Jakie piosenki śpiewało się w Poznaniu 40, 50 czy 60 lat temu? Czy wspólne śpiewanie było ważną częścią życia w mieście? Co śpiewało się w czasie pracy i poza nią? Festiwal OFF Opera poszukuje seniorów i seniorek, którzy pracowali w poznańskich fabrykach i pamiętają pieśni z tamtego okresu.
OFF Opera to poznański festiwal, w którym spoglądamy na miasto oczami różnych grup zawodowych — nauczycielek, pracownic gastronomii, taksówkarzy czy eków (tzw. bikiniarzy). Ich wspomnienia i doświadczenia stają się inspiracją do tworzenia spektakli, filmów czy muzycznych albumów takich jak “TAXI” tria Łona x Konieczny x Krupa, który zdobył najważniejsze nagrody muzyczne w Polsce.
10-edycja festiwalu OFF Opera sięga do czasów, gdy na terenie miasta działało wiele zakładów pracy. H. Cegielski, Stomil, ZNTK czy Wiepofama to tylko niektóre fabryki, które w czasach świetności zatrudniały kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców i mieszkanek Poznania. To właśnie ich wspomnienia staną się inspiracją dla młodych twórców i twórczyń. Na podstawie zebranych materiałów powstaną utwory muzyczne, które zaprezentujemy 4 października w Pawilonie podczas finału festiwalu OFF Opera.
Zapraszamy do kontaktu poznańskich seniorów i seniorki, którzy chcieliby podzielić się piosenkami i pieśniami, które śpiewało się w fabrykach. Chętne osoby mogą zgłaszać się przez profil OFF Opera na Facebooku, mailowo: chorpoglosy@gmail.com lub telefonicznie: 505 381 091. Na zgłoszenia czekamy do 15 czerwca.
Zebrane pieśni dostaną drugie życie podczas warsztatów chóralnych prowadzonych przez kompozytorkę i dyrygentkę Joannę Sykulską oraz Chór Pogłosy. Efekty warsztatów będzie można zobaczyć i usłyszeć podczas otwartego koncertu 4 października.