KLEZMERZY 4 LATAJĄCY TRAPEZ! – MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ. RECENZJA

Komiksy
13 kwi 2023
Józek Śliwiński

„Baron tyłka swego” przeżywa wielki zawód miłosny. Jest to uczucie tak silnie, że nie znajduje pocieszenia ani w czułych ramionach prostytutki, ani teatralnym zaangażowaniu przyjaciela – Cygana Tchokali. Podczas gdy romans Yaakova i Havy kwitnie w najlepsze, skrzypek Vincenzo postanawia w brawurowy sposób poderwać ponętną trapezistkę. Nie baczy na jej męża, miejscowych zbirów ani dystans, jaki dzieli ich od ziemi.


Joann Sfar kolejny raz zaskakuje rozmachem, jaki skrywa w niepozornej historyjce o przygodach trójki grajków. Tym razem na pierwszy plan wychodzi miłość i jest ona odmieniana przez wszelkie przypadki. Występuje jako tragedia, komedia, źródło szaleństwa czy pretekst do zachowania zimnej krwi. Pozostaje tematem nie tylko przygód, lecz także refleksji, z których wiele dotyka sedna w sposób, w jaki potrafi to zrobić jedynie Sfar.

Warstwa wizualna kolejny raz zadziwia zdolnością uchwycenia rzeczy całkowicie ulotnych. Nie po raz pierwszy ciężko oprzeć się wrażeniu, że nadprzyrodzona siła prowadzi rękę Sfara, by w mieszaninie bazgrołów i zgrubnych plam oddać ruch, emocje, powab, muzykę, komizm i poezję. Wszystko to składa się w prawdziwie wyjątkową atmosferę, która pociąga, wciąga i za którą się tęskni.

 

W zamieszczonej na końcu albumu biografii autora dostrzec można tezę, że: „głębia tych opowieści nigdy nie wyklucza humoru czy zmysłowości” i jest to zdanie, które niezwykle celnie podsumowuje istotę serii. Jakkolwiek powiązanie komedii, zmysłowej erotyki i traktatu filozoficznego wydaje się absurdalne, to właśnie ono stanowi o niezwykłej unikatowości dzieła. Karty historii w równym stopniu wypełnia żydowska mądrość Sfara, co pasjonujące przygody jego sympatycznych bohaterów.

 

Czwarty tom „Klezmerów” doskonale wpisuje się w estetykę serii, a jednocześnie prowadzi ją w całkowicie nowe rejony. Muzyka, humor i refleksja pełnią w nim nie mniejszą rolę, niż wcześniej, lecz teraz wszystko kręci się wokół miłości. Joann Sfar kolejny raz dowodzi mistrzostwa w komiksowej sztuce.

 

Więcej komiksów na Instagramie: https://www.instagram.com/komiksowy_pamietnik/

Cena okładkowa: 69,90 zł

Format: 165×235 mm

Liczba stron: 116

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydawca: Kultura Gniewu

Data wydania: marzec 2023

Data oryginalnego wydania: styczeń 2012