczeniu pracą na etacie. Stworzyła przyjazne i otwarte miejsce, gdzie znajdziecie i przetestujecie zmysłami cuda dedykowane aromaterapii i relaksacji: naturalne świece i kosmetyki, kadzidła, herbaty, a także dodatki dla ciała, umysłu i ducha. Oferta sklepu nieustannie się poszerza – obok ceramiki KOBE czy Iwi Szkiwi od niedawna znajdziecie tu ubrania z najwyższej jakości bawełny, jak Belle i mirtee, książki, a także plakaty polskich ilustratorek i graficzek, w tym Ady Jarzębowskiej, Parada studio i Kasia Chlebowskiej. Zakupy zrobicie w myśl idei slow shoppingu: bez nachalnego marketingu, z poszanowaniem dla rodzimych rzemieślników i ekologii, a przede wszystkim – w serdecznej atmosferze, którą tworzy Daria.

Słońce
ul. Szamarzewskiego 28

www.slonce.store
@slonce_concept

Poznańskie Słońce świeci na Jeżycach od wiosny 2022 roku. Znajdziecie tu kolekcję rękodzieła wyłącznie polskich twórców, w tym wielu lokalnych, jak ceramika marek Hadaki, Spiek i Ceramics36 czy szydełkowe torebki many rhizomes i jedwabne, farbowane roślinami gumki Julii Kromolickiej. Na półkach czekają też kadzidła AUURA, świece i wazony Leisure ze szkła z recyklingu, notesy i planery Jaśnie Plan, a także naturalne akcesoria i kosmetyki z prostym składem. Słoneczną selekcję wyróżnia też soczysty kolor! To znak rozpoznawczy Słońca i spora słabość jego założycielki, Mari Krystman – redaktorki i copywriterki, która od dobrej dekady pisze o wzornictwie. Z tej zawodowo-prywatnej zajawki do pięknych przedmiotów tworzonych ręcznie zrodził się pomysł na założenie kameralnej galerii sztuki użytkowej w Poznaniu. Jeśli szukacie pomysłu na rękodzielniczy prezent – dobrze trafiliście! 

Hadaki
ul. Garbary 50

www.hadaki.co/pl
IG: @hadaki.co

 Ręka w górę, kto nie kojarzy genialnych ceramicznych stworków Hadaki? Kolekcja Creatures to już ikony designu, podobnie jak proste w formie naczynia w kolorach natury. Ich twórczynią jest Magda Kucharska, która pracownię ceramiczną założyła dobrą dekadę temu. W jej ramach projektuje, barwi w masie i stosuje technikę odlewania w formach. Wśród jej najbardziej rozpoznawalnych prac są wspomniane ludziki oraz naczynia z serii Baltica z charakterystycznym biało-niebieskim wzorem. Na Garbarach znajdziecie pracownię Magdy z showroomem – na solidnej witrynie pysznią się wspomniane stworki i pękate wazony jak rzeźby. To już czwarta miejscówka Magdy (i trzecia, którą współdzieli ze streetartowym ilustratorem SomeArtem), a jej częścią jest galeria Zacnie promująca twórców z działki urban art.

K store
ul. Szamarzewskiego 11

IG: @k.store_jezyce

Przyjemność to synonim tego miejsca na Jeżycach! K Store wziął swoją nazwę od jego założycielki Klaudii, a zawartość od jej zainteresowań. Znajdziecie w nim ubrania do jogi i na co dzień, akcesoria do wellnesowych rytuałów, jak karty afirmacyjne, świeczki i kadzidła, a do tego sporo rzeczy dla miłośników psów, literaturę anglojęzyczną i dobro na ścianę, jak plakaty i kolaże. Klaudia nie idzie na kompromis w kwestii jakości – współpracuje z markami, które są etyczne i wyznają podobne do jej wartości, stawiając na ubrania szyte z dobrych i miłych dla ciała materiałów. Flagowe marki w jej butiku to znane osobom jogującym Joy in me, poznańskie Holi Concept i OJA – twórcy ubrań z naturalnych materiałów, a także bielizna Rilke, Warsaw Saints z kultowymi skarpetkami, kolorowe podstawki OtoOto, ekologiczne naczynia z berlińskiego Huli i koralikowa biżuteria Falka Jewels. Same dobrze zaprojektowane niezbędniki w duchu dolce vita.