LADIES WITH GUNS 1 – ANTYWESTERN Z WYSTRZAŁOWYMI BABKAMI

Komiksy
19 lut 2024
Józek Śliwiński

Wszystko zaczyna się, gdy pośrodku niczego spotykają się trzy kobiety. Każda ma inny kolor skóry i bagaż ciężkich doświadczeń za sobą. Jedna z nich zamknięta jest w wyjątkowo solidnej, metalowej klatce. Sporo wody upłynie w Missisipi zanim się z niej wydostanie.

 


Olivier Bocquet, znany nam z młodzieżowej komedii „FRNCK” bierze na warsztat antywestern oraz konwencję zwaną: „girls with guns”. W przeciwieństwie do takich klasyków gatunku, jak np. „Wystrzałowe Dziewczyny” nie przedstawia zgranej, kobiecej paczki, ale gromadę skrzywdzonych kobiet, z których w każdej dostrzec można inny wyrzut sumienia „wielkiej” Ameryki czasów pionierów.

Byłaby to może rzecz przyciężkawa, gdyby nie fakt, że Olivier obyczajową krytykę doprawia komedią i akcją. Nie brakuje gagów, wybuchów i wspaniale rozrysowanej przesady. W tym pierwszym spora zasługa rysowniczki Anne-Laure Bizot (Anlor). Komiczna, cartoonowa maniera przydaje całości lekkiego tonu.

Album jest mocno naładowany treścią, co niestety odbywa się kosztem płynności narracji. Zgrzyty pojawiają się zarówno w gwałtownych, słabo zaakcentowanych przeskokach, jak i pomijaniu istotnych scen.

Gdy ginie mąż jednej z bohaterek cała tragedia dzieje się „pomiędzy stronami”. Wygląda to dziwnie, zważywszy na istotność zdarzenia względem reszty historii.

„Ladies with Guns” to antywestern, który rzuca jasne światło na kwestie rasizmu, szowinizmu i braku szacunku wobec rdzennych Amerykanów, którymi usłane były dzieje Dzikiego Zachodu. Robi to bez zbędnego patosu, udanie wplatając wątki komediowe i zdrową dawkę wartkiej akcji. Mimo drobnych zgrzytów w narracji to album, który dostarcza wysoko jakościowej rozrywki.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 49,90 zł

Format: 235×310 mm

Liczba stron: 64

Oprawa: twarda

Wydawca: Nagle Comics

Data wydania: październik 2023

Data oryginalnego wydania: styczeń 2022