DZICY – INDIANIN W EUROPIE. RECENZJA

Komiksy
26 cze 2023
Józek Śliwiński

Plemię paragwajskich Indian dziesiątkuje nieznana choroba. Zaprzyjaźniony z nimi podróżnik i botanik Alberto Vojtěch Frič próbuje pomóc jak tylko może. Wiedziony nadzieją, że ówczesna medycyna znajdzie rozwiązanie, zabiera jednego z zarażonych do stolicy Paragwaju. Nie przewidział, że kapitan statku odmówi zabrania czerwonoskórego samodzielnie. Frič musi płynąć do Europy, a Indianin Czerwiusz, wraz z nim.


W ten sposób zaczyna się wielka przygoda, w której nastąpi niezwykłe zderzenie kultur. Istotną częścią działalności naukowej czeskiego uczonego są prelekcje, na których przybliża słuchaczom kulturę paragwajskich Indian. Dowcipny Czerwiusz okazuje się  wybornym uzupełnieniem. Ich wystąpienia wkrótce wzbudzają olbrzymie zainteresowanie.

Wyrwany ze swojej kultury i przestrzeni Indianin staje się jednocześnie zwierciadłem, w którym odbija się obraz europejskiego społeczeństwa początków XX wieku. W pamięci pozostaje niezrozumienie i nonszalancki stosunek Czerwiusza do pieniędzy, jego naturalna przyjaźń z małą dziewczynką oraz wszechobecny rasizm, z jakim spotyka się na każdym kroku.

„Dzicy” to komiks ważny. Zwłaszcza dlatego, że bezkompromisowy Alberto, pomimo trudnych do przecenienia osiągnięć, nie potrafił wypracować porozumienia ze środowiskiem naukowym. Pozostaje osobą, o której milczą podręczniki, a ten czeski komiks (w którego powstaniu istotny udział miało wydawnictwo Centrala z polskimi korzeniami) nie pozwala zapomnieć o tej zdumiewającej historii.

Jest być może zasługą dojrzałości, że z biegiem czasu coraz bardziej doceniam literaturę faktu. Zwłaszcza, jeśli ta niesie ze sobą historię dającą się zgrabnie wpasować w powieściowe ramy. „Dzicy” to jeden ze wspaniałych przykładów gatunku. Przedstawiona w nim historia bawi, porusza i prowokuje do myślenia. Lekturze towarzyszy nie tylko poczucie satysfakcji, ale też pewnego wzbogacenia.

Więcej komiksów na Instagramie: https://www.instagram.com/komiksowy_pamietnik/

Cena okładkowa: 99,00 zł

Format: 210×285 mm

Liczba stron: 152

Oprawa: twarda

Wydawca: Centrala

Data wydania: kwiecień 2023

Data oryginalnego wydania: styczeń 2011