LUTHER STRODE – NA SZCZYCIE GÓRY NIKT CI NIE PODA RĘKI

Komiksy
08 mar 2024
Józek Śliwiński

Młody chłopak o niezbyt okazałej posturze marzy o tym, by przybrać na masie i odegrać się na prześladowcach. Trafia na „Metodę Herkulesa”. Mimo początkowego sceptycyzmu postanawia dać jej szansę. Treningi szybko przynoszą rezultaty, które przerastają wszelkie oczekiwania. Tylko czy tak ogromna siła faktycznie jest tym, czego szukał?

 


Z początku tytuł przypominał mi nieco znakomitą serię Marka Millara „Kick Ass”. Spodziewałem się, że chłopaki z głowami w chmurach niebawem roztrzaskają je w zderzeniu z brutalną rzeczywistością. Tymczasem fabuła zdryfowała w stronę festiwalu masakry. Przywodzi na myśl raczej badającego granice brutalności Geofa Darrowa w „Kowboju z Szaolin” niż niewinną superbohaterszczyznę.

Wyrazisty, lekko kanciasty styl rysunku, jakim operuje Tradd Moore to czysta profeska. Nieco karykaturalna, ale nieskazitelnie czysta kreska doskonale sprzedaje historię. Nieczęsto widzi się taki mainstreamowy styl w przypadku komiksu, którego fabuła to bardziej eksperyment, niż faktyczna opowieść.

Bo ta jest w istocie podporządkowana kolejnym starciom, masakrom i scenom rzezi. Historia została zaledwie zamarkowana, by dać upust najwymyślniejszej brutalności, ale… całość pozytywnie zaskakuje naprawdę ciekawym przesłaniem, do którego jak się okazuje, od początku dążyła. Wbrew oczekiwaniom to komiks, który pomimo prostoty w znakomitej większości treści, potrafi czegoś nauczyć.

„Luther Strode” to świetnie zrealizowany komiks, który nie do końca trafia w moje gusta. Fabuła podporządkowana jest brutalnej akcji, a większość wątków wydaje się ledwie zamarkowana. Mimo tego powieść dociera do przemyślanego finału. Przyjemne zaskoczenie, które zrewidowało cały mój wcześniejszy osąd dotyczący treści i wartości albumu.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 159 zł

Format: 270×260 mm

Liczba stron: 544

Oprawa: miękka

Wydawca: Nagle Comics

Data wydania: październik 2023

Data oryginalnego wydania: październik 2017