PEWNEGO RAZU WE FRANCJI 1 – FRANKOFOŃSKIE „PEAKY BLINDERS”? RECENZJA

Komiksy
26 kwi 2023
Józek Śliwiński

Życie Josepha Joanovici nie było usłane różami. Rodziców stracił podczas rosyjskiego pogromu. Dla Francuzów był przyjezdnym, a w oczach nazistów przede wszystkim Żydem. Szczęśliwie dla niego, jak nikt znał się na handlu metalem, a metal w czasach Drugiej Wojny Światowej był potęgą.


Opisywana przez Fabiena Nury’ego („Tyler Cross”, „Katanga”, „Śmierć Stalina”) historia nieco przywodzi na myśl „Peaky Blinders”. Choć nie Cygan, a Żyd, choć nie Irlandczyk, a Rosyjski imigrant, Joseph, podobnie jak bohaterowie słynnego serialu, jest postacią autentyczną. Tak jak Thomas Shelby dzięki wrodzonemu sprytowi i silnej, wewnętrznej motywacji wspina się na sam szczyt, zaczynając od zera.

Takie historie mają w sobie niezwykłą siłę oddziaływania na wyobraźnię. Tym większą, w im większej mierze opierają się na autentycznych wydarzeniach. Pozwalają nam wierzyć w „amerykański sen”.Mieć nadzieję, że każde z nas faktycznie może ukuć własny los. Dzięki odrobinie szczęścia i zaangażowania osiągnąć spektakularny sukces.

Historia potężnego „sprzedawcy złomu” opowiada nie tylko o nim samym. Podobnie jak „Maus” Spiegelmana zawiera w sobie wartościowe świadectwo historyczne. Jednak przede wszystkim ukazuje skomplikowaną, niejednoznaczną postać. Bohatera, który mimo niesprzyjających czasów pokłada wiarę we własne możliwości.

Josepha nie łatwo polubić. Chociażby przez wzgląd na niezbyt serdeczne relacje z rodziną ciężko się z nim utożsamiać. Znakomicie sprawdza się za to w roli ikonicznego bohatera stającego „samemu przeciwko wszystkim” i jako taki pozostaje co najmniej godny szacunku.

„Pewnego razu we Francji” to wspaniale opowiedziana historia fascynującej postaci historycznej. Działający na granicy prawa i moralności Joseph dla jednych był zdrajcą, dla innych bohaterem, lecz w oczach wszystkich może pozostać symbolem niezłomności, sprytu i niepohamowanej wiary w siebie. Źródłem inspiracji, z którego można i należy czerpać.

Więcej komiksów na Instagramie: https://www.instagram.com/komiksowy_pamietnik/

Cena okładkowa: 69,90 zł

Format: 210×285 mm

Liczba stron: 120

Oprawa: twarda

Wydawca: Non Stop Comics

Data wydania: marzec 2023

Data oryginalnego wydania: październik 2013