Iwona Skv zapowiada debiutancki materiał singlem „Haiku”

Muzyka
13 mar 2024

Iwona Skwarek, czyli połowa duetu Rebeka oraz członkini damskiego kwartetu Shyness wydaje swój pierwszy solowy album. Płyta pt. „1986” to w tu procentach autorski projekt poznańskiej artytki. Dzisiaj dostaliśmy pierwszy singiel, klimatyczny obraz do numeru „Haiku”, gdzie Iwona delikatnie eksperymentuje z elektroniką.  

2024 rok to czas solowego debiutu artystki pod pseudonimem Iwona Skv. Zaplanowany na wiosnę album o tytule 1986 będzie absolutnie autorską odsłoną twórczości artystki. Główną rolę odegra na tej płycie wielowymiarowa autentyczność sięgająca od procesu tworzenia, za którego każdą odsłonę w 100% odpowiada Iwona, po szczere, osobiste historie zamknięte w tekstach piosenek.

Pierwszą zapowiedź nadchodzącego materiału Iwony Skv stanowi Haiku, jeden z pierwszych kawałków, jakie powstały po zakończeniu działalności projektu Rebeka. Energetyczny numer, w którym artystka eksperymentuje z przeróżnymi odsłonami współczesnej elektroniki łączy w sobie taneczny, porywający bit, okraszony delikatnym mrokiem, wprowadzającym do narracji piosenki nieco niepokoju.

– Czasem w życiu dzieje się tak, że coś dwa razy się jednak zdarza, w kółko toczy się ta sama historia i co chwila wchodzimy do tej samej rzeki, która na dodatek niezbyt dobrze pachnie. W “Haiku” śpiewam o potrzebie przerwania błędnego koła, o wybraniu nowej, niewydeptanej ścieżki. To może być historia prywatna, opowieść o miłości, o przyjaźni, ale interpretacja tekstu może też przybrać globalny wymiar, traktując o ludzkości i jej wiecznych powrotach do tych samych destrukcyjnych zachowań. Powtarzając za metaforyczną Miss Universe: marzę o pokoju na świecie — komentuje Iwona Skv.

Iwona Skv — posiadaczka niesamowitego głosu, piosenko-pisarskiego zmysłu, dla której autorskie teksty i produkcja muzyczna są fundamentalnymi elementami bycia artystką.
Iwona muzyką zajmuje się od zawsze, mieszka i komponuje w Poznaniu. Ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie skrzypiec. Obecnie jej ulubionymi instrumentami są syntezatory analogowe. Jest absolwentką kulturoznawstwa na UAM, okazjonalnie DJ-ką, tworzy także muzykę do spektakli teatralnych.
Zagrała w różnych projektach prawie 500 koncertów w Polsce i poza jej granicami, m.in. na najważniejszych festiwalach muzycznych w Europie. W 2019 roku utworem Pocałunek Rebeki po raz pierwszy otwarcie zaangażowała się w sprawy społeczności LGBT+, dokonując przy tym coming outu.