FRIDAY 1 – DZIEWCZYNKA W MIASTECZKU MROCZNYCH TAJEMNIC. RECENZJA

Komiksy
21 lip 2023
Józek Śliwiński

W przeszłości Kings Hill obfitowało w mroczne zagadki. Miasteczko idealnie nadawało się na wprawkę dla dwójki bystrych dzieciaków z detektywistycznymi ciągotami. Młody geniusz Lancelot i jego zbrojne ramię – charakterna Friday byli ulubieńcami miejscowego detektywa. Dziś, gdy dziewczyna wraca w rodzinne strony, dawne czasy wydają się ledwie mglistym wspomnieniem… ale przeszłość nie daje o sobie zapomnieć.


Ed Brubaker jest jednym ze scenarzystów, od których można oczekiwać, że poziom będzie co najmniej bardzo dobry. W niektórych przypadkach, jak choćby doskonałe „Zabij albo zgiń” wybija się do czołówki współczesnych komiksów. Dlatego z wielką ciekawością podchodzę do jego nowych tytułów. Tym bardziej, jeśli jest to jeden z albumów, którymi nowe wydawnictwo pragnie zjednać sobie fanów. Zawodu nie było. Powiedziałbym, że „Friday” ma szansę zostać numerem jeden w dorobku autora.

Historia ta stoi okrakiem między staroszkolnymi powieściami kryminalnymi dla młodzieży typu „Przygody trzech detektywów”, a czymś całkowicie współczesnym. Utworem, który odrobił lekcje, wyciągnął wnioski i postanawia ukazać nową jakość w obrębie gatunku. Już samo umiejscowienie akcji po zdawałoby się, kluczowym okresie w życiu bohaterów przywodzi na myśl strukturę zastosowaną w „Strażnikach” Alana Moore’a.

Jednocześnie autor przyzwyczaił nas do mrocznych, kryminalnych historii. Nawet gdy ocierają się o motywy fantasy, poziom realizmu pozostaje bardzo wysoki. Barwna, oryginalna powieść stanowi tu powiew świeżości. Spora w tym zasługa rysownika. To, co robi Marcos Martin, przypomina raczej undergroundowe rysunki Lemire’a, niż realistyczne prace większości ilustratorów Brubakera. Ich ciepła wymowa i wyrazisty styl znakomicie rezonują z nietuzinkową opowieścią.

Można powiedzieć, że w tym utworze Ed Brubaker użył swojego potężnego warsztatu do realizacji znakomitego pomysłu. Dzięki temu otrzymaliśmy dzieło, które bierze co najlepsze ze starych młodzieżowych powieści, by wznieść je na wyższy poziom. To lektura, która dostarcza genialnej rozrywki, a jednocześnie intryguje i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Więcej komiksów na Instagramie: https://www.instagram.com/komiksowy_pamietnik/

Cena okładkowa: 65,90 zł

Format: 170×260 mm

Liczba stron: 120

Oprawa: miękka

Wydawca: Nagle!

Data wydania: kwiecień 2023

Data oryginalnego wydania: kwiecień 2020