FUKUSHIMA – KRONIKA WYPADKU BEZ KOŃCA

Komiksy
15 sty 2024
Józek Śliwiński

11 marca 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi i następującej po nim fali tsunami miała miejsce jedna z największych nuklearnych katastrof w dziejach. Będąca wtedy w prywatnych rękach olbrzymia elektrownia jądrowa Fukushima Daiichi do dziś nie udostępniła o tym zdarzeniu wszystkich informacji. Francuz Bertrand Garlic odkrywa przed nami tajniki epokowego wydarzenia ukazując je przez pryzmat ludzkich tragedii.


Historia ta wydarzyła się na tyle daleko, że choć to czasy nam współczesne, niewielu z nas dobrze ją zna. Lektura, w dużej mierze także dzięki informacjom z końca albumu, pozwala zrozumieć nie tylko skalę tragedii, lecz także jej istotne konsekwencje dla całego świata.

Ponadto, osobista perspektywa uczestników prowokuje do pytań pokroju: „Jak zachowalibyśmy się w obliczu tragedii, w której nasze życie stanęłoby na szali z dobrem reszty świata?”

Niestety ta osobista, powieściowa warstwa została potraktowana po macoszemu. Na podstawie lektury ciężko stworzyć rys psychologiczny którejkolwiek postaci.

Zapewne po części przez brak pewnych informacji historia wydaje się też pozbawiona zakończenia. Ciężko znaleźć w niej pointę czy rzeczywiście zrozumieć naturę wszelkich przedstawionych zdarzeń.

Lektura komiksu wywołała we mnie sprzeczne odczucia. Z jednej strony cieszę się, że poznałem historię jednej z największych tragedii naszych czasów. Odbiła się ona szerokim echem w dyskursie na temat źródeł energii i zapewne nigdy nie przestanie być w nim obecna.

Z drugiej strony nie mogę powiedzieć, by warstwa powieściowa została poprowadzona dobrze, czy nawet poprawnie. To raczej suma poszczególnych zdarzeń luźno oparta o perspektywę dyrektora, niż spójna, wciągająca historia, z której możemy wysnuć konkretne wnioski.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 72,90 zł

Format: 210×285 mm

Liczba stron: 128

Oprawa: twarda

Wydawca: Non Stop Comics

Data wydania: wrzesień 2023

Data oryginalnego wydania: marzec 2021