MIASTO WYRZUTKÓW 3 – CZY OLBRZYMY SĄ TYM, CZYM SIĘ WYDAJĄ? RECENZJA

Komiksy
08 lut 2023
Józek Śliwiński

Poszukiwanie legendarnego młota, pogromcy olbrzymów, to idealne zadanie dla detektywa rozmawiającego z przedmiotami. W jego poszukiwaniu Jacques Peuplier zejdzie do kanałów. Odnajdzie w nich więcej, niż tylko to, czego szukał. Będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie: czy olbrzymy są tym, czym się wydają?


Moje pierwsze spotkanie z komiksem Juliena Lamberta było jak porażenie gromem. Czytam naprawdę wiele komiksów i rzadko już trafiam na coś, co wprawia mnie w prawdziwy zachwyt. Jego twórczość jest jednocześnie bardzo osobliwa, przesycona gęstym klimatem i świetnymi pomysłami, a jednocześnie drobiazgowo perfekcyjna. Pozbawiona słabych punktów na każdej z komiksowych płaszczyzn.

Nie inaczej jest w przypadku ostatniej odsłony, która była dla mnie wielką niespodzianką. Zamknięta w dwóch poprzednich albumach historia nie wydawała się zostawiać pola do kontynuacji. Tymczasem detektyw Jacques wrócił i zrobił to w wielkim stylu, bo kolejny raz ma do rozwiązania intrygę, która sięga znacznie głębiej, niż początkowo mogłoby się wydawać.

W komiksie Lamberta zachwyca mnie dosłownie wszystko. Choć bardzo bym chciał dopełnić recenzenckiej powinności i znaleźć jakieś mankamenty, nie potrafię. Wyjątkowo wyrazista kreska zachowuje pełną czytelność i znakomicie opowiada historie. Fabuła wciąga bez reszty, postacie z miejsca przekonują nas do siebie, a unikatowa zdolność detektywa otwiera cały wachlarz nowych możliwości.

Miasto Wyrzutków, zarówno jako tom, jak i cała seria, jest jednym z najlepszych komiksów, jakie czytałem w ostatnich latach. Mimo usilnych starań nie jestem w stanie znaleźć żadnych błędów. To świetna, oryginalna historia zrealizowana w sposób, który przyciąga do siebie jak magnes. Tytuł, który polecam całym swoim komiksolubnym serduchem.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Format: 230×310 mm
Liczba stron: 86
Oprawa: twarda
Polski wydawca: Non Stop Comics
Data wydania: wrzesień 2022
Data oryginalnego wydania: styczeń 2022