Fot. Jan Piechota

Operacja Czysta Rzeka w tym roku odbyła się z Wartą Poznań

Lifestyle
22 maj 2024

Ponad 400 kg śmieci zebraliśmy we wtorek z terenów położonych nad Wartą w Poznaniu – wszystko to w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Operacja Czysta Rzeka, która zawitała do stolicy Wielkopolski po raz pierwszy dzięki współpracy z klubem Warta Poznań.

– Jako „zielony” klub staramy się podejmować kolejne inicjatywy, które mają na celu dbanie o środowisko naturalne. Zdecydowaliśmy się na akcję sprzątania brzegów Warty wspólnie z Operacją Czysta Rzeka i mam nadzieję, że stanie się to wydarzeniem cyklicznym. Dlatego co roku, wiosną będziemy chcieli przypominać poznaniakom, że trzeba dbać o naszą Wartę. Wokół tego typu akcji chcemy również budować społeczność Warty Poznań – mówi Marcin Kozubski, dyrektor marketingu i komunikacji w najstarszym klubie piłkarskim Poznania.

We wtorkowe przedpołudnie na terenie POSiR Rataje rozpoczął się piknik zorganizowany przez Wartę Poznań, inicjatywę Operacja Czysta Rzeka i właśnie Poznańskie Ośrodki Sportu Rekreacji. Swoje stoiska wystawili też partnerzy klubu: Sushi&Food Factor z marką Sushi4You, Zakład Zagospodarowania Odpadów i spółka Abrys. Ponadto pracownicy tych podmiotów, jak i firm współpracujących z klubem, a także zawodniczki i zawodnicy Akademii Warty Poznań, piłkarze pierwszej drużyny „Zielonych” i uczniowie szkół odebrali stosowne pakiety i wyposażeni w rękawice oraz worki ruszyli w teren, by posprzątać brzegi Warty między mostami Przemysław I i Królowej Jadwigi. Czyli łącznie blisko 5 km terenów położonych nad główną poznańską rzeką.

– W ramach ogólnopolskiej inicjatywy spotkaliśmy się dziś w Poznaniu, gdzie wraz z klubem Warta Poznań, przeprowadziliśmy akcję sprzątania terenów położonych nad rzeką. Wspólnie pozbieraliśmy to, co zalegało gdzieś w pobliżu, a inaczej mówiąc zebraliśmy do worków wszystko, co ktoś inny tutaj zostawił – wyjaśnia Mariusz Kalinowski, prezes Fundacji Czysta Rzeka. – To szósta edycja akcji, wystartowaliśmy tradycyjnie z początkiem marca i zdążyliśmy już przeprowadzić blisko tysiąc tego typu wydarzeń w całym kraju. 26 tysięcy uczestników zebrało łącznie 430 ton odpadów. Nie liczyliśmy specjalnie na to, że w Poznaniu ten wynik jakoś znacząco się poprawi, bo mieszkańcy miasta dbają o swoją rzekę. Uzbieraliśmy ponad 400 kg śmieci, ale przede wszystkim chodziło w tej akcji o to, żeby nagłośnić problem zanieczyszczenia polskich rzek.

Prezes Fundacji Czysta Rzeka podkreśla też, że jest zadowolony z tego, że do tego pro-ekologicznego ruchu dołączyła Warta Poznań. – W tym roku zrodził się pomysł, aby do Operacji Czysta Rzeka zaprosić kluby piłkarskie, które mają w nazwie rzekę, aby i one, wspólnie ze swoimi kibicami i całą społecznością, włączyły się do sprzątania terenów nadrzecznych. Warta Poznań daje tutaj przykład, bo jest pionierem w tej edycji, jako klub, który zaangażował się w akcję sprzątania rzeki. Mam nadzieję, że w ślad Warty pójdą też inne kluby – mówi Mariusz Kalinowski.

Oprócz samego usuwania śmieci, podczas pikniku był też czas na warsztaty poświęcone edukacji ekologicznej. Uczestnicy mieli też okazję zrobić sobie zdjęcia z Martonem Eppelem, Filipem Borowskim i Kacprem Przybyłko oraz wziąć od nich autografy. Na zakończenie odbył się turniej piłkarski z udziałem drużyn wystawionych przez organizatorów akcji. W finale najlepszy był zespół złożony z pracowników Warty Poznań, który 1:0 pokonał zwycięzcę fazy grupowej, POSiR. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Sushi&Food Factor dzięki wygranej (również 1:0) z ZZO.