Pewnego razu we Francji 2 – na wojnie jedyną stałą jest zmiana

Komiksy
29 mar 2024
Józef Śliwiński

Zdawać by się mogło, że legitymacja SS, to remedium na wszelkie bolączki w okupowanej przez III Rzeszę Francji. Względny spokój burzą wieści z frontu. Niemcy są w odwodzie. Na szczęście Józef Joanovici wie, jak ustawić się plecami do wiatru. Będzie jednak musiał użyć całego swojego sprytu, by wyjść cało z gry, którą sam rozpoczął.

Po lekturze pierwszego tomu byłem tą serią zachwycony. Niemal z miejsca zdecydowałem o włączeniu jej do topki komiksów z 2023 roku. Przeczytanie drugiej odsłony tylko utwierdziło mnie w przekonaniach. Kolejna część przenosi nas w realia, gdzie jedyną stałą jest zmiana. Na szczęście nasz bohater to osoba, dla której nie ma ani złych miejsc, ani nieodpowiednich chwil.

Z tego też względu lekturę uważam za niezwykle pouczającą. To nie tylko cudownie poczytna wyprawa do Paryża czasów II Wojny. To także bezcenna lekcja, której udziela nam jeden z największych spryciarzy XX wieku. Tylko od nas zależy czy przejdziemy wobec niej obojętnie, czy wyciągniemy coś dla siebie.

Ponownie jestem pod olbrzymim wrażeniem scenariopisarskiej roboty Fabiena Nury’ego. To pełna zwrotów akcji, niesamowitych zbiegów okoliczności i napięcia historia. Przypomina raczej diabelnie wciągające seriale pokroju: „Breaking Bad”, niż to, co mogliśmy wyczytać z podręczników do historii. Ilustracje Sylvaina Vallee’a nie wnoszą wiele wartości, ale znakomicie przekazują scenariusz.

Drugi tom historii o jednej z najbardziej niejednoznacznych postaci II Wojny Światowej trzyma niezwykle wysoki poziom. Fabien Nury wykorzystuje pełnię potencjału swojego bohatera, tworząc tytuł tyleż wartościowy, co pasjonujący. Jeden z najlepszych komiksów, jakie kiedykolwiek czytałem.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 69,90 zł

Format: 210×285 mm

Liczba stron: 128

Oprawa: twarda

Wydawca: Non Stop Comics

Data wydania: październik 2023

Data oryginalnego wydania: styczeń 2013