Iwona Skwarek, czyli połowa duetu Rebeka oraz członkini damskiego kwartetu Shyness wydaje swój pierwszy solowy album. Płyta pt. „1986” to w tu procentach autorski projekt poznańskiej artytki. Dzisiaj dostaliśmy pierwszy singiel, klimatyczny obraz do numeru „Haiku”, gdzie Iwona delikatnie eksperymentuje z elektroniką.
2024 rok to czas solowego debiutu artystki pod pseudonimem Iwona Skv. Zaplanowany na wiosnę album o tytule 1986 będzie absolutnie autorską odsłoną twórczości artystki. Główną rolę odegra na tej płycie wielowymiarowa autentyczność sięgająca od procesu tworzenia, za którego każdą odsłonę w 100% odpowiada Iwona, po szczere, osobiste historie zamknięte w tekstach piosenek.
Pierwszą zapowiedź nadchodzącego materiału Iwony Skv stanowi Haiku, jeden z pierwszych kawałków, jakie powstały po zakończeniu działalności projektu Rebeka. Energetyczny numer, w którym artystka eksperymentuje z przeróżnymi odsłonami współczesnej elektroniki łączy w sobie taneczny, porywający bit, okraszony delikatnym mrokiem, wprowadzającym do narracji piosenki nieco niepokoju.
– Czasem w życiu dzieje się tak, że coś dwa razy się jednak zdarza, w kółko toczy się ta sama historia i co chwila wchodzimy do tej samej rzeki, która na dodatek niezbyt dobrze pachnie. W “Haiku” śpiewam o potrzebie przerwania błędnego koła, o wybraniu nowej, niewydeptanej ścieżki. To może być historia prywatna, opowieść o miłości, o przyjaźni, ale interpretacja tekstu może też przybrać globalny wymiar, traktując o ludzkości i jej wiecznych powrotach do tych samych destrukcyjnych zachowań. Powtarzając za metaforyczną Miss Universe: marzę o pokoju na świecie — komentuje Iwona Skv.
Iwona Skv — posiadaczka niesamowitego głosu, piosenko-pisarskiego zmysłu, dla której autorskie teksty i produkcja muzyczna są fundamentalnymi elementami bycia artystką.
Iwona muzyką zajmuje się od zawsze, mieszka i komponuje w Poznaniu. Ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie skrzypiec. Obecnie jej ulubionymi instrumentami są syntezatory analogowe. Jest absolwentką kulturoznawstwa na UAM, okazjonalnie DJ-ką, tworzy także muzykę do spektakli teatralnych.
Zagrała w różnych projektach prawie 500 koncertów w Polsce i poza jej granicami, m.in. na najważniejszych festiwalach muzycznych w Europie. W 2019 roku utworem Pocałunek Rebeki po raz pierwszy otwarcie zaangażowała się w sprawy społeczności LGBT+, dokonując przy tym coming outu.