Pewnego razu we Francji 3 – jeden gniewny sędzia

Komiksy
05 cze 2024
Józek Śliwiński

Choć zdawać by się mogło, że Joseph Joanovici został oczyszczony z wszelkich zarzutów, jedna sprawa nie daje o sobie zapomnieć. Egzekucja młodego chłopca, która pozostawiła za sobą wiele wątpliwości. Gdy jego matka poprosi o pomoc sędziego z Melun, Joseph zyska potężnego wroga.

Ostatni tom zamyka wszystkie wątki pasjonującej sagi Joanoviciego. Na tym etapie jego życie zamienia się w pozbawiony zasad pojedynek. „Podrzędny sędzia”, jak sam go pogardliwie nazywa, okazuje się człowiekiem nieustępliwym. Sprawa Josepha staje się dlań życiową misją. To pouczająca opowieść o tym, jak niebezpiecznie nie doceniać przeciwnika i jak potężnym przeciwnikiem może okazać się człowiek prawdziwie oddany sprawie.

Ten tom, jak żaden poprzedni, przepełniony jest bólem i goryczą. Na ironię zakrawa fakt, że powojenne rozliczenia okazują się dla żydowskiego bohatera znacznie mniej łaskawe, niż czas nazistowskich prześladowań. Czuć także pewne wypalenie. Choć Joanovici wciąż potrafi wkrzesić w sobie siłę i zarobić poważne pieniądze, to jego talent do zabezpieczenia się licznymi kontaktami gdzieś przepadł.

Po raz kolejny ciężko mi znaleźć w komiksie jakiekolwiek wady. Fabien Nury „sprzedaje” powieść historyczną niczym najbardziej pasjonujący kryminał. Kreska Sylvaina Vallee’a prowadzi ją w sposób najzupełniej znakomity. Zarówno pod kątem fabularnej konstrukcji, jak i płynności, odpowiedniego dozowania informacji to w mojej opinii komiks perfekcyjny. Chciałoby się powiedzieć: „oto jak powinno się nauczać historii” .

Ostatni tom: „Pewnego razu we Francji” nie przynosi rozczarowania. Zamyka sagę Josepha Joanoviciego w sposób spektakularny. Jego pouczająca historia jest jedną z najlepszych, o ile nie najlepszą biografią i utworem historycznym, z jakimi miałem do czynienia. Po lekturze trudno oprzeć się wrażeniu, że właśnie staliśmy się odrobinę bogatsi.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 69,90 zł

Format: 210×285 mm

Liczba stron: 136

Oprawa: twarda

Wydawca: Non Stop Comics

Data wydania: styczeń 2024

Data oryginalnego wydania: styczeń 2015