JEREMIAH 26 – POSTAPO PACHNĄCE STARYM PORTEM

Komiksy
06 mar 2024
Józek Śliwiński

Nocne odgłosy dobiegające ze starego wraku spędzają sen z oczu mieszkańców nadmorskiej mieściny. Tym bardziej że wszyscy chodzą w niej na postronku charyzmatycznego religijnego przywódcy. Czy przybycie Jeremiaha i Kurdy’ego przeleje czarę goryczy, która zdaje się od dawna wypełniać po brzegi serca zabobonnych rybaków?

 


Kolejny album mistrzowskiej, postapokaliptycznej sagi mistrza komiksu Hermanna prowadzi nas do miejsca, gdzie w powietrzu unosi się zapach ryb, strachu i nienawiści. W kadrach triumfują setki odcieni szarości z bladymi przebłyskami jaśniejszych barw. Tworzy to duszny, sugestywny klimat. Nietrudno o skojarzenia z lovecraftowskim R’lyeh.

Nasi bohaterowie przynoszą ze sobą nadzieję. Są niczym promyk słońca, haust świeżego powietrza w miejscu, w którym zatrzymał się czas. Tę symbolikę zdaje się rysownik podkreślać w barwach. Czerwona koszula i niebieskie jeansy Jeremiaha często stanowią jedyne jasne punkty na planszach komiksu. Kolorowane akwarelami kadry zawsze były jednym z największych atutów serii. Nie dziwi więc, że paleta kolejny raz została dobrana z najwyższym kunsztem.

Konstrukcja powieści nieco przywodzi na myśl „Thorgala”. Niby to powieść drogi będąca częścią większej całości, a jednak zatrzymujemy się w ściśle określonym miejscu, by zostać uwikłanym w konflikt, który bohaterów z pozoru nie dotyczy. Taka formuła, podobnie jak w przygodach słynnego wikinga, daje scenarzyście możliwość zrobienia „skoku w bok” w kierunku zupełnie innych gatunków.

„Port Cieni” oddala się stylistycznie od postapokaliptycznej powieści drogi. Uziemia bohaterów w małej, dusznej mieścinie. Emocjonujący konflikt i pełnokrwiści bohaterowie sprawiają, że łatwo dać się porwać fabule. Obecne w tomie zakończenie dostarcza czytelniczej satysfakcji. Nie wszystkie wątki znajdą jednak swój finał. Dzięki temu pragnienie dalszej lektury jest wciąż żywe.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 45,00 zł

Format: 215×290 mm

Liczba stron: 48

Oprawa: miękka

Polski wydawca: Elemental

Data wydania polskiego: listopad 2023

Data oryginalnego wydania: styczeń 2005