Monica – enigmatyczny i bezpośredni, piękny i obrzydliwy, dosłowny i metaforyczny czyli Daniel Clowes w formie!

Komiksy
18 mar 2024
Józek Śliwiński

Nie ma dnia, by mała Monica nie poznała nowego „tatusia”. Kochliwa matka, uwiedziona przez hipisowskie ideały nie lubi monotonii. Jej dawna miłość, spokojny Johnny wydaje się ostatnią szansę na stabilizację. Niestety, zamiast w szczęśliwym domu, dziewczynka ląduje u dziadków, nie wiedząc, co się właściwie stało. Jako dorosła kobieta poświęci życie poszukiwaniom odpowiedzi na dręczące ją pytania.

 


Wszystko to składa się z pozoru na typową opowieść o poszukiwaniu siebie i swoich korzeni. Oczywiście tylko „z pozoru”, bo nic co robi Daniel Clowes, nie jest w najmniejszym stopniu „typowe”. Do gry wkroczy niebezpieczna sekta, duch dawno zmarłego dziadka czy bóstwo spełniające życzenia. Jednak nic tu nie jest ewidentne i oczywiste. To, z czym tak naprawdę mamy do czynienia zależy w dużej mierze od interpretacji czytelnika.

Szalona, nieco oniryczna konwencja, która odpowiada mi chyba tylko w wykonaniu Clowesa, jak zwykle uderza niesamowitą czystością. Obraz ostry jak brzytwa staje na przeciwnym froncie wobec niejednoznacznych treści. Album utrzymany jest w przyjemnej stylistyce retro. Wrażenie to potęgują szczególnie plansze, które nie łączą się bezpośrednio z historią Monici. Ich obramowaniom nadano kolor pożółkłego papieru.

Mimo niejednoznaczności to jeden z najbardziej spójnych i przyziemnych albumów autora, co bardzo mi odpowiada. Nie brak w nim kąśliwego humoru czy błyskotliwych tez, które pojawiają się mimochodem, lecz warto się przy nich zatrzymać. Szczególnie spodobało mi się stwierdzenie, że rewolucjoniści i uciskający jednako dążą do wdrapania się na szczyt hierarchii tyle, że ci pierwsi wykorzystują do tego rzekomą wyższość moralną.

Choć do twórczości Daniela Clowesa trzeba się dostroić, zrobić to zdecydowanie warto. Jego najnowsza powieść opiera się na dość popularnym motywie, co sprawia, że jest nieco łatwiejsza w odbiorze, niż większość pozostałych utworów w dorobku autora. Czyni to z niej świetny tytuł „na start”. Jeden z najlepszych komiksów, jakie ukazały się u nas w ostatnich latach.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 89,90 zł

Format: 210×280 mm

Liczba stron: 108

Oprawa: miękka

Wydawca: Kultura Gniewu

Data wydania: czerwiec 2023

Data oryginalnego wydania: październik 2023